Erik Tomáš otvára pokladnicu pre „vyvolených“: Už 4. marca môžeš požiadať o nový príspevok
- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny prichádza s novým príspevkom
- Žiadať o príspevok bude možné už od 4. marca tohto roka
- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny prichádza s novým príspevkom
- Žiadať o príspevok bude možné už od 4. marca tohto roka
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny spúšťa novú finančnú podporu. Cieľom je pomôcť ľuďom, ktorí potrebujú starostlivosť od iných, napríklad opatrovateľov. Ako informuje portál Pravda, možnosť požiadať o túto pomoc bude od 4. marca tohto roka.
„Chceme pomáhať aj odkázaným ľuďom, ktorí sú už odkázaní na pomoc druhých,“ uviedol v stredu na konferencii minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas).
Dodal, že existujú situácie, keď sa príbuzní nemôžu postarať o človeka, ktorý potrebuje pomoc. V takých prípadoch im na pomoc prichádzajú terénni pracovníci, na ktorých sa vzťahuje nový príspevok.
Vo výške čistej minimálnej mzdy
V súčasnosti existujú pre ľudí, ktorí si v domácom prostredí bez pomoci iných nevedia poradiť, dve možnosti. Môžu sa o nich starať príbuzní, ktorí dostávajú príspevok na opatrovanie.
„Garantujeme, že príspevok na opatrovanie bude každý rok vo výške čistej minimálnej mzdy,“ zdôraznil minister Tomáš. V prípade, že sa príbuzní nemôžu starať o odkázaných blízkych, využíva sa domáca opatrovateľská služba.
„Až 93 % ľudí si na základe prieskumu nadácie na podporu sociálnych zmien želá, v prípade výrazného zhoršenia zdravotného stavu, domáce opatrovanie. Aj preto prichádzame s novým projektom domácej opatrovateľskej služby,“ uviedol ďalej.
Projekt na dva roky
Projekt trvajúci dva roky s rozpočtom približne 91,2 milióna eur sa financuje z eurofondov. Minister ho považuje za príklad efektívneho využívania eurofondov.
„Dnes boli podpísané všetky zmluvy za 100 miliónov eur, na spustenie nového projektu,“ uviedol minister práce.
Projekt spustili na dva roky a pomôcť má približne 13-tisíc ľuďom v núdzi. Príspevok budú vyplácať automaticky počas 24 mesiacov. Ak ale poskytovateľ domácej opatrovateľskej služby skončí svoju činnosť, napríklad už po roku, platby sa zastavia.
„Takto odľahčíme obce, ktoré by 100 miliónov hľadali asi ťažko,“ ozrejmil Tomáš.
Jeden príspevok
Mestá, obce, charitatívne a mimovládne organizácie s registráciou na poskytovanie opatrovateľskej služby sa môžu prihlásiť o príspevky z tohto projektu. Ako povedal Branislav Ondruš, štátny tajomník rezortu práce, príležitosť majú aj tí, ktorí doposiaľ opatrovateľské služby neponúkali. Tým sa zvýši počet opatrovateľov a opatrovateliek pre domácu starostlivosť.
Zmenou bude, že samotný človek v núdzi dostane príspevok, s ktorým môže slobodne nakladať. Projekt trvá 24 mesiacov, pretože do 1. januára 2026 musí byť zavedená úplná reforma sociálnych služieb podľa Plánu obnovy.
„Jej princípom bude, že samotný odkázaný človek bude dostávať jeden príspevok. Sám rozhodne, na čo ho použije, či na opatrovanie v domácom prostredí alebo v zariadení sociálnych služieb,“ vysvetlil ďalej minister Tomáš.
Kde podať žiadosť?
Žiadatelia majú právo získať príspevky počas 24 mesiacov od prvého januára. Hoci sa žiadosti môžu podávať od 4. marca, príspevky budú vyplatené spätne. Financovanie je založené na jednorazovej platbe na začiatku a následných mesačných platbách.
Projekt má financovať pol milióna hodín opatrovateľskej služby. Od začiatku marca si môžu obce, mestá a mimovládne organizácie podávať žiadosti.
Za každú hodinu opatrovateľskej služby je stanovený príspevok 7,93 eura.
Žiadosti je možné podávať elektronicky cez portál slovensko.sk, osobne na úrade alebo poštou. Cieľom ministerstva je udržať čo najviac ľudí v ich domovoch a zároveň podporiť opatrovateľov a poskytovateľov opatrovateľskej služby.
Systém tzv. stravovacích poukážok
Ďalšou zaujímavosťou je, že stravné poukážky by sa mohli zamestnancom poskytovať za mesiac pozadu. Vyplýva to z návrhu novely Zákonníka práce, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložili poslanci Marián Viskupič, Vladimír Ledecký a Vladimíra Marcinková (všetci SaS). Nadobudnutie účinnosti sa navrhuje k 1. júnu.
„Cieľom predloženého návrhu je explicitne zakotviť, že stravné poukážky (tzv. gastrolístky) a tiež finančný príspevok na stravovanie sa poskytujú za mesiac pozadu a zamedziť tak možnosti v súčasnosti uplatňovaného výkladu, že stravné poukážky sa poskytujú zamestnancovi vopred (spravidla na začiatku mesiaca) s odôvodnením, že to vyplýva z ich názvu, z povahy ich určenia a inak sa zamestnanci nebudú mať za čo stravovať,“ zdôvodnili navrhovatelia.
Dôvodom takejto navrhovanej zmeny je podľa nich odstránenie viacerých aplikačných problémov. Zamestnanec takouto zmenou podľa predkladateľov nič nestratí, stravné poukážky dostane len s „posunom v čase“.
Zamestnávateľom na druhej strane podľa ich názoru ubudne značná administratívna záťaž spôsobená komplikovanosťou systému a spojená s viacerými aplikačnými nejasnosťami.
Dodali, že systém tzv. stravovacích poukážok je tak trocha slovenským špecifikom, ktorý vo väčšine iných krajín nepoznajú. Stravné poukážky, respektíve finančný príspevok na stravovanie je priamym finančným benefitom zamestnanca, ktorý sa do mzdy nezahŕňa a pritom je súčasťou zamestnávateľových nákladov na zamestnanca.
Zdroje: Pravda, slovensko.sk, TASR