Koniec kartičiek v EÚ. Občianske aj vodičské preukazy budeme mať čoskoro digitálne

  • Európska komisia chce do roku 2025 zaviesť jednotný európsky občiansky preukaz
  • Pomôže pri dovolenkách, ale aj v každodennom živote
obcianskycover
TASR/Pavel Neubauer, Unsplash/NordWood Themes
  • Európska komisia chce do roku 2025 zaviesť jednotný európsky občiansky preukaz
  • Pomôže pri dovolenkách, ale aj v každodennom živote

Európska komisia má v pláne do roku 2025 zaviesť jednotný európsky občiansky preukaz, a to hneď digitálny. Konkrétne Komisia investuje 46 miliónov eur do pilotného projektu európskej peňaženky digitálnej identity, ktorá by mala znamenať revolúciu v tom, ako sa občania a podniky môžu digitálne identifikovať. 

Digitálna karta by mala byť ľahko dostupná v telefóne, kde by si každý vedel ľahko kontrolovať svoje osobné údaje uložené v peňaženke. To znamená, že nepôjde len o občiansky preukaz, ale napríklad aj o vodičský preukaz.

Medzi prvými krajinami, ktoré si spomínanú virtuálnu peňaženku vyskúšajú, sú Francúzsko a Nemecko. V pondelok sa na tom dohodli zástupcovia francúzskeho a nemeckého ministerstva pre digitalizáciu v rámci konzorcia Potential, ako informuje portál Smart Mania. Cieľom rezortov je prísť na možnosti, ako čo najlepšie využiť systém v praxi.

„Partneri konzorcia testujú digitálne identity na otváranie bankových účtov, digitálne vodičské preukazy alebo prenájom auta. Prebieha testovanie online služieb pre občanov a schválených elektronických podpisov,“ uvádza sa v tlačovej správe Deutsche Telekom, ktorá patrí do konzorcia Potential.

Na čo všetko bude určená?

Digitálna peňaženka má, okrem iného, uľahčiť občanom EÚ cestovať a presťahovať sa do novej krajiny, totiž do peňaženky si budeš môcť vložiť aj cestovné certifikáty či spraviť si jednoduchú registráciu SIM karty.

Nápomocná ti bude aj v každodennom živote, totiž uložiť a ľahko pristúpiť sa bude dať aj k preukazom vzdelania a odbornej kvalifikácie. Žiadať cez ňu bude možné aj o sociálne dávky prostredníctvom európskeho preukazu zdravotného poistenia.

„Pilotný projekt bude v súlade s európskym preukazom sociálneho zabezpečenia a európskym vzdelávacím modelom,“ uvádza stránka Komisie.

Podľa zverejnených informácií vývojári pridali aj možnosť úschovy bezpečných digitálnych podpisov za cieľom podpisovania zmlúv online. Okrem toho možnosťou bude aj ľahké otvorenie bankového účtu, kde bude stačiť len overenie totožnosti používateľa či už aj pomocou online podpisu. 

Pilotná skúška

Pred samotným zavedením digitálnej peňaženky prebieha už od apríla veľká pilotná skúška projektu. Zúčastňuje sa na nej viac ako 250 súkromných spoločností a verejných orgánov v 25 členských štátoch a Nórsku, na Islande a na Ukrajine.

„Cieľom týchto projektov je testovať peňaženky digitálnej identity v reálnych scenároch v rôznych odvetviach,“ píše stránka Európske komisie.

Členovia konzorcia musia spájať verejné a súkromné subjekty z rôznych členských štátov, pričom má krajiny pripraviť na pomaly nadobúdajúce nariadenia o európskej digitálnej identite.

Ambície Únie sú veľké, totiž finálnu verziu projektu chce spustiť už o rok a pol, pričom členské štáty by mali mať presne rok na úplné prijatie systému „európskej peňaženky a integrovať ju do svojich vnútroštátnych zákonov.

„Občania budú mať vždy plnú kontrolu nad údajmi, ktoré zdieľajú, a používanie peňaženky bude úplne dobrovoľné,“ dodáva Komisia.

Zdroje: Smart Mania, Deutsche Telekom, Európska komisia

Najnovšie videá

Trendové videá