Éra leteniek za 1 euro skončila, varuje šéf Ryanairu

  • 10-eurové a lacnejšie lety na dlhší čas zmiznú
  • Ako sa k situácii postavil šéf Ryanairu
  • Za vzniknuté problémy môže situácia vo svete
Ryanair cestovka ruší lacné lety
Unsplash/Lucas Davies
  • 10-eurové a lacnejšie lety na dlhší čas zmiznú
  • Ako sa k situácii postavil šéf Ryanairu
  • Za vzniknuté problémy môže situácia vo svete

Celosvetovo obľúbená nízkonákladová aerolinka Ryanair končí s ponukou letov za nízke ceny kvôli stúpajúcim cenám paliva. S takouto správou prišiel šéf spoločnosti Michael O’Leary, ktorý pre BBC prezradil, že éra 10-eurových leteniek sa skončila.

Priemerná cena letenky Ryanairu v priebehu nasledujúcich piatich rokov vzrastie o približne 10 eur. To znamená, že zo 40 eur z minulého roka stúpne do roku 2027 na zhruba 50 eur, píše Bloomberg

„Niet pochýb o tom, že naše skutočne lacné akciové letenky – jednoeurové, 0,99-centové a dokonca aj tie desaťeurové – tak ľahko neuvidíme ešte niekoľko rokov,“ povedal šéf aerolinky v relácii Today na stanici BBC Radio 4.

Za všetko môže nárast pohonných hmôt 

Hoci stúpajúce ceny pohonných hmôt vplývajú na tarify leteckej spoločnosti a tiež spôsobujú zmätok v disponibilných príjmoch ľudí z dôvodu zvyšujúcich sa cien za energie, Michael O’Leary i naďalej verí, že počet zákazníkov zostane aj v takomto prípade stabilný.

„Domnievam sa, že ľudia budú aj naďalej cestovať leteckou dopravou. Ale taktiež si myslím, že v tomto ohľade budú ľudia oveľa citlivejší na cenu. Preto môj pohľad na život je momentálne taký, že ľudia budú dotlačení narábať so svojimi peniazmi úplne inak,“ pokračoval.

Letenky v posledných desaťročiach výrazne zlacneli a počet uskutočnených letov rapídne stúpol. Viac a viac ľudí si popri každoročnej dovolenke dopraje ešte jeden až dva výlety do zahraničia, ale to sa na nejaký čas pravdepodobne zmení.

Ryanair cestovka ruší lacné lety
zdroj: Unsplash/Fotis Christopoulos

Najvyhľadávanejšími leteckými spoločnosťami sú Ryanair, Easyjet, Vueling a Wizz Air, ktoré medzi sebou súperia v ponúkaní lacných a nenáročných služieb.

Ako uvádza poradenstvo v oblasti letectva IBA, komerčné lety v súčasnosti predstavujú približne 2,4 % celosvetových emisií CO2. Aj z toho dôvodu čelí toto odvetvie tlaku na zníženie svojho vplyvu na klimatické zmeny.

Na margo toho vznikajú rôzne kampane, ktoré sa pokúšajú presvedčiť ľudí, aby namiesto leteckej dopravy začali používať železničnú a autobusovú. Jediným východiskom je preto investovať do palivovo úspornejších lietadiel.

Taktiež poznamenal, že zníženie spotreby fosílnych palív prinesie prechod z benzínu a nafty na elektrické cestovné lietadlá. Kedy sa tak stane, zatiaľ neprezradil.

Letecká spoločnosť Ryanair opäť ožíva, problémy však pribúdajú

Aj keď pandémie stále neskončila, to najhoršie už máme za sebou. A po období ticha sa ľudia opäť s radosťou vrátili na palubu letov. 

Dopyt po leteckej doprave stúpol, ale po vlne karantén a prísnych opatrení sa letecké spoločnosti stretávali s nedostatkom personálu. Na letiskách tak vznikali meškania či dokonca zrušenia veľkého počtu letov po celom svete.

Niektorí pasažieri boli nútení čakať dlhé hodiny, prípadne si museli cestu na poslednú chvíľu preplánovať.

Ryanair cestovka ruší lacné lety
zdroj: Unsplash/Portuguese Gravity

Podobný príbeh opísal pre BBC aj Michael O’Leary, ktorý vraj situáciu zvládol oveľa lepšie v porovnaní s konkurenciou. Podľa vlastných slov mal šťastie a sčasti za to môže aj jeho odvážny krok.

Na rozdiel od ostatných leteckých spoločností, s náborom a výcvikom palubných sprievodcov a pilotov začal minulý rok v novembri, v čase, keď variant omikron stále do značnej miery ovplyvňoval medzinárodné cestovanie.

No aj napriek tomu má stále Ryanair problémy s nedostatkom klasifikovaných zamestnancov. Odchod Británie z EÚ sa ukázal ako „katastrofa pre voľný pohyb pracovnej sily“ a práve tento faktor je príčinou nízkeho počtu pracovníkov.

Zvyšujúce sa ceny pohonných palív teda nemusia byť jediným problémom a v posledných rokoch sa toho nakopilo pomerne viac. Ako sa s tým Ryanair popasuje, zatiaľ netušíme, ale jedno je isté – lacné letenky sú, bohužiaľ, minulosťou.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: IBA, BBC, Bloomberg

Najnovšie videá

Trendové videá