Enormne ťažkej situácii s bytmi môže v Bratislave pomôcť nádejný startup. Spojí ťa priamo s developerom
- Situácia s bývaním je na Slovensku momentálne veľmi zložitá
- Ceny stúpajú, bytov je málo
- Z Česka však na Slovensko prišiel startup, ktorý má potenciál pomôcť hlavne tým, ktorí hľadajú bývanie
- Situácia s bývaním je na Slovensku momentálne veľmi zložitá
- Ceny stúpajú, bytov je málo
- Z Česka však na Slovensko prišiel startup, ktorý má potenciál pomôcť hlavne tým, ktorí hľadajú bývanie
Smerujeme k celoživotnému bývaniu v nájmoch. Tak znel náš nedávny článok, v ktorom sme dopodrobna analyzovali situáciu s bývaním na Slovensku. Nie je to len o tom, že by sme nechceli. Často je to o tom, že nové bývanie je „príliš zložité“.
A to hneď pre niekoľko faktorov. Hlavnú úlohu zohráva cena, vysokým cenám sekunduje aj dostupnosť. Bytov je jednoducho oveľa menej, ako by sme potrebovali.
V minulosti boli pre mladých ľudí určené nájomné byty. „V dnešných dňoch to majú mladí komplikovanejšie, pretože prakticky neexistujú nájomné byty alebo domy. Tak môžu siahnuť po bytoch, ktoré sú na prenájom,“ hovorí Peter Janči z realitnej kancelárie RE/MAX.
Bývanie na Slovensku
No a ak by si náhodou hľadal byt sám a nie s partnerom či partnerkou, je to takmer nadľudský výkon.
„Najväčší problém kúpy vlastného bývania v nadväznosti na pretrvávajúci trend zvyšovania cien nehnuteľností sa z môjho pohľadu teda týka sólo žiadateľov o hypotekárny úver bez dostatočne vysokého príjmu,“ konštatuje Matej Telek z realitnej kancelárie QUICKREAL.
Zlepšiť situáciu na Slovensku má v pláne Flat Zone. Startup pochádza z Čiech, na expanziu si vybrali práve trh u nás.
„Nehnuteľnosti sa na Slovensku inzerujú a predávajú veľmi podobným spôsobom, jazyk aj kultúra sú takmer totožné a obchodná činnosť je všeobecne medzi českými aj slovenskými firmami veľmi otvorená,“ vysvetľuje Vít Soural, projektový manažér spomínaného startupu.
Slovensko vnímajú ako príležitosť. Momentálne majú za cieľ Bratislavu, dôvod je jasný. V našom hlavnom meste je ponuka o 70 % väčšia na 1 000 obyvateľov ako v Prahe.
Aj kupujúci, aj developeri
„Čo sa týka cien, v Bratislave sú ceny nových bytov o zhruba 33 % nižšie ako v Prahe, vychádza to na zhruba 4 000 eur na m2, celkový priemer ceny za byt je 241 000 eur, čo je porovnateľné s aktuálnou situáciou v Brne. Ďalší zaujímavý fakt je, že rozdiel medzi ponukovou a predajnou cenou je 8 až 10 % a tento rozdiel je percentuálne úplne rovnaký ako v Prahe,“ hovorí Soural pre Startitup.
Na zber dát využíva startup scraping – na každý web developera vytvoria „pavúka“ (internetový bot, poznámka redakcie), ktorý každý deň stiahne informácie z verejného cenníka a nahrá ich do databázy.
„Zozbierané dáta ďalej využívame na tvorbu produktov, ktoré záujemcom o bývanie alebo realitným firmám šetria čas alebo optimalizujú zisky.“
Startup takto pomáha kupujúcim, ale aj samotným developerom. Ty, ak si teda hľadáš byt, nemusíš hľadať informácie na desiatich rôznych stránkach.
Trh sa na Slovensku zmení, myslí si Soural
„No a potom sú tu developeri, banky a investori. Cez analytickú appku Studio si firmy vytvárajú reporty, kde preskúmavajú nové trhy, analyzujú akvizičné príležitosti, naceňujú nové projekty do predaja alebo monitorujú konkurenciu. Vďaka vyhľadávaču sú tiež spájaní s vážnymi záujemcami o ich projekty,“ vysvetľuje projektový manažér startupu a dodáva, že výhodou Flat Zone je aj to, že ich ponuku neobmedzuje inzercia, a tak sa nescvrkáva ponuka.
„Na inzertných portáloch nájdete iba obmedzenú ponuku nehnuteľností, pretože je inzercia spoplatnená. Vo Flat Zone agregátore sa o všetku ponuku staráme my, navyše je inzercia úplne zadarmo, vďaka tomu sa teda priblížime stopercentnej ponuke a umožníme našim zákazníkom pestrejší a prehľadnejší výber nehnuteľností,“ hovorí Soural.
V budúcnosti startup plánuje rozhodiť svoje siete aj do viacerých miest či častí Slovenska. Momentálne je to však Bratislava, no Soural očakáva, že sa to rokmi zmení a trh sa bude u nás inštitucionalizovať podobne, ako to je už v Česku.
„Oblasť pre ďalšiu expanziu z hľadiska ponuky je teda pokrytie ponuky z nájomných projektov,“ uzatvára.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy