Epidemiológ Krčméry: Koronavírus môže vymiznúť aj sám, vakcína možno nebude ani potrebná

  • Profesor Vladimír Krčméry hovorí, že druhá vlna nákazy vždy prichádza zo zahraničia
  • Koronavírus môžeme poraziť aj bez vakcíny, keď sa budeme správať racionálne a dodržiavať pravidlá
krčméry očkovanie
FOTO: TASR/Jaroslav Novák, Dano Veselský
  • Profesor Vladimír Krčméry hovorí, že druhá vlna nákazy vždy prichádza zo zahraničia
  • Koronavírus môžeme poraziť aj bez vakcíny, keď sa budeme správať racionálne a dodržiavať pravidlá

Strach nás nikam nedostane. Musíme byť disciplinovaní a druhú vlnu nemusíme ani pocítiť. Povedal to epidemiológ profesor Vladimír Krčméry v špeciálnej relácii TV Markíza. Zároveň naznačil, že koronavírus môžeme poraziť aj bez očkovania. Ako príklad uviedol epidémiu prasacej chrípky.

Očkovanie možno nebude potrebné

Ak by sme aj mali v lete vakcínu, tak je otázka, že ak epidémia skončí, či bude vôbec o ňu záujem. Dúfam, že sa nezopakuje scenár ako s prasacou chrípkou, keď sme sa všetci vyľakali, nakúpili vakcíny a potom epidémia skončila,“ hovorí Krčméry.

Narážal na pandémiu prasacej chrípky v roku 2010, kedy sa štáty vrátane Slovenska hromadne zásobovali vakcínami proti tejto chorobe. Väčšina zásob však expirovala v skladoch a nikdy sa nepoužila.

Profesor Krčméry však optimisticky očakáva, že vakcína bude k dispozícii už v lete a príde z USA. Práve tu totiž majú rozpracované výskumy koronavírusov ešte z čias epidémie MERS. Jeden z výskumov už dokonca mieri do fázy 3, teda testovania na ľuďoch.

Druhá vlna prísť nemusí

Podľa profesora Krčméryho sme práve na konci prvej vlny alebo vo fáze odlivu. Z vlastnej skúsenosti hovorí, že každá druhá vlna je importovaná do krajiny. Teda priniesli ju ľudia zo zahraničia. „Napríklad Singapur mal pomerne silnú druhú vlnu, ale to preto, lebo otvoril letiská,“ hovorí epidemiológ.

Každá epidémia má niekoľko vĺn, takže nechceme strašiť ani vytvárať pesimizmus. Vieme ale predvídať a poučiť sa z chýb iných. Ak to vieme, nemusíme sa báť druhej vlny. Myslím, že druhú vlnu môžeme zvládnuť aj tak, že ju ani nepocítime. Ak sa nenecháme vyľakať a budeme sa správať racionálne, nepocítime to,“ vyjadril sa profesor.

Podporuje otváranie ekonomiky smerom dovnútra, no opatrne sa stavia k otváraniam hraníc s našimi susedmi. Ich epidemiologická situácia je dobrá, ale musíme sa pozerať na to, ako im fungujú medzinárodné letiská, koľko lietadiel z nich lieta a najmä z akých destinácii. Rizikom sú podľa Krčméryho najmä USA a Ruská Federácia.

Toto nebol žiadny lockdown

Hoci už ľudia majú plné zuby obmedzení a chcú sa vrátiť do školy či do práce, profesor Krčméry pripomína, že oproti iným krajinám sme sa mali ešte vynikajúco.

U nás sme nemali žiadny lockdown. Napríklad Wu-chan prijal také opatrenia, že celé mesto zaspalo. V Španielsku ľudia nemohli vychádzať z domu bez špecifického dôvodu. Mali sme len troška sprísnenie počas Veľkej noci, ale potom sa to vrátilo do normálu,“ povedal. 

Na krízovom štábe je dokonca už na stole otázka otvárania škôlok a prvých stupňov základných škôl.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroj: TVMarkíza

Najnovšie videá

Trendové videá