EÚ prichádza s návrhom veľkej zmeny. Môže prinútiť tisíce Slovákov k rekonštrukcii nehnuteľností
- Nové budovy majú mať od roku 2028 nulové emisie
- Budovy v súčasnosti predstavujú 36 % emisií skleníkových plynov
- Nové budovy majú mať od roku 2028 nulové emisie
- Budovy v súčasnosti predstavujú 36 % emisií skleníkových plynov
Vo štvrtok 16. februára boli na pôde Európskeho parlamentu prijaté návrhy opatrení s cieľom zvýšenia miery renovácie a zároveň zníženia spotreby energie a emisií skleníkových plynov. Toto nariadenie by sa mohlo dotknúť aj Slovákov.
Všetky európske stavby by do roku 2033 mali na stupnici od A po F dosiahnuť aspoň stupeň energetickej účinnosti D. Konečným cieľom má byť do roku 2050 klimaticky neutrálna Európa.
Väčšina hlasovala za
Výbor pre priemysel, výskum a energetiku prijal svoju pozíciu k navrhovanej revízii smernice o energetickej hospodárnosti budov (EPBD) 49 hlasmi za, 18 proti a 6 členov sa zdržalo hlasovania.
Jej hlavným cieľom je výrazne znížiť emisie skleníkových plynov a spotrebu energie v sektore budov EÚ do roku 2030 a dosiahnuť, aby bol tento sektor do roku 2050 klimaticky neutrálny. Jej cieľom je tiež zvýšiť mieru obnovy energeticky neefektívnych budov a zlepšiť informácie o energetickej hospodárnosti.
Neplatí to pre kostoly, pamiatky a sociálne byty
Z nových pravidiel by boli vylúčené napríklad pamiatky. Krajiny EÚ sa však môžu rozhodnúť, že vylúčia aj budovy chránené pre ich osobitnú architektonickú alebo historickú hodnotu. Ďalej môžu vylúčiť aj technické budovy, budovy s dočasným využitím alebo kostoly a bohoslužobné miesta.
Členské štáty môžu vyňať aj verejné sociálne byty. Pri týchto budovách by renovácia mohla totiž viesť k zvýšeniu nájomného, ktoré nemožno kompenzovať úsporami na účtoch za energiu.
Čo bude nasledovať?
O návrhu právneho predpisu bude hlasovať celý Európsky parlament na plenárnom zasadnutí 13. až 16. marca. Poslanci EP potom začnú rokovania s Radou, aby sa dohodli na konečnej podobe návrhu zákona.
„Zlepšenie energetickej hospodárnosti európskych budov umožní neustále znižovať účty za energiu a závislosť od dovozu energie. Chceme, aby smernica EPBD znížila energetickú chudobu, znížila emisie a zabezpečila lepšie vnútorné prostredie pre zdravie ľudí.“
„Je to tiež stratégia rastu pre Európu, ktorá prinesie státisíce kvalitných miestnych pracovných miest v stavebníctve, renovácii a v odvetví obnoviteľných zdrojov energie a zároveň zlepší blahobyt miliónov ľudí žijúcich v Európe,“ povedal spravodajca pre smernicu o energetickej hospodárnosti budov, Ciarán Cuffe.
Na Slovensku pritom už vznikajú prvé pokusy o klimaticky neutrálne budovy. Jednou z nich je aj bratislavský Einpark. Tomuto megaprojektu od spoločnosti CORWIN sa až po roku prísneho vykazovania a posudzovania mnohých parametrov a štatistík, spojených nielen s prevádzkou budovy, ale aj s aktivitami jej nájomcov, podarilo získať cenný LEED Zero Carbon certifikát.
Spoločnosť sa však týmto projektom nechce zaseknúť na jednom mieste. Dlhodobým cieľom je mať všetky kancelárske nehnuteľnosti v portfóliu ako uhlíkovo neutrálne stavby. Týka sa to aj tých, ktoré by sa mali už čoskoro objaviť v areáli bývalého závodu Palma v Bratislave.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: Európsky parlament