EÚ dúfa, že získa plyn z Afriky. Putin tvrdí, že je pripravený použiť Nord Stream 2
- Moskva je pripravená obnoviť dodávky zemného plynu do Európy
- Európa by mohla mať nového dodávateľa energie zo Senegalu a Mauritánie
- Moskva je pripravená obnoviť dodávky zemného plynu do Európy
- Európa by mohla mať nového dodávateľa energie zo Senegalu a Mauritánie
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu vyhlásil, že Moskva je pripravená obnoviť dodávky zemného plynu do Európy prostredníctvom plynovodu Nord Stream 2 v Baltskom mori.
Povedal to na energetickom fóre v Moskve s tým, že jedna z dvoch častí plynovodu zostáva po nedávnych výbuchoch natlakovaná a zdá sa byť pripravená na prevádzku, pričom jej kapacita je 27 miliárd metrov kubických ročne. Ruský prezident opakovane provokuje Západ možnosťou posielania zemného plynu cez Nord Stream 2, čo je pre nemeckú vládu i ďalšie nemysliteľné.
Cez Nord Stream 2 plyn do Európy nikdy neprúdil, pretože Nemecko zabránilo jeho otvoreniu ešte predtým, ako Rusko 24. februára spustilo inváziu na Ukrajinu. Plyn prichádzal cez Nord Stream 1, ale ten zas Rusko odstavilo argumentujúc technickými problémami, ktoré európski lídri vnímajú ako pokus rozdeliť ich pre ich podporu Ukrajiny.
Putin na fóre tiež obvinil USA zo sabotáže plynovodov Nord Stream 1 a 2, ktoré nedávno zasiahli výbuchy a spôsobili masívne úniky plynu. Tieto tvrdenia Spojené štáty opakovane popierajú.
Okrem toho šéf Kremľa povedal, že Rusko by mohlo zvýšiť kapacitu exportu plynu do Turecka, z ktorého by mohlo takto vzniknúť nové centrum pre dodávanie plynu do Európy. Zároveň skritizoval plány Západu na zastropovanie cien ruských energií a povedal, že „Rusko nebude konať proti zdravému rozumu a nebude platiť blaho iných“.
Tieto informácie prichádzajú v deň, kedy prezidentka Zuzana Čaputová privítala v utorok 1. októbra v Primaciálnom paláci prezidentov Česka Miloša Zemana a Poľska Andrzeja Dudu, ako aj prezidentku Maďarska Katalin Novákovú na samite Vyšehradskej štvorky (V4), ktorý sa konal iba deň po rozsiahlych útokoch Ruska na civilné ciele po celej Ukrajine.
Zuzana Čaputová na sociálnej sieti skonštatovala, že všetky krajiny majú jasnú zhodu na tom, že táto eskalácia vojny je absolútne neprijateľná.
„Naše štyri krajiny preto podporili sankcie, ktoré už znižujú schopnosť Ruska viesť ďalej túto nezmyselnú vojnu. Nemali by sme spochybňovať ich už teraz jasné ekonomické dopady na agresora, pretože ruský zahraničný obchod sa znížil o 1/3 a rubeľ stratil polovicu svojej hodnoty,“ uviedla slovenská prezidentka.
Plyn zo Senegalu a Mauritánie
Nový projekt na skvapalnený zemný plyn pri západnom pobreží Afriky je dokončený pravdepodobne len na 80 %. Napriek tomu do oblasti pricestovali predstavitelia Poľska a Nemecka, keďže projekt v Senegale a Mauritánii dáva dobré vyhliadky, že by Európa mohla mať nového dodávateľa energie.
Očakáva sa, že plynové pole v blízkosti pobrežia Senegalu a Mauritánie bude obsahovať približne 425 miliárd metrov kubických plynu, čo je päťkrát viac než bola spotreba Nemecka závislého od plynu v celom roku 2019. Očakáva sa však, že ťažba sa začne až koncom budúceho roka, čo momentálne nepomôže vyriešiť energetickú krízu vyvolanú Ruskom.
Zatiaľ čo africké zásoby zemného plynu sú obrovské a severoafrické krajiny ako Alžírsko už majú plynovody prepojené s Európou, nedostatok infraštruktúry a bezpečnostné problémy dlho bránia výrobcom v iných častiach kontinentu zvyšovať export.
Najväčšie zásoby zemného plynu v Afrike má Nigéria, hoci do EÚ odtiaľ prichádza len 14 % všetkého skvapalneného plynu, ktorý Európa dováža.
Projekty v Nigérii čelia množstvu rizík vrátane krádeží a taktiež vysokým nákladom. V iných krajinách ako Mozambik brzdí rozvoj projektov násilie zo strany islamských militantov.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: SITA