Epidemiológ hovorí o opätovnom zavedení povinných respirátorov. Pribudli stovky nakazených
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 310
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 086
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 310
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 086
Podiel pozitívnych laboratórnych testov a antigénových testov plne zaočkovaných osôb je 65,05 %. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 310 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 316 328, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 848 977 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 798 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 5 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 501.
Český epidemiológ Roman Prymula v programe Nový deň na CNN Prima NEWS konštatuje, že v súčasnej dobe sa v Česku opäť pomerne veľa ľudí testuje na Covid. Zdôrazňuje, že dôležitý je počet hospitalizovaných.
Naši susedia majú v nemocniciach približne 1 800 covidových pacientov, z toho 98 na jednotke intenzívnej starostlivosti. Odborník tvrdí, že z tohto dôvodu by opäť pristúpil k povinnému noseniu respirátorov.
„Vieme, že nie je príklon k plošným opatreniam. Napriek tomu by bolo na mieste znovu ich zaviesť v zdravotníckych zariadeniach. Naopak, v školách nemajú zmysel. Omikron sa šíri nesmierne rýchlo, stačí chvíľa bez respirátora a nakazíte sa behom pár sekúnd,“ dodal.
Šírenie respiračných ochorení ako chrípka či COVID-19 možno obmedziť práve nosením respirátora či rúška. Upozornili na to aj odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a regionálnych úradov verejného zdravotníctva.
Nosenie respirátora odporúčajú v preplnených priestoroch, v priestoroch so zvýšeným pohybom ľudí, v hromadnej doprave či na hromadných podujatiach. „Odporúčame si ho nasadiť aj v situácii, keď má osoba vo vašej blízkosti príznaky respiračného ochorenia alebo ak neviete vyhodnotiť jej zdravotný stav,“ doplnili.
Respirátor je podľa nich vhodný aj v prípade, ak sú ľudia obklopení cudzími osobami a nedokážu si od nich udržať bezpečný odstup, respektíve ak sú v interiéri. Odborníci pripomenuli, že nosenie respirátora FFP2 je v dôsledku pretrvávajúcej pandémie COVID-19 naďalej povinné pre personál i návštevníkov zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb, pacientov v čakárňach u lekára a zákazníkov lekární.
Zdôraznili, že COVID-19 či chrípka nie sú banálne ochorenia. Obe môžu mať podľa nich ťažký priebeh, spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, viesť k trvalým zdravotným následkom a spôsobiť smrť. „Môžu viesť napríklad k zápalom pľúc, zlyhaniu dýchania či zápalovým ochoreniam srdca,“ dodali.
Oplatí sa tiež pripomenúť, že v Európe sa pravdepodobne začala nová vlna pandémie koronavírusu, oznámila to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). „Hoci na tom nie sme tak ako pred rokom, je jasné, že pandémia COVID-19 sa ešte neskončila,“ uviedli šéf WHO pre Európu Hans Kluge a riaditeľka ECDC Andrea Ammonová.
Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, CNN Prima NEWS