EÚ si sama blokuje vývoj cien ropy. Na lacnejšie palivá musíme počkať

  • Cenový rast ropy je pritom brzdený neschopnosťou EÚ dohodnúť sa na embargu na ruskú ropu
  • Heger si myslí, že dohoda, ku ktorej sa pridá aj Maďarsko, padne dnes
benzín, pumpa
Unsplash/Pawan Thapa, Maksim Istomin
  • Cenový rast ropy je pritom brzdený neschopnosťou EÚ dohodnúť sa na embargu na ruskú ropu
  • Heger si myslí, že dohoda, ku ktorej sa pridá aj Maďarsko, padne dnes

Slovenskí motoristi budú naďalej tankovať drahé pohonné látky. Analytička 365.bank Jana Glasová pre opätovný rast cien ropy počas minulého týždňa očakáva, že ceny benzínov a nafty na našich pumpách nemajú príliš priestor na pokles.

„Ďalší vývoj na ropnom trhu bude ale závisieť hlavne od toho, či sa krajiny EÚ nakoniec dohodnú na zákaze dovozu ruskej ropy dovážanej tankermi, alebo tieto snahy únie stroskotajú,“ uviedla pre agentúru SITA.

Výrazne viac než vlani

Podľa údajov Štatistického úradu SR za 20. tohtoročný týždeň sa ceny benzínu na našich pumpách po predchádzajúcej stagnácii opäť vrátili k rastu. Liter 95-oktánového benzínu sa tak predminulý týždeň predával za priemernú cenu až 1,80 eura a na týždňovej báze si tak pripísal 1,3 %.

Cena 98-oktánového benzínu rovnako vzrástla o 1,3 % na úroveň 1,991 eura za liter. Na rozdiel od benzínu sa ceny nafty znížili o 0,8 % na úroveň 1,782 eura za liter. „Vrátili sme sa teda opäť k známemu scenáru, keď nás nafta vychádza lacnejšie ako benzín,“ dodala Glasová.

tabulka
zdroj: reprefoto/statdat

V medziročnom porovnaní si za benzín a naftu výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 33 % ako vlani a benzín 98 o 28 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 50 % drahšia ako vlani.

V Maďarsku sa to stále dá

Zdalo sa, že sa Slováci vysokým cenám pri tankovaní nevyhnú. Maďarská vláda klepla Slovákom po prstoch, keď vyhlásila, že autá so zahraničnou ŠPZ budú tankovať pohonné látky za trhovú cenu. Tá je o 50 centov vyššia ako regulované maďarské ceny.

„Zneužívajú situáciu, v ktorej je maďarská cena 480 forintov (1,23 eura) za liter oproti 700- až 900-forintovej cene v iných krajinách Európy,“ cituje poslanca TASR. Jedny z najvyšších cien benzínu a nafty sú práve na Slovensku.

Matej z Bratislavy však objavil spôsob, ako tankovať za maďarské ceny aj na slovenskom aute, informoval Plus jeden deň. Nebolo to jednoduché, no nakoniec za zníženú cenu skutočne natankoval.

„Bol som pracovne v Győri a len so zaujímavosti som vyskúšal viacero benzínok. Na tých klasických je to bez šance, ale na tých samoobslužných som natankoval za tú ich zníženú cenu,“ povedal. 

Keďže na pumpe sa funguje bez obsluhy, na mieste sa nenachádza nikto, kto by mohol skontrolovať evidenčné číslo auta. Matej dodal, že cenu mu nezvýšili ani potom, čo platil slovenskou debetnou kartou. Viac sa dočítaš v našom článku.

Ceny brzdí EÚ, ktorá sa nevie dohodnúť

Cena ropy Brent sa v predminulom týždni hýbala v pásme 109 až 114 amerických dolárov za barel. Pod jej rast sa podľa analytičky podpisovala snaha EÚ nájsť spôsob, ako obmedziť dovoz ruskej ropy. Počas minulého týždňa sa rast cien na svetovom ropnom trhu ešte zintenzívnil a ropa Brent sa dostala až do pásma 113 až takmer 120 dolárov za barel.

eu, európa
zdroj: Unsplash/Guillaume Périgois

„Smerom nahor je naďalej tlačená plánom EÚ na zavedenie embarga na dovoz ruskej ropy, ďalej tiež vývojom pandemickej situácie a dopytu v Číne, a taktiež začiatkom letnej motoristickej sezóny. Tá totiž vytvára predpoklady pre rast dopytu po pohonných látkach vo svete,“ myslí si analytička Glasová.

Na druhej strane je ale cenový rast ropy podľa nej brzdený neschopnosťou EÚ dohodnúť sa na embargu na ruskú ropu. Problémom je nesúhlas Maďarska, ktoré žiada viaceré výnimky.

„Aj bez tohto embarga je ale na európskom trhu menej ruskej ropy, keďže mnohí producenti ju odmietajú kupovať pre sankcie voči Rusku, problémom s platbami či transferom, alebo tiež z etických dôvodov,“ uzavrela Glasová.

Na dohode sa pracuje

V prípade šiesteho balíka sankcií voči Ruskej federácii sa podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) smeruje k dohode, ktorá sa môže dosiahnuť aj počas tohto samitu EÚ. Týkať sa má najmä ropovodu Družba, pričom premiér verí, že sa k nej pridá aj Maďarsko. Premiér to povedal pred začiatkom dnešného mimoriadneho samitu Európskej rady.

Predsedníčka Európskej rady Ursula von der Leyenová však očakáva, že k dohode sa dospeje až v dňoch nasledujúcich po samite. „Odhliadnuc od toho, ako dopadne balík sankcií, pre Slovensko je najdôležitejšie zabezpečiť dostatok plynu a ropy pre všetkých našich občanov. Robíme preto všetky dôležité kroky,“ vyhlásil premiér s tým, že prvým krokom je solidarita.

„Sme krajina, ktorá nemá prístup k moru, teda aby nám v prípade výpadku bolo dodané množstvo plynu aj ropy,“ dodal. Premiér pripomenul, že Slovensko už má pripravený interkonektor plynu cez Poľsko, ktorý dokáže zabezpečiť viac ako päť miliárd kubických metrov plynu, čo predstavuje približnú ročnú spotrebu krajiny.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: SITA, TASR, Plus jeden deň

Najnovšie videá

Trendové videá