EÚ chce zakázať platby v hotovosti. Vrchná hranica by však nemusela obmedziť veľa ľudí

  • Podľa komisárky Mairead McGuinnessová by mala byť platba v hotovosti možná len do 10 000 eur
  • Obmedzenie by malo byť súčasťou boja proti praniu špinavých peňazí
EÚ, peniaze
Unsplash/Guillaume Périgois, Unsplash/Lena Balk
  • Podľa komisárky Mairead McGuinnessová by mala byť platba v hotovosti možná len do 10 000 eur
  • Obmedzenie by malo byť súčasťou boja proti praniu špinavých peňazí

Balík legislatívnych zmien, ktoré sú súčasťou boja proti praniu špinavých peňazí, obmedzí aj možnosť platby v hotovosti. Väčšinu bežných obyvateľov to však nezasiahne, nakoľko sa bude jednať o platbu vo výške nad 10 000 eur. Všetky predpokladané zmeny by mali byť známe už  v júli. 

Nemeckému denníku Süddeutsche Zeitung to potvrdila komisárka Mairead McGuinnessová, ktorá má v únijnej exekutíve na starosť finančné služby, informuje Globe24.

Hranica, ktorá zasiahne len málokoho

McGuinnessová sa vyjadrila, že „nosiť vo vrecku toľko peňazí je pekná záťaž, väčšina ľudí to nerobí,“ a preto by avizovaný strop nemal predstavovať problém.

Komisárka chce založiť s podporou členských štátov aj nový úrad, ktorý „bude mať množstvo právomocí a bude priamo monitorovať politiku zameranú proti praniu špinavých peňazí niektorých veľkých bánk,“ uviedla a dodala, že balíček bude znamenať „veľký tresk“ v boji s praním špinavých peňazí a s financovaním terorizmu.

Na Slovensku len 5 000

Napriek tejto novinke sa pre Slovensko veľa nezmení. Domáca legislatíva totiž už teraz zakazuje platbu v hotovosti nad 5 000 eur medzi podnikateľmi, pričom tento limit je zvýšený až na 15 000 eur pri platbách medzi fyzickými osobami. Platbu, ktorá prevyšuje príslušný limit, je nutné vykonať bezhotovostne. Zákaz sa vzťahuje na všetky fyzické a právnické osoby na území SR, bez ohľadu na právny dôvod takejto platby, informuje portál Slovensko.

Aký je tvoj najobľúbenejší spôsob platenia?

Snahou zákona o obmedzení platieb v hotovosti je, aby sa zabránilo fiktívnemu vystavovaniu príjmových a výdavkových dokladov bez reálneho toku finančných prostriedkov, „kreatívnemu účtovníctvu“ na konci účtovného/zdaňovacieho obdobia podľa toho, aký základ dane daňový subjekt vykazuje. Prijatím zákona o obmedzení platieb v hotovosti majú zároveň daňové úrady lepší prehľad o aktivitách podnikateľov a lepšie vedia koncentrovať svoju pozornosť na podozrivé operácie.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Globe24, Slovensko.sk

Najnovšie videá

Trendové videá