EÚ čoskoro zavedie prísne cestovné pravidlá. Turisti môžu byť z Európy vykázaní až na tri roky

  • Do platnosti vstupuje nový cestovný systém Európskej únie
  • Môže ti zakázať vstup do Európy na tri roky
  • Bude platiť pre každého, kto nežije v EÚ
Na snímke muž na letisku a mapa Európy.
Ilustračné foto Freepik
  • Do platnosti vstupuje nový cestovný systém Európskej únie
  • Môže ti zakázať vstup do Európy na tri roky
  • Bude platiť pre každého, kto nežije v EÚ

Cestovanie je neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Či už cestujeme za prácou, za priateľmi, za rodinou alebo len tak vo voľnom čase. Pravdepodobne si aj ty zvyknutý, že ak nejdeš do vzdialených krajín, stačia ti len základné doklady, zbalený ruksak a môžeš kedykoľvek vyraziť. Cestovať ale nemusí byť vždy také jednoduché.

Po novom totiž stanovili dátum spustenia cestovného systému EÚ, ktorý ti môže zakázať vstup do Európy na tri roky. Informoval o tom portál LAD Bible. Systém vstupu a výstupu sa zavádza v celej Európskej únii. Pre koho bude platiť?

Problém cestovať

Ako uvádza portál, zavedenie systému sa nezadržateľne blíži. Európska únia zavedie novú technológiu kontroly hraníc, ktorá výrazne zmení spôsob cestovania. Najviac sa dotkne Veľkej Británie a jej obyvateľov. Bude totiž platiť pre všetkých, čo nežijú v krajinách EÚ. A tou, ako isto vieš, už Británia nie je. Znamená to, že by mohli mať problém dostať sa do desiatok európskych krajín. 

Pre Spojené kráľovstvo sa všetko zmenilo v roku 2016, keď si odhlasovali odchod z EÚ, ktorý poznáš aj pod pojmom brexit. Portál píše, že za tých pár rokov mali Angličania možnosť pochopiť, aké nevýhody sa spájajú s tým, nebyť členom Únie. Ako príklad uvádzajú neexistujúce rady pri pasových kontrolách pri ceste do Španielska alebo Francúzska, ktoré sú teraz pre nich minulosťou. Na návštevu niektorých krajín potrebujú dokonca víza.

Nový systém zavádzaný v celej EÚ znamená, že Briti budú čeliť ďalším kontrolám pri návšteve ktorejkoľvek z 27 krajín EÚ. Patrí tam Rakúsko, Belgicko, Česko, Chorvátsku, Dánsko a Estónsko. Rovnako budú mať problém navštíviť Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko či obľúbený Island.

Náročné pre nich bude dostať sa na dovolenku do Talianska, Lotyšska, Litvy, Lichtenštajnska aj Luxemburska. Problematická bude pre nich aj Malta, Nórsko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko či Slovinsko, Španielsko, Švédsko a Švajčiarsko. Inak to nebude ani v prípade Slovenska.

Občania týchto 27 európskych krajín, známy ako schengenský priestor, majú medzi sebou legálnu slobodu pohybu. Veľká Británia bola tiež súčasťou, až kým neprišiel brexit.

Čo je systém vstupu a výstupu

Systém vstupu a výstupu z EÚ alebo EES má Únia zaviesť, pretože sa snaží dohliadať na svoje širšie hranice. Účelom je kontrolovať, ako dlho môžu ľudia zostať v EÚ v ktoromkoľvek konkrétnom roku, pričom kontroly sa majú vykonávať na letiskách a v prístavoch. Systém EES sa spustí vždy, keď niekto, kto nemá pas EÚ, príde a opustí ktorýkoľvek členský štát EÚ.

LAD Bible píše, že systém EES, ktorý sleduje tvoj fyzický pohyb v rámci EÚ a mimo nej, úplne nahradí fyzické pečiatkovanie pasov. Namiesto toho cestujúcim odoberú biometrické údaje. Portál píše o skenoch odtlačkov prstov a tváre naskenovanej kamerami. Tieto údaje sú následne uložené vo veľkej databáze, ktorá označí tých, ktorí prekročia povolenú dĺžku pobytu. Pri dĺžke pobytu existuje takzvané schengenské pravidlo 90/180 dní.

Toto pravidlo, ktoré nie je všeobecne známe, znamená, že cudzí štátni príslušníci, ktorí vkročia do ktorejkoľvek z 27 krajín schengenského priestoru, môžu zostať až 90 dní v rámci akýchkoľvek 180 dní. Často je nepochopený a veľa ľudí limit prekračuje, čo vedie k nepríjemným následkom.

Hrozí im zákaz

Čo sa stane po porušení pravidiel? Očakáva sa, že EES nadobudne platnosť o štyri mesiace oddnes, čiže 6. októbra. Pôvodne mal systém fungovať už od roku 2022, pripomína portál. Ak od 6. októbra niekto poruší pravidlá EES o prekročení povolenej dĺžky pobytu v EÚ, budete čeliť zákazu cestovať do ktorejkoľvek krajiny schengenského priestoru.

Je úplne jedno, či by boli dôvody pracovné alebo rekreačné. EÚ je nekompromisná. Ak cestujúci nebude mať víza na predĺženie pobytu, môže byť aj okamžite deportovaný do Británie alebo teda do krajiny, odkiaľ prišiel.

„Štátny príslušník nečlenskej krajiny EÚ, ktorý sa zdržiava v schengenskom priestore dlhšie ako 90 dní (bez povolenia na pobyt alebo dlhodobého víza), sa tam nachádza nelegálne, čo môže viesť k zákazu opätovného vstupu do schengenského priestoru. Práca v schengenskom priestore bez pracovného povolenia je tiež nezákonná (aj keď kratšia ako 90 dní) a môže tiež viesť k zákazu opätovného vstupu do schengenského priestoru. V závislosti od členského štátu sa môžu uplatňovať aj správne sankcie,“ píše LAD Bible a odvoláva sa na Európsku úniu.

Zákazy môže trvať až tri roky, pričom EÚ bude uchovávať osobné údaje v súvislosti so zákazom počas celého tohto obdobia.

Zdroj: LAD Bible

Najnovšie videá

Trendové videá