EÚ chystá veľké zmeny, ohrozí vodičské preukazy. Slováci o ne budú môcť prísť za hranicami
- Odobratie vodičského preukazu v jednej krajine platné v celej EÚ aj za zvýšenú rýchlosť
- Toto sú navrhované zmeny pravidiel EÚ o vodičských preukazoch
- Odobratie vodičského preukazu v jednej krajine platné v celej EÚ aj za zvýšenú rýchlosť
- Toto sú navrhované zmeny pravidiel EÚ o vodičských preukazoch
Poslanci Európskeho parlamentu navrhujú zmeny, ktoré majú pomôcť bezpečnosti na cestách. Sťažia však podmienky pri vodičských preukazoch, ktoré môžu ovplyvniť aj slovenských vodičov.
„V súčasnosti, ak vodič stratí vodičský preukaz v dôsledku dopravného priestupku v inej krajine EÚ, ako je krajina, ktorá vydala jeho vodičský preukaz, vo väčšine prípadov sa sankcia uplatňuje len v tej krajine, v ktorej bol priestupok spáchaný, vo zvyšku EÚ nebude mať za následok žiadne obmedzenia,“ informujú Európske noviny.
Medzi zmenami, ktoré majú pomôcť bezpečnosti na cestách, je však aj zadržanie vodičského preukazu platné vo všetkých členských krajinách. Toto rozhodnutie by sa postúpilo do krajiny EÚ, ktorá vydala vodičský preukaz. Cieľom je zabezpečiť, aby sa pozastavenie, obmedzenie alebo odobratie vodičského preukazu nerezidenta uplatňovalo vo všetkých krajinách EÚ.
Sprísniť sa má aj zoznam závažných dopravných priestupkov
Vážne dopravné priestupky, akými sú nadmerná rýchlosť alebo jazda pod vplyvom alkoholu, by mali znemožniť vedenie vozidiel v celej EÚ.
Poslanci europarlamentu navrhujú tiež zaradiť jazdu bez platného vodičského preukazu do zoznamu závažných dopravných priestupkov, akými sú jazda pod vplyvom alkoholu alebo smrteľná dopravná nehoda, čo by viedlo k výmene informácií o zákaze vedenia motorového vozidla.
Jedným z vážnych dopravných priestupkov je aj jazda o 50 km/h rýchlejšia, ako je povolená rýchlosť. Rýchlostný limit pre obytné oblasti však stanovili europoslanci nižší, takže pri jazde nad povolenú rýchlosť o 30 km/h by si mohol o vodičský preukaz prísť.
Sebahodnotenie spôsobilosti viesť motorové vozidlo
Vodiči majú podľa poslancov posudzovať vlastnú spôsobilosť viesť motorové vozidlo pri vydávaní a obnovovaní vodičského preukazu. Krajiny EÚ majú mať právo rozhodnúť sa, či by sa sebahodnotenie malo nahradiť lekárskym vyšetrením zahŕňajúcim kontrolu zraku a kardiovaskulárneho systému vodiča.
Vlády EÚ ale majú vynaložiť väčšie úsilie na zvyšovanie povedomia verejnosti o mentálnych a fyzických signáloch, ktoré môžu robiť osobu rizikovou pri vedení vozidla.
Vodiči, ktorí sú neskúsení, by mali prejsť skúšobnou dobou v trvaní najmenej dvoch rokov, počas ktorej by podliehali určitým obmedzeniam, ako sú prísnejšie alkoholové limity počas jazdy a prísnejšie sankcie za nebezpečnú jazdu.
Súčasťou skúšok na získanie vodičského preukazu by mali po novom byť jazda v snehu a klzkých podmienkach, bezpečné používanie telefónu počas jazdy, mŕtve uhly pri šoférovaní, asistenčné systémy vodiča a bezpečné otváranie dverí vozidla.
Podľa zákonodarcov by mali byť vodičské preukazy platné najmenej 15 rokov pre motocykle a osobné automobily a päť rokov pre nákladné vozidlá a autobusy. Europoslanci nepodporili skracovanie platnosti vodičských preukazov pre starších ľudí, ako to navrhla Európska komisia.
Vodičský preukaz na vedenie nákladného vozidla alebo autobusu majú 18-ročné osoby získať najviac s 16 cestujúcimi za predpokladu, že sú držiteľmi osvedčenia o odbornej spôsobilosti. Okrem toho 17-roční by mali mať nárok aj na vodičský preukaz pre osobné automobily alebo nákladné vozidlá, ak ich sprevádza skúsený vodič. Toto pravidlo v SR už platí.
Vodičský preukaz v mobile
Digitálny vodičský preukaz by bol dostupný na mobilnom telefóne a bol by totožný s fyzickým vodičským preukazom.
„Európsky parlament mal príležitosť zlepšiť bezpečnosť na cestách v Európe a priblížiť sa k dosiahnutiu cieľa nulovej úmrtnosti na cestách do roku 2050 a vytvoriť silnejší rámec na ochranu všetkých pred dopravnými nehodami. Pravidlá zahŕňajú nepovinné lekárske prehliadky pri vydaní alebo obnovení vodičského preukazu a prísnejšie ustanovenia týkajúce sa začínajúcich vodičov,“ uviedla spravodajkyňa Karima Delli (Zelení, FR).
Návrh, ktorý upravuje pravidlá vodičských preukazov v EÚ, bol prijatý 339 hlasmi za, pričom 240 členov hlasovalo proti a 37 sa hlasovania zdržalo. Parlament ukončil prvé čítanie. Ďalšie kroky v kontexte tohto návrhu prijme až nový europarlament, ktorý vzíde z eurovolieb stanovených na 6. až 9.júna.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Európsky parlament, Európske noviny