Erupcia „v srdci“ Mliečnej cesty. Vedcov prekvapila „nová tvár“ čiernej diery

  • Vedci zaznamenali nevídaný jav
  • Čierna diera vypustila infračervenú erupciu
  • Nasledoval rádiový záblesk
  • Ide o prvé takéto pozorovanie
mliečna dráha, vesmír, galaxia
ilustračná foto Yong Chuan Tan/Unsplash
  • Vedci zaznamenali nevídaný jav
  • Čierna diera vypustila infračervenú erupciu
  • Nasledoval rádiový záblesk
  • Ide o prvé takéto pozorovanie

Supermasívna čierna diera Sagittarius A*, ktorú nájdeš v centre našej Mliečnej cesty, sa zvyčajne správa pomerne pokojne. No aj v tomto zdanlivo tichom stave ťa dokáže prekvapiť. Astronómovia práve zachytili pomocou vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST) niečo, čo si doteraz nikto nevšimol. Tento objav znamená významný prelom v tom, ako rozumieme správaniu čiernych dier a potvrdzuje, že aj zdanlivo pokojné vesmírne objekty v sebe skrývajú dramatické prejavy aktivity. Informuje o tom web sciencealert

Nečakaná erupcia v strede galaxie

Šiesteho apríla 2024 čierna diera vypustila erupciu v strednej infračervenej oblasti a po nej nasledoval rádiový záblesk. Našli sme chýbajúci dielik skladačky v správaní čiernej diery, hovorí tím astronóma Sebastiana von Fellenberga z Inštitútu Maxa Plancka pre rádioastronómiu v Nemecku. K tomuto objavu došli vedci po rokoch trpezlivého pozorovania a vďaka najmodernejším technológiám, ktoré ti umožnia nahliadnuť do tajov vesmíru s nevídanou presnosťou.

Rýchle zmeny v priebehu hodín

Erupcie Sagittaria A* sa vyvíjajú a menia veľmi rýchlo, v priebehu hodín. Všetky tieto zmeny neuvidíš vo všetkých vlnových dĺžkach,“ vysvetľuje astrofyzik Joseph Michail zo Smithsonovho astrofyzikálneho observatória.

Viac ako 20 rokov sme poznali dianie v rádiovej a blízkej infračervenej oblasti, ale spojenie medzi nimi nám stále unikalo. Toto nové pozorovanie v strednej infračervenej oblasti konečne vypĺňa túto medzeru.“ Vedci vytvorili špeciálne pozorovacie techniky a analytické metódy, aby dokázali zachytiť a pochopiť tieto rýchle zmeny, ktoré prebiehajú v srdci našej galaxie.

Strážkyňa poriadku v galaxii

Supermasívne čierne diery určujú usporiadanie vesmíru, ako ho poznáš. Predstavujú jadrá, okolo ktorých sa združujú a krútia galaxie. Ich hmotnosť prevyšuje hmotnosť Slnka miliónkrát až miliardkrát. Môžu byť mimoriadne aktívne a hltať hmotu obrovskou rýchlosťou, alebo zostávať pokojné a tiché. Tieto kozmické giganty formujú štruktúru vesmíru a ovplyvňujú vývoj galaxií. Ich gravitačná sila dokáže ohýbať časopriestor a vytvárať extrémne podmienky, vďaka ktorým môžeš otestovať najzákladnejšie fyzikálne teórie.

Magnetické pole ako kľúč k záhade

Sagittarius A* okolo seba vytvára divokú, turbulentnú oblasť priestoru s obrovským prstencom prachu. Astronómovia zatiaľ presne nevedia, čo spôsobuje erupcie v tejto oblasti. Simulácie však naznačujú, že za ne môže interakcia medzi magnetickými siločiarami v disku materiálu, ktorý najbližšie obieha čiernu dieru. Tento proces pripomína gigantickú vesmírnu búrku, kde sa stretávajú enormné sily a energie. Vedci veria, že práve pochopenie týchto magnetických interakcií im pomôže odhaliť ďalšie tajomstvá čiernych dier.

Nové pozorovania potvrdzujú teóriu

Stredná infračervená oblasť leží medzi submilimetrovou a blízkou infračervenou oblasťou a doteraz ukrývala tajomstvá o úlohe elektrónov. Tie sa musia ochladiť, aby uvoľnili energiu napájajúcu erupcie,“ vysvetľuje Michail. „Naše nové pozorovania potvrdzujú existujúce modely a simulácie. Získali sme tak ďalší silný dôkaz o príčinách erupcií.“ Tento objav významne posúva naše chápanie fyziky čiernych dier a procesov v ich okolí. Pomáha ti lepšie pochopiť, ako tieto záhadné objekty ovplyvňujú svoje okolie.

Slovenský koncept Mint v Dubaji

Spolupráca vesmírnych observatórií

Objav umožnili prístroj MIRI na teleskope JWST, submilimetrové pole Smithsonovho astrofyzikálneho observatória a Academie Sinica, röntgenové observatórium Chandra a gama observatórium NEST na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Táto jedinečná spolupráca rôznych vesmírnych observatórií priniesla vedcom komplexný pohľad na správanie Sagittaria A*. Každé observatórium prispelo svojimi jedinečnými pozorovacími schopnosťami, čo pomohlo vytvoriť ucelený obraz o procesoch v centre našej galaxie.

Budúcnosť výskumu

Aj keď naše pozorovania ukazujú, že stredné infračervené žiarenie Sagittaria A* skutočne vzniká zo synchrotrónového žiarenia chladnúcich elektrónov, stále mnohým veciam nerozumieme,“ hovorí von Fellenberg. „Toto prvé zachytenie stredného infračerveného žiarenia nielen vyplnilo medzeru v našom chápaní príčin erupcií, ale otvorilo aj novú dôležitú cestu výskumu.“ Vedci budú ďalej sledovať Sagittarius A* a využívať nové technológie a metódy na odhalenie ďalších tajomstiev tohto fascinujúceho vesmírneho objektu. Budúce pozorovania ti môžu priniesť ešte prekvapivejšie objavy a pomôcť lepšie pochopiť úlohu supermasívnych čiernych dier vo vývoji vesmíru.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: pweb.cfa.harvard.edu, sciencealert, wikipedia, mpifr-bonn.mpg., arxiv.org, sinica

Najnovšie videá

Trendové videá