Erdoğan si dáva podmienky: Ak chcete Švédsko v NATO, urobme obchod

  • Biden bol predaju F-16 naklonený, avšak americký Senát nie
  • O tejto tureckej podpore členstva Švédska sa hovorí už dlhšie
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan
Turecký prezident Erdogan podmieňuje podporu Ankary voči vstupu Švédska do NATO tým, aby mu USA predali lietadlá F-16 TASR/AP/Yves Herman
  • Biden bol predaju F-16 naklonený, avšak americký Senát nie
  • O tejto tureckej podpore členstva Švédska sa hovorí už dlhšie

Ako sme ťa v máji minulého roka v našom článku informovali, v dôsledku šokujúcej invázie ruskej armády na Ukrajinu požiadalo o vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO) spolu s Fínskom aj susedné Švédsko, ktoré sa týmto krokom odhodlalo vzdať sa svojej dlhodobej politiky neutrality.

Ako podotýkala renomovaná agentúra Reuters, kým prihláška Fínska bola ratifikovaná v rekordnom čase, pokiaľ ide o Švédsko, jeho členstvo bolo a stále je blokované nielen zo strany Maďarska, ale predovšetkým Turecka. Členstvo nového štátu pritom musí ratifikovať všetkých 30 členov NATO.

Hlavnou kritikou prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana je údajné potulovanie sa kurdských militantov po uliciach Štokholmu, ako aj organizovanie rôznych protestov namierených proti moslimom, na ktorých sa vo Švédsku pálil Korán.

Okrem toho, podľa Erdoganových slov Švédsko dostatočne neodsúdilo organizácie, ktoré Turecko označovali za teroristickú krajinu. V tejto súvislosti prináša Financial Times informácie o najnovších podmienkach tureckého prezidenta výmenou za jeho podporu švédskeho vstupu do NATO.

Turecko už sčasti ustúpilo, Erdogan teraz očakáva kroky Washingtonu

Po návrate do Turecka z dvojdňovej návštevy Kataru, kde sa zúčastnil na summite krajín Perzského zálivu, predstúpil Erdogan pred novinárov a vyhlásil, že od Washingtonu očakáva, že „súčasne“ schváli predaj lietadiel F-16 Ankare výmenou za ratifikáciu pozastavenej snahy Švédska vstúpiť do NATO.

Erdoğan povedal, že si splnil svoju „povinnosť“ tým, že v októbri postúpil rozhodnutie o vstupe Švédska do NATO tureckému parlamentu, ale teraz očakáva, že Kongres Spojených štátov zároveň schváli požiadavku Turecka na nákup stíhačiek F-16 a modernizačných súprav v hodnote miliárd eur.

„Čo sa týka otázky F-16, povedali sme druhej strane: USA majú svoj kongres a my máme svoj vlastný kongres, teda parlament, ktorý prijme konečné rozhodnutie o schválení žiadosti Švédska. Ako prezident som ratifikačný protokol predložil môjmu parlamentu a vy (USA) ste mi poďakovali. Splnil som si svoju povinnosť a teraz na oplátku očakávam niečo od vás. Podniknime tieto kroky spoločne a súčasne,“ cituje zo stredajšieho prejavu TASS

Zároveň dodal, že Turecko rokuje o nákupe európskej stíhačky Eurofighter pre prípad, že by Biely dom odmietol Ankare predať lietadlá F-16. Turecký prezident tiež zdôraznil, že Turecko má aj iné možnosti, pokiaľ ide o stíhačky novej generácie.

Doterajší predaj lietadiel stroskotal na americkom Senáte

Financial Times poukazuje na to, že administratíva amerického prezidenta Joea Bidena podporila požiadavku Ankary na nákup lietadiel F-16 na posilnenie starnúcej tureckej flotily, ale výbor pre zahraničné vzťahy Senátu sa zdráhal nákupy schváliť.

Ben Cardin, senátor za štát Maryland a zároveň aj predseda vyššie uvedeného výboru, v septembri povedal, že turecké schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO je len jednou z niekoľkých výziev pri schvaľovaní nákupu stíhačiek.

Na druhej strane, turecký výbor pre zahraničné veci, ktorý musí schváliť vstup Švédska do NATO predtým, ako o ňom bude hlasovať parlament, o tomto opatrení diskutoval počas ostro sledovaného zasadnutia v priebehu novembra. Dospel však k záveru, že predtým, ako bude môcť prijať rozhodnutie, musí vykonať ďalšiu analýzu.

Portál Aa pripomína, že hlas Turecka je dôležitý aj preto, že členom NATO je už viac ako 70 rokov a práve po USA disponuje druhou najpočetnejšou armádou v rámci Aliancie.

Krajina polmesiaca tiež tlačí na švédske úrady, aby podnikli konkrétne kroky na zmiernenie bezpečnostných obáv Ankary, najmä pokiaľ ide o podporu teroristickej organizácie PKK, skupiny, ktorej desaťročia trvajúce útoky na území Turecka si vyžiadali približne 40-tisíc obetí.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Financial Times, Aa, TASS, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá