Epidemiológovia zachytili 5 prípadov exotickej choroby na Slovensku. Vážnosť rozoznáš podľa veľkých modrín
- Na Slovensku sa objavila nebezpečná choroba
- Osoby sa podľa všetkého nakazili v zahraničí

- Na Slovensku sa objavila nebezpečná choroba
- Osoby sa podľa všetkého nakazili v zahraničí
Na Slovensku boli tento rok zaznamenané prípady nebezpečnej horúčky dengue. Informoval o tom Ivan Bakoss, odborník zo sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
„Od začiatku roka 2024 je k 27. júnu v Epidemiologickom informačnom systéme evidovaných päť prípadov horúčky dengue, išlo však o importované ochorenia, čiže osoby sa nakazili v zahraničí,“ uviedol pre portál Topky.
Horúčka dengue je vírusové ochorenie, ktoré sa bežne vyskytuje v tropických oblastiach. Je prenášané komármi druhu Aedes aegypti, známymi aj ako komáre tigrované. Dengue je jedným z najčastejšie importovaných vírusových ochorení, uvádza portál Etabletka.
Zlyhanie orgánov a smrť
Horúčka dengue sa vyznačuje príznakmi podobnými chrípke. „Medzi najčastejšie hlásené klinické príznaky patria horúčka, bolesť hlavy, bolesť za očami, bolesti svalov a kĺbov, nevoľnosť/zvracanie, vyrážka a únava,“ uvádza Sekcia epidemiológie a pripravenosti na pandémie ÚVZ SR.
„Pri postupujúcom ochorení môžu pacienti pociťovať ťažkosti s dýchaním, môže dôjsť ku krvácaniu z nosa a ďasien a k rýchlemu poklesu krvného tlaku, ktorý vedie k šoku až smrti.“
Ďalej sa môže objaviť drobná červená vyrážka s bledými ostrovčekmi a prekrvenie spojiviek. Horúčka zvyčajne trvá 5 až 6 dní, no rekonvalescencia môže trvať aj niekoľko mesiacov, často s pretrvávajúcou únavou a depresívnymi stavmi.
Horúčka dengue sa pri precitlivenosti imunitného systému môže vyvinúť do závažnej formy, známej ako hemoragická krvácavá horúčka alebo „dengue schock syndrome“. Táto forma je charakteristická poškodením ciev, zníženým počtom krvných doštičiek a vnútorným krvácaním, ktoré môže viesť k zlyhaniu orgánov, šoku a smrti.
Klinické príznaky hemoragickej horúčky zahŕňajú krvácanie z nosa alebo ďasien a prítomnosť krvi v moči, zvratkoch, stolici aj pod kožou a modriny na rôznych častiach tela, kde sa pacient škriabal. Ľudia trpia zvýšenou únavou, nevoľnosťou, letargiou, podráždenosťou a zrýchleným dýchaním.
Komár tigrovaný u nás
Ako sme ťa informovali v tomto článku, invazívny ázijský komár tigrovaný si vytvoril lokálnu populáciu v Bratislave. V mestskej časti Ružinov, kde bol zaznamenaný minulý rok, úspešne prezimoval a podľa prvých výsledkov monitoringu sa tam trvalo usídlil.
Tento druh komára je ľahko rozpoznateľný od domácich slovenských druhov. Má čierne telo so snehobielymi prúžkami na nohách, chýbajú mu škvrny na krídlach a má výrazný biely pásik na hrudi aj hlave. Na Slovensku bol tento druh prvýkrát zaznamenaný už v roku 2012 v okolí Košíc. V tom čase sa mu tu však nepodarilo usídliť.
Ázijský komár tigrovaný prenáša 22 rôznych vírusov vrátane exotických chorôb, ako sú dengue, chikungunya, Zika a žltá zimnica. Na Slovensku sa aktuálne vyskytujú západonílsky vírus a vírus Usutu. Dengue, chikungunya a Zika sa zatiaľ u nás lokálne nešíria.
Proti inváznym komárom sa dá bojovať dodržiavaním jednoduchých opatrení. Vedci odporúčajú pravidelne kontrolovať a odstraňovať potenciálne liahniská komárov v okolí svojich domov. Napr. nádoby s dažďovou vodou vytvárajú ideálne podmienky na liahnutie komárov.
Dôležité je tiež zbierať a správne triediť odpadky, prípadne eliminovať nelegálne skládky, ktoré komáre vnímajú ako vhodné liahniská. Podľa Slovenskej akadémie vied (SAV) sa týmto spôsobom výrazne znižujú šance na prežitie a rozmnožovanie inváznych komárov.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Topky, Etabletka