EÚ sprísňuje migračnú politiku: Automatické deportácie by sa dotkli desaťtisícov prisťahovalcov
- Deportácie by sa týkali ľudí, ktorí majú problém so zákonom
- Nemci navrhujú ich vyhostenie bez ohľadu na závažnosť trestného činu
- Deportácie by sa týkali ľudí, ktorí majú problém so zákonom
- Nemci navrhujú ich vyhostenie bez ohľadu na závažnosť trestného činu
Európska únia zvažuje sprísnenie pravidiel pre deportácie žiadateľov o azyl. Zmena by sa týkala ľudí, ktorí majú zločineckú minulosť. Informuje o tom nemecký portál Bild. Podľa nového plánu by chceli vyhostiť každého, kto spácha dva úmyselné trestné činy, bez ohľadu na ich závažnosť.
Považujú to za správnu vec
S týmto návrhom prišla, podľa portálu Bild, CDU (Nemecká konzervatívna Kresťanskodemokratická únia). Carsten Linnemann, generálny tajomník CDU, označil tento návrh za vec zdravého rozumu.
„Prichádzajú k nám ľudia, ktorí utekajú, a nemajú právo sa tu správať neslušne,“ citujú jeho vyjadrenie pre WELT TV. Uviedol tiež, že zákon by mal zahŕňať dva zločiny, ako je krádež alebo vyhýbanie sa zaplatenia cestovného.
Prísnejší zákon o vyhostení považuje za kľúčovú podmienku pre budúcu koalíciu. Štatistiky podľa neho ukazujú závažnosť situácie. Federálny úrad kriminálnej polície v roku 2023 evidoval až 56 236 utečencov obvinených z viacerých trestných činov, čo predstavuje výrazný nárast oproti 40 927 prípadom z roku 2021.
Podľa nového návrhu by všetci títo ľudia po právoplatnom odsúdení čelili deportácii. Súčasná legislatíva povoľuje vyhostenie cudzincov len v prípadoch ohrozenia verejnej bezpečnosti alebo spáchania závažných trestných činov.
Profesor Daniel Thym z Univerzity v Kostnici vysvetľuje: „V súčasnosti sa o každom vyhostení rozhoduje od prípadu k prípadu. Toto bolo preregulované v roku 2015 kvôli mnohým nemeckým a európskym rozhodnutiam proti deportáciám.“
Policajné odbory podľa Bildu návrh podporujú. Heiko Teggatz, podpredseda Nemeckej policajnej únie, ho označil za „dôležitý krok správnym smerom“.
Alexander Dobrindt z CSU ide ešte ďalej a navrhuje niečo prísnejšie. „Každý, kto nemôže opustiť krajinu alebo byť deportovaný, musí byť uväznený na dobu neurčitú až do deportácie,“ vyjadril sa. Znamenalo by to, že ľudia môžu kedykoľvek odísť do svojej domovskej krajiny, ale už sa nemôžu vrátiť do Nemecka a slobodne tam žiť.
Deportácie rieši aj Rakúsko
Ešte minulý rok (12. decembra 2024) vyhlásil európsky komisár pre vnútorné veci a migráciu Magnus Brunner, že deportácie sýrskych azylantov do ich vlasti by boli v tejto dobe predčasné. Toto vyjadrenie prišlo v čase, keď jeho domovská krajina Rakúsko oznámila plány na deportáciu sýrskych utečencov. Správu priniesla TASR.
„Keďže situácia je stále nestabilná, musíme sa zamerať na dobrovoľné návraty,“ zdôraznil Brunner v decembri. Podľa jeho slov by mnohých Sýrčanov mohol lákať návrat do vlasti po páde režimu prezidenta Baššára Asada. Európska únia by mala tieto návraty podporiť aj finančne. „Pokiaľ ide o otázku peňazí, tak áno… Myslím si, že musíme niečo urobiť,“ dodal.
Situácia v Sýrii zostáva komplikovaná. Sýrski povstalci pod vedením skupiny Hajat Tahrír aš-Šám (HTS) nedávno vymenovali dočasného premiéra Muhammada Bašíra, ktorý má viesť krajinu do marca budúceho roka. HTS však Západ považuje za teroristickú organizáciu pre jej predchádzajúce väzby na al-K*idu, čo vyvoláva značné obavy.
Rakúske ministerstvo vnútra v pondelok oznámilo prípravu plánu repatriácie a deportácie Sýrčanov, zatiaľ bez konkrétnych detailov.
Minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg pre Reuters zdôraznil, že nútené deportácie uskutoční Rakúsko len vtedy, keď budú utečenci v bezpečí.
„Spravíme to hneď, ako to bude možné,“ uviedol. Od vypuknutia občianskej vojny v Sýrii v roku 2011 prišlo do Európy viac ako milión ľudí. Po páde sýrskeho režimu viaceré európske krajiny pozastavili udeľovanie azylu sýrskym utečencom, čo podľa Reuters ovplyvní desaťtisíce momentálne otvorených žiadostí v Európskej únii.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Bild, TASR