Ergofóbia je bežnejšia, než by si si myslel. Možno ňou trpíš aj ty, len si ju nevedel pomenovať
- Ak poznáš ľudí, ktorí už pri pomyslení na to, že majú ísť do práce, spanikária, mal by si poznať slovo ergofóbia
- Tá dokáže človeku zruinovať život
- Ak poznáš ľudí, ktorí už pri pomyslení na to, že majú ísť do práce, spanikária, mal by si poznať slovo ergofóbia
- Tá dokáže človeku zruinovať život
Ergofóbia, známa tiež ako pracovná fóbia, je nekontrolovateľný a nadmerný strach z práce. Toto ochorenie môže viesť k obmedzeniam v sociálnom a pracovnom živote a v niektorých prípadoch aj k úplnému vyhýbaniu sa pracovisku.
Ľudia trpiaci ergofóbiou pociťujú silný strach a úzkosť, keď musia ísť do práce alebo len keď na ňu pomyslia. Tento strach môže spôsobiť fyzické a duševné ťažkosti, čo vie plnenie pracovných úloh a aktivít poriadne sťažiť.
Príznaky ergofóbie
Príznaky sa môžu líšiť od osoby k osobe, v závislosti od povolania a ďalších špecifických okolností. No časté príznaky zahŕňajú:
- obrovský strach a úzkosť spojené s návštevou práce alebo s len myšlienkou na ňu;
- fyzické prejavy úzkosti ako trasenie, potenie, rýchly tep, suché ústa, ťažkosti s koncentráciou a dýchaním;
- potreba vyhnúť sa práci, vrátane predstierania dlhodobého ochorenia, vyhýbania sa odosielaniu žiadostí o prácu či účasti na pracovných pohovoroch;
- obmedzenia v rôznych oblastiach života, vrátane sociálneho a pracovného fungovania.
Príznaky musia pretrvávať aspoň 6 mesiacov. Ľudia trpiaci ergofóbiou mávajú často aj iné fóbie či psychické poruchy.
Rizikové faktory
Presná príčina ergofóbie zostáva neznáma, ale výskum naznačuje niekoľko potenciálnych rizikových faktorov. Ľudia s ergofóbiou môžu pociťovať veľkú úzkosť z možnosti urobiť chybu pri práci a obávať sa trestu, trapasu, zníženia sebaúcty alebo iných negatívnych následkov.
Ergofóbia môže byť spôsobená aj traumatickými skúsenosťami v práci alebo závažnými následkami, ktoré vyvolali intenzívne emocionálne reakcie a následne vytvorili strach spojený s pracoviskom.
Štúdie okrem iného naznačujú aj silnú rodinnú väzbu s vývojom konkrétnych fóbií, teda akúsi genetickú predispozíciu. Výskum neurobiológie strachu a konkrétnych fóbií navyše poukazuje na rozdiely v aktivácii a funkcii amygdaly u jednotlivcov s fóbiou, čo naznačuje, že zvýšená citlivosť môže vystupovať ako jeden z možných faktorov prejavu ergofóbie, informuje web Mental Health.
Ako sa ergofóbia lieči?
Existujú viaceré terapeutické metódy na liečbu ergofóbie, ale mnoho jednotlivcov s fóbiami liečbu nevyhľadáva.
Medzi populárne metódy na liečenie konkrétnych fóbií patrí napríklad:
- Expozičná terapia: Najúčinnejšia liečba fóbií, ako je ergofóbia. Počas terapie terapeut učí pacienta techniky zvládania v reálnom čase, aby mu pomohol prechádzať procesom. Postupne terapia smeruje k realistickejším situáciám, ako je konfrontácia s pracovnými pohovormi alebo zapájanie sa do pracovných činností, ktoré vyvolávajú strach.
- Kognitívno-behaviorálna terapia (CBT): Ďalší populárny prístup na liečbu fóbií. Pomáha jednotlivcom zvládať negatívne obavy spojené s prácou. Terapeuti vedú klientov pri uvažovaní o najmenej zastrašujúcich aspektoch práce a postupne sa posúvajú k aspektom, ktoré v nich najviac vyvolávajú strach.
- Medikamenty: V prípadoch závažnej ergofóbie môžu terapeuti odporučiť lieky na riešenie úzkosti.
Poznáme však aj iné formy terapie. Terapia medziľudskými vzťahmi, rodinná terapia a iné formy terapeutického zásahu môžu poskytnúť podporu, validáciu a zručnosti na zmiernenie negatívnych emocionálnych reakcií spojených s fóbiou.
Úzkosť nie je to isté
Presné údaje o tom, koľko ľudí na svete trpí ergofóbiou, zatiaľ nemáme. Avšak štúdie naznačujú, že 1 až 10 % populácie môže trpieť závažnými fóbiami a je vysoko pravdepodobné, že u žien sa prejavujú viac než u mužov.
Treba rozlišovať medzi ergofóbiou a klasickou pracovnou úzkosťou. Je bežné cítiť úzkosť z práce kvôli rôznym stresovým situáciám, ako sú tlak na výkon, obavy o nadchádzajúce stretnutia alebo prezentácie, náročné vzťahy s kolegami alebo nadriadenými či vyhorenie a únava spôsobená nadmernou pracovnou záťažou.
Tieto stresory môžu mať negatívny vplyv na fyzický a emocionálny stav a môžu viesť k absencii z práce alebo miernemu obmedzeniu výkonu práce, spolu so zvyšujúcou sa úzkosťou a stresom súvisiacim s prácou.
Ergofóbia sa však odlišuje tým, že zahŕňa nezmyselnú a nepomerne vysokú úroveň úzkosti a strachu. Taktiež sa odlišuje od sociálnej úzkosti, pretože diagnostické kritériá stanovujú, že príznaky ergofóbie nespôsobuje iný psychický stav, ako v prípade sociálnej úzkosti.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Louis Laves Webb, Mental Health