ESA predložila SpaceX ambicióznu ponuku. Charta žiada od najväčších hráčov na trhu „morálnu reakciu“

  • Európska vesmírna agentúra rokuje s Elonom Muskom
  • Vo vesmíre je približne 18 897 kusov odpadu
elon musk
Ilustračná fotografia TASR/AP/Michel Euler
  • Európska vesmírna agentúra rokuje s Elonom Muskom
  • Vo vesmíre je približne 18 897 kusov odpadu

Európska vesmírna agentúra rokuje so spoločnosťou SpaceX. Tento podnik vlastní jeden z najbohatších mužov na Zemi, Elon Musk. Predmetom rozhovorov je, či by sa SpaceX nepripojila k medzinárodnej charte, ktorá je určená na zníženie rastúceho odpadu vo vesmíre, informuje o tom portál The Economic Times.

Generálny riaditeľ Josef Aschbacher pre portál Reuters povedal, že 110 krajín alebo subjektov sa pripojilo k charte ESA Zero Debris, ktorej cieľom je do roku 2030 zastaviť vytváranie akéhokoľvek nového odpadu na orbite.

Satelity spoločnosti SpaceX tvoria asi dve tretiny kozmických objektov vo vesmíre aktívnych na nízkej obežnej dráhe Zeme. Na otázku, či SpaceX posilní túto chartu, generálny riaditeľ odpovedal: „Ešte nie, ale diskutujeme s nimi. Toto je charta, ktorá sa neustále vyvíja. Budeme naďalej otvárať témy, pretože sú zásadné.“

Spoločnosť Elona Muska neodpovedala na správu okamžite. 

Vesmírny odpad

10 300 aktívnych satelitov je na obežnej dráhe, hovorí o tom US Space Force. Z toho približne 6 300 je súčasťou rýchlo rastúcej konštelácie Starlink spoločnosti SpaceX. Čína začala tvoriť vlastné konštelácie, aby konkurovala práve Starlinku.

Rovnako na tom je aj Amazon, ktorý očakáva, že v tomto desaťročí vypustí do vesmíru viac ako 3 000 satelitov pre konšteláciu Kuiper. Generálny riaditeľ informoval, že Amazon sa pridal k charte.

Ako informuje portál Reuters, podľa Jonathana McDowella, astronóma z Harvardu, ktorý tieto objekty sleduje, je v súčasnosti na obežnej dráhe 18 897 kusov vesmírneho odpadu. Niektorí opisujú tento vesmírny odpad ako neaktívny náklad, telesá rakiet alebo úlomky z rozbitých satelitov.

V momentálnej dobe neexistujú žiadne zákony ohľadom týchto odpadov. Vesmírne agentúry v posledných rokoch však začali vytvárať návrhy, ktoré by riešili tento problém.

„Nie sme regulačný orgán, sme technická vesmírna agentúra. Ale skutočnosť, že sme položili na stôl chartu, ktorá bola vypracovaná so všetkými ostatnými partnermi, a že sa k nej podpísali, je veľmi povzbudzujúca,“ informoval generálny riaditeľ. 

SpaceX uvažuje nad ponukou

„Myslím si, že je veľmi dôležité, aby sa priemysel verejne zaviazal k tomuto druhu iniciatívy, takže som rád, že SpaceX o tom uvažuje,“ povedal McDowell s odkazom na chartu.

Ešte v roku 2023 spoločnosť SpaceX kritizovala správu Federálneho úradu pre letectvo, ktorá varovala ľudí pred úlomkami zo súhvezdia. Komerčné konštelácie dominujú. Veľká časť rastúceho odpadu je spôsobená aj kolíziami.

V auguste 2024 sa teleso čínskej rakety práve pri zrážke stretlo s kúskom vesmírneho odpadu, čím vzniklo jedno z najväčších polí vo vesmíre v nedávnom čase, informuje portál fastcompany.com.

Podľa NASA incidenty zvyšujú vo vesmíre odpad približne o 70 %.

Čo je Starlink?

Starlink je jedna z najväčších satelitných sústav na svete, ktorá sa nachádza na nízkej obežnej dráhe Zeme. Jej úlohou je zabezpečovať prístup k internetu. Tento komplex satelitov umožňuje celému svetu vysokorýchlostný internet.

Väčšina služieb internetu pochádza z jednotlivých geostacionárnych satelitov, ktoré našu planétu obiehajú približne vo vzdialenosti 35 786 km. Starlink konštelácie obieha okolo planéty vo výške 550 km, a tým pádom pokrýva aj celú zemeguľu, informuje oficiálny portál Starlink.

Zdroje: The Economic Times., Reuters, fastcompany.com, Starlink

Najnovšie videá

Trendové videá