Escobarove „kokaínové hrochy“ sa premnožili. Vláda už vie, čo s nimi, bude to však drahé

  • Kolumbia už roky bojuje s premnožením exotických zvierat Pabla Escobara
  • Miestna vláda teraz prichádza s konkrétnym plánom za nemalé peniaze
Hrochy
Kolumbia už vie, ako si poradí s „kokaínovými hrochmi“ Escobara Reprofoto: Unsplash/Francesco Ungaro
  • Kolumbia už roky bojuje s premnožením exotických zvierat Pabla Escobara
  • Miestna vláda teraz prichádza s konkrétnym plánom za nemalé peniaze

Kolumbia už roky bojuje proti enormnému množeniu takzvaných „kokaínových hrochov“ Pabla Escobara. Miestna vláda prichádza s odvážnym plánom, ktorý by mal daný problém úspešne vyriešiť. Hrošiu populáciu sa totiž pokúsi kontrolovať chirurgickou sterilizáciou, prevozom hrochov do iných krajín a možno aj eutanáziou.

Narkobarón priviedol do spomínanej krajiny koncom osemdesiatych rokov malý počet týchto afrických zvierat. Ale po jeho smrti v roku 1993 sa hrochy začali voľne potulovať. 

Ako uvádza portál CBS News, úrady životného prostredia si nevedeli dať rady s tým, ako zabrániť ich premnoženiu.

Z Escobarovho panstva sa rozšírili do neďalekých riek, kde sa im darilo. Keďže v Kolumbii nemajú žiadnych prirodzených predátorov, následne ich vyhlásili za invázny druh, ktorý by mohol narušiť celý ekosystém.

Úrady odhadujú, že v Kolumbii, najmä v povodí rieky Magdalena, žije 169 hrochov. Ak sa neprijmú žiadne opatrenia, do roku 2035 by ich mohlo byť až 1 000.

„Kolumbijskí odborníci už dlho varujú, že nekontrolované rozmnožovanie hrochov predstavuje hrozbu pre ľudí a pôvodnú divočinu,“ píše BBC.

„Keďže sa hrochy voľne pohybujú, zabíjajú ryby a ohrozujú endemické druhy, ako sú lamantíny, vydry a korytnačky,“ hovorí pre CBS News nezávislá novinárka Audrey Huse, ktorá žije v Kolumbii už osem rokov.

„Sú to obrovské zvieratá, ktoré konzumujú značné množstvo trávnatých plôch a produkujú značné množstvo odpadu, ktorý následne môže otrávi rieky.“

Kolumbia prichádza s plánom za milióny

Hroch je jedným z najväčších suchozemských zvierat, dospelí samci vážia až tri tony. Patria tiež medzi najnebezpečnejšie, ročne zabijú okolo 500 ľudí. Napadli napríklad rybárske komunity pozdĺž rieky Magdalena a niekoľko hrochov vtrhlo aj na školský dvor. Nikomu sa však nič nestalo.

Ministerka životného prostredia Susana Muhamadová uviedla, že prvou fázou uvedeného plánu bude chirurgická sterilizácia 40 hrochov ročne, ktorá sa začne budúci týždeň.

Postup je ale drahý. Každá sterilizácia stojí asi 9 800 dolárov. Podľa ministerstva predstavuje riziká pre hrocha vrátane alergických reakcií na anestéziu alebo smrť, ako aj riziká pre zdravotný personál. Hrochy sú rozptýlené na veľkom území a často bývajú agresívne.

Odborníci tvrdia, že samotná sterilizácia na kontrolu rastu inváznych druhov nestačí. Preto vláda zariaďuje možný presun hrochov do iných krajín. Náklady na deportáciu hrochov sú však tiež drahé, zbežný odhad predstavuje 3,5 milióna dolárov.

Muhamadová tvrdí, že kolumbijskí predstavitelia kontaktovali úrady v Mexiku, Indii a na Filipínach a vyhodnocujú vyslanie 60 hrochov do Indie. Pracujeme na protokole o vývoze zvierat. Nebudeme zatiaľ vyvážať ani jedno, ak neexistuje povolenie od environmentálneho úradu inej krajiny.“

Ako poslednú možnosť kontroly obyvateľstva ministerstvo vytvára aj protokol o eutanázii.

Daný problém však nepredstavuje žiadnu novinku. Ako sme informovali, kolumbijská vláda sa prvotne rozhodla konať už niekoľko rokov dozadu. Pôvodným plánom bolo zvieratá sterilizovať či rovno zastreliť, čo však vo svete spôsobilo značnú vlnu kontroverzie a do prípadu sa zapojil aj americký Federálny súd.

Ten napokon rozhodol, že v rámci platnej legislatívy je možné hrochy považovať za „osoby“, čo by z ich zabitia urobilo trestný čin. Pre aktivistov za zvieracie práva išlo o veľkú morálnu výhru, avšak ako doplnili viacerí experti na medzinárodné právo, rozhodnutie súdu nemá v Kolumbii žiadnu váhu. 

Zdroje: CBS News, BBC, Archív Startitup, YouTube/CBS News

Najnovšie videá

Trendové videá