Epidemiológ: More znižuje silu koronavírusu, vírus v ňom neprežije
- Morská voda je hypertonický roztok, vírus v ňom nemá šancu prežiť
- Neznamená to však, že v tropických krajinách sa nebude šíriť ďalej
- Morská voda je hypertonický roztok, vírus v ňom nemá šancu prežiť
- Neznamená to však, že v tropických krajinách sa nebude šíriť ďalej
Pred niekoľkými mesiacmi odborníci hovorili, že teplom a slnečným žiarením intenzita koronavírusu klesá. Potom sa objavili prípady v Južnej Amerike, kde doposiaľ evidujeme viac ako 1,3 milióna nakazených a desaťtisíce úmrtí.
Toto sa na druhej strane nevylučuje s faktom, že samotná morská voda pôsobí na vírus ničivo, povedal v rozhovore pre ČT24 epidemiológ Jiří Beran z Centra očkovania a cestovnej medicíny Českej republiky.
Zároveň vyhlásil, že hoci sa počet prípadov denne zvyšuje, nejde zatiaľ o druhú vlnu. Hovoril o číslach týkajúcich sa Českej republiky. Tie vyzerajú v súčasnosti hrozivejšie ako naše. Dnes potvrdila krajina 305 nových prípadov, spolu tak doposiaľ zaznamenali 11 604 nakazených novým koronavírusom.
Zlé a nedostatočné opatrenia
Nákaza sa v posledných týždňoch veľmi výrazne prejavila práve v časti sveta, kde prevláda teplé až tropické počasie prevažnú časť roka. Nové denné prírastky počítajú v tisícoch.
Epidemiológ hovorí, že v tomto prípade ani tak nešlo o teplé podnebie, v ktorom je predpoklad, že povaha koronavírusu slabne, ale samotné opatrenia. Začali ich prijímať neskoro. Prvá zmienka o ochorení sa v krajine vyskytla a do niekoľkých hodín aj potvrdila už začiatkom roku, 25. februára.
Dovolenkárom a turistom stopli prísun do krajiny až o viac ako mesiac neskôr, a teda 27. marca. Vtedy vstúpil do platnosti aj zákaz cestovať smerom von z krajiny, zrušili medzištátne aj medzinárodné lety a Brazília začala spolupracovať so svetom na opatreniach v boji proti šíreniu nového koronavírusu.
Vírus sa v našich podmienkach šíri rovnako rýchlo, ako v iných štátoch, s prihliadnutím na počet obyvateľov. Slováci sú vystrašení z na prvý pohľad vysokého čísla nakazených, ktoré denne pribúdajú. Je to však skôr tým, že sme boli doposiaľ zvyknutí na plynulý priebeh pandémie.
Dnes, po niekoľkých fázach uvoľnenia, otvorených hraniciach či návšteve zahraničia, sa stávame potenciálnymi prenášačmi aj my sami. Keď sme len sedeli doma a občas vyšli na nákup, riziko bolo nižšie. A aj počet nakazených.
Plávanie v mori?
To, ako sa zodpovedne resp. nezodpovedne správame, veľmi úzko súvisí s nákazou a jej samotným rizikom. To, že leto prišlo, neznamená, že treba absolútne poľaviť.
Výnimky by na druhej strane mohli potvrdzovať pravidlo.
„Samozrejme, v období, keď je vysoký výskyt slnečného žiarenia a ultrafialového žiarenia, tak možnosti prežitia toho vírusu sú podstatne horšie. Samozrejme, v tropických oblastiach v období dažďov vzniká aj viac aerosólu, tak by mohlo dôjsť k lepšiemu šíreniu vírusu,“ vysvetľuje správanie sa nového koronavírusu epidemiológ Beran.
Plávanie v mori však môže pomôcť znižovať nákazlivosť.
„U väčšiny prímorských štátov je možno počítať s tým, že ten, kto pláva v mori, s najväčšou pravdepodobnosťou opäť znižuje infekčnú dávku, pretože more je hypertonický roztok, v ktorom vírus samozrejme neprežije. Takže je to určite mix rôznych vplyvov, ale domnievam sa, že ani počasie a ani podnebie nehrá tak významnú úlohu, ako individuálne chovanie jednotlivých ľudí a to, ako sa snažia znižovať množstvo infekčnej dávky, ktorú môžu dostať do tela,“ povedal v diskusnej relácii ČT24 epidemiológ Beran.
Zdroje: ct24.cz, worldometers.info