Ešte sme sa nespamätali z Delty a už je tu nový trojmutant. Na variant Epsilon môžu byť aj vakcíny krátke, varujú vedci
- Prvýkrát bol detegovaný v Kalifornii koncom roka 2020, prípadne začiatkom roka 2021, uvádzané sú oba údaje
- Obsahuje až tri mutácie, ktoré zapríčiňujú znefunkčnenie vakcín
- Prvýkrát bol detegovaný v Kalifornii koncom roka 2020, prípadne začiatkom roka 2021, uvádzané sú oba údaje
- Obsahuje až tri mutácie, ktoré zapríčiňujú znefunkčnenie vakcín
Nový kalifornský variant Epsilon, inak nazývaný aj CAL.20C je, pravdepodobne, odolnejší, ako variant Alfa (britský) či Delta (indický). Vďaka trom mutáciám v spike proteíne dokáže protilátky vytvorené vakcínami založenými na mRNA neutralizovať.
Pri doterajších obavách o účinnosti vakcíny v rámci iných variantov si mohol počuť, že sa napríklad Delta variant dokáže vyhnúť vakcíne.V prípade variantu Epsilon nemusia byť účinné ani protilátky vytvorené samotným ochorením, skrátka, možno sa práve dívame na nový druh.
Dve rodové línie
Podľa novej vedeckej štúdie zverejnenej portálom Global Virus Network je potrebné účinnosti očkovacích látok dôslednejšie preveriť. Pod pojmom kalifornský variant či Epsilon sa nachádzajú dve rodové línie s názvom B.1.427 a B.1.429. Tie by mali byť podľa New York Times až 20 % infekčnejšie než varianty, ktoré sa doposiaľ vo svete vyskytujú.
The epsilon variant of #SARSCoV2, first detected California, carries three spike protein mutations that confer resistance to neutralizing antibodies generated by mRNA vaccines or by #SARSCoV2 infection, according to new research in Science. https://t.co/w4il4EtrE5 pic.twitter.com/3tZGCFq8Wf
— Science Magazine (@ScienceMagazine) July 1, 2021
„Analýza reakcií neutralizácie protilátok po prirodzenej infekcii alebo vakcinácii mRNA ukázala zníženie titrov (spôsob vyjadrenia koncentrácie, pozn. red.) neutralizujúcich protilátok (3 až 6-násobne) proti variantu B.1.427/B.1.429 v porovnaní s pseudovírusmi divého typu.
Všeobecne vyššia kvalita protilátkových odpovedí vyvolaných očkovaním v porovnaní s infekciou a ich zvýšená odolnosť voči mutáciám proti variantom. Účinnosť očkovacej látky proti týmto variantom je potrebné potvrdiť klinickými skúškami.“
Epsilon, variant pôvodného koronavírusu SARS-CoV-2 by sa mal momentálne nachádzať v 34 krajinách sveta. Vedci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu (UCSF) už koncom februára upozorňovali, že kalifornský variant môže byť nielen nákazlivejší, ale môže spôsobovať i ťažší priebeh choroby COVID-19. Vo vzorkách odobratých vlani v septembri nenašli ani jeden výskyt tohto nového variantu, do konca januára však spôsobil až polovicu skúmaných prípadov nákazy, dodáva TASR.
WHO ho radí do menej rizikovej skupiny
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie môžeme varianty vírusu SARS-CoV-2 rozdeliť do skupín. Tá, ktorá je pre spoločnosť a vedcov najväčšou výstrahou je „Variants of concern“, a teda tie varianty, pred ktorými by sme sa mali mať na pozore. Nasleduje skupina „Variants of interest“. Do nej patria varianty, ktorých vývoj je potrebné sledovať, medzi nimi sa nachádza aj Epsilon.
„WHO v spolupráci s partnermi, sieťami odborníkov, národnými orgánmi, inštitúciami a výskumnými pracovníkmi monitoruje a hodnotí vývoj SARS-CoV-2 od januára 2020. Na konci roku 2020 sa objavil variant, ktorý predstavuje zvýšené riziko pre globálne verejné zdravie,“ konštatuje výskyt nového variantu WHO. Dodáva, že organizácia situáciu pozorne monitoruje a v prípade akýchkoľvek obáv o verejné zdravie vydá odporúčania pre ochranu pred daným variantom.
Slovenský infektológ Peter Sabaka upozorňuje, že hoci nový mutant vzbudzuje obavy, panika nie je na mieste.
„Epsilon variant je síce trošku odolnejší voči protilátkam po očkovaní, ale očkovanie proti nemu funguje. Bol pozorovaný 2 až 3.5 násobný pokles neutralizačnej aktivity protilátok ľudí po očkovaní v porovnaní s pôvodným Wuhanským variantom. Ale to je ozaj slabota. Na to aby vakcíny nefungovali by ten pokles musel byť tak 20x a viac,“ vysvetľuje lekár.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: WHO, Global Virus Network, The New York Times, TASR