Epidemiológovia zachytili 5 prípadov exotickej choroby na Slovensku. Vážnosť rozoznáš podľa veľkých modrín

  • Na Slovensku sa objavila nebezpečná choroba
  • Osoby sa podľa všetkého nakazili v zahraničí
Žena s modrinou
Shutterstock
  • Na Slovensku sa objavila nebezpečná choroba
  • Osoby sa podľa všetkého nakazili v zahraničí

Ako sme ťa informovali v tomto článku, invazívny ázijský komár tigrovaný si vytvoril lokálnu populáciu v Bratislave. V mestskej časti Ružinov, kde bol zaznamenaný minulý rok, úspešne prezimoval a podľa prvých výsledkov monitoringu sa tam trvalo usídlil.

Tento druh komára je ľahko rozpoznateľný od domácich slovenských druhov. Má čierne telo so snehobielymi prúžkami na nohách, chýbajú mu škvrny na krídlach a má výrazný biely pásik na hrudi aj hlave. Na Slovensku bol tento druh prvýkrát zaznamenaný už v roku 2012 v okolí Košíc. V tom čase sa mu tu však nepodarilo usídliť.

Ázijský komár tigrovaný prenáša 22 rôznych vírusov vrátane exotických chorôb, ako sú dengue, chikungunya, Zika a žltá zimnica. Na Slovensku sa aktuálne vyskytujú západonílsky vírus a vírus Usutu. Dengue, chikungunya a Zika sa zatiaľ u nás lokálne nešíria.

Proti inváznym komárom sa dá bojovať dodržiavaním jednoduchých opatrení. Vedci odporúčajú pravidelne kontrolovať a odstraňovať potenciálne liahniská komárov v okolí svojich domov. Napr. nádoby s dažďovou vodou vytvárajú ideálne podmienky na liahnutie komárov.

Dôležité je tiež zbierať a správne triediť odpadky, prípadne eliminovať nelegálne skládky, ktoré komáre vnímajú ako vhodné liahniská. Podľa Slovenskej akadémie vied (SAV) sa týmto spôsobom výrazne znižujú šance na prežitie a rozmnožovanie inváznych komárov.

Zdroje: Topky, Etabletka

Najnovšie videá

Trendové videá