EÚ chystá nový bič na Rusko. Toto Putina finančne veľmi zabolí
- Európska komisia plánuje predstaviť možnosti zhabania ruských majetkov
- Sústredí sa najmä na oligarchov a majetok štátu
- Chystá sa i ďalší sankčný balík
- Európska komisia plánuje predstaviť možnosti zhabania ruských majetkov
- Sústredí sa najmä na oligarchov a majetok štátu
- Chystá sa i ďalší sankčný balík
Európska únia sa nezastaví pri rozsiahlych sankčných balíkoch. Po novom chce zhabať aj majetky ruského štátu a oligarchov, čím chce Rusko exemplárne potrestať za vojnové zločiny páchané pri jeho útoku na Ukrajinu. Útok na majetky by mal byť v réžii Európskej komisie. Informuje o tom agentúra TASR.
Za činy zaplatia
Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová na svojom účte na Twitteri v stredu ráno uviedla, že „Rusko musí zaplatiť za svoje hrozné zločiny“. Spresnila, že eurokomisia bude spolupracovať s Medzinárodným trestným súdom v Haagu (ICC) a pomôže zriadiť špecializovaný súd, ktorý bude súdiť ruské vojnové zločiny.
„Zmrazením prostriedkov oligarchov a aktív jeho centrálnej banky sa s našimi partnermi postaráme o to, aby Rusko zaplatilo za skazu, ktorú spôsobilo,“ uviedla šéfka exekutívy EÚ.
Russia must pay for its horrific crimes.
We will work with the ICC and help set up a specialised court to try Russia’s crimes.
With our partners, we will make sure that Russia pays for the devastation it caused, with the frozen funds of oligarchs and assets of its central bank pic.twitter.com/RL4Z0dfVE9
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 30, 2022
Eurokomisia v tejto súvislosti rozoslala veľvyslancom členských krajín pri EÚ (COREPER) potrebné dokumenty s možnosťami, ako postihovať ruských oligarchov.
Týždenník Politico už minulý týždeň informoval o týchto plánoch, o skúmaní právnych možností konfiškovania ruského štátneho a súkromného majetku ako spôsobu platby za rekonštrukciu Ukrajiny, pričom upozornil, že ide o nevyskúšanú legálnu cestu.
Stovky miliárd eur
Cieľom EK je „identifikovať spôsoby na posilnenie sledovania, identifikácie, zmrazenia a správy majetku ako predbežných krokov na možnú konfiškáciu“, odvoláva sa Politico na dokument eurokomisie.
Výsledkom by mohlo byť získanie takmer 300 miliárd dolárov zmrazených aktív ruskej centrálnej banky, ako aj aktív a príjmov jednotlivcov a subjektov uvedených na sankčnom zozname EÚ.
Politico pripomenul, že táto myšlienka vznikla už v máji tohto roku a okrem samotnej Ukrajiny má aj podporu Poľska, Slovenska či troch pobaltských krajín.
Šéfovia vlád a štátov na októbrovom summite EÚ poverili eurokomisiu, aby preskúmala právne možnosti zhabania ruských aktív, ktoré sú v súčasnosti zmrazené v rámci sankcií.
Ďalší balík je na ceste
Európska únia taktiež intenzívne pracuje na deviatom balíku sankcií voči Moskve za ruskú agresiu voči Ukrajine. Počas návštevy Fínska to vo štvrtok uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, informuje TASR na základe správy agentúry Reuters.
„Usilovne pracujeme na tom, aby sme zasiahli Rusko na bolestivom mieste, aby sme znížili jeho kapacitu viesť vojnu voči Ukrajine. Dnes môžem oznámiť, že naplno pracujeme na deviatom balíku sankcií,“ povedala von der Leyenová na tlačovej konferencii v Helsinkách.
Aké opatrenia by mal pripravovaný deviaty balík sankcií obsahovať, predsedníčka EK nekonkretizovala. Predchádzajúci sankčný balík, ktorý okrem iného zaviedol obmedzenia na dovoz a vývoz rôznych priemyselných produktov, EÚ schválila začiatkom októbra.
Šéfka exekutívy EÚ vo štvrtok zároveň vyjadrila nádej, že v rámci snáh krajín skupiny G7 a ďalších dôležitých partnerov sa čoskoro podarí zaviesť globálny cenový strop na ruskú ropu.
„V našom úsilí nepoľavíme, kým Ukrajina nezvíťazí nad Putinom a jeho nezákonnou a barbarskou vojnou,“ vyhlásila von der Leyenová na spoločnej tlačovej konferencii s premiérmi Fínska a Estónska a s podpredsedom švédskej vlády.
Predsedníčka EK tiež vyjadrila presvedčenie, že ruské útoky na ukrajinské elektrárne a ďalšiu civilnú infraštruktúru možno hodnotiť ako vojnové zločiny. Ukrajinci však podľa nej aj tento ruský nápor zvládnu i vďaka pokračujúcej podpore EÚ.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR