EÚ varuje Elona Muska: Existujú hranice aj sankcie. Miliardár si zmyslel, že umlčí novinárov
- Elon Musk suspendoval účty viacerých novinárov
- Previniť sa mali informovaním o ňom
- Zakročila Európska únia
- Elon Musk suspendoval účty viacerých novinárov
- Previniť sa mali informovaním o ňom
- Zakročila Európska únia
Zo sociálnej siete Twitter sa po prevzatí excentrickým miliardárom Elonom Muskom stal chaos. Na platformu sa vrátili známe kontroverzné tváre, dlhoroční používatelia odchádzajú a zakladateľ spoločností Tesla a SpaceX pozastavuje účty „podľa toho, ako sa ráno zobudí“. Aspoň to naznačuje jeho nedávna aktivita, ktorou sa zameral predovšetkým na novinárov.
Umlčal ich
Podľa informácií denníka The Guardian z Twitteru len nedávno zmizlo hneď niekoľko účtov prominentných novinárov, ktorí v minulosti informovali o sociálnej sieti a jej novom majiteľovi.
Séria banov sa mala odohrať niekedy vo štvrtok poobede, pri čom bolo suspendovaných viacero účtov zamestnancov svetoznámych denníkov ako napríklad CNN, Washington Post, Mashable, či New York Times. Novinárov okrem ich profesie spájala aj práca na článkoch, ktoré informovali o nedávnom napätí medzi Muskom a účtom ElonJet.
Všetky z nich pritom poukázali na konflikt medzi Elonovými tvrdeniami o „slobode prejavu“ a skutočným stavom sociálnej siete.
Žiadny z používateľov pritom nemal vopred dostať akékoľvek upozornenie či vysvetlenie prostredníctvom e-mailu. Spravodajský web CNN dopĺňa, že majiteľ sociálnej siete uviedol „nepovolené zdieľanie jeho aktuálnej polohy novinármi“ ako dôvod pre suspenziu daných účtov. Žiadny z nich sa však tohto priestupku nemal dopustiť.
Otázny dôvod
Ani jeden z článkov, ktoré suspendovaní novinári uverejnili, totiž neobsahoval žiadne informácie o spomínanej Muskovej polohe. Namiesto toho len reagovali na vzniknutú situáciu spojenú s účtom, ktorý sledoval polohu súkromného miliardárovho lietadla na základe verejne dostupných informácií.
„Kritizovať ma celý deň je v poriadku, vypustiť do éteru, kde presne sa nachádzam a ohroziť tým moju rodinu, nie je,“ uviedol v jednom zo svojich tweetov Musk. „Uverejnili moju presnú a aktuálnu lokáciu, v podstate súradnice pre atentát,“ doplnil.
Criticizing me all day long is totally fine, but doxxing my real-time location and endangering my family is not
— Elon Musk (@elonmusk) December 16, 2022
Médiá postihnuté týmto rozhodnutím už uverejnili oficiálne stanoviská. Urobil tak napríklad aj vysokoprofilový denník The Washington Post, ktorý hovorí o „podkopávaní Elonových sľubov“.
„Suspendovanie účtu Drewa Harwella (zamestnanca TWP, pozn. red.) priamo podkopáva slová Elona Muska o prevádzkovaní Twitteru ako miesta oddaného slobode prejavu,“ vyjadrila sa redakcia na sociálnej sieti.
Statement from @washingtonpost Executive Editor Sally Buzbee pic.twitter.com/YmsG83iHA5
— Washington Post PR (@WashPostPR) December 16, 2022
Mohlo by ísť o závažné porušenie zákona
Na prvý pohľad môže ísť o malichernosť, no Výbor na ochranu novinárov podľa Guardianu pripomenul, že v prípade, ak sa potvrdí, že Musk novinárov suspendoval na základe akejsi osobnej vendety, by išlo o priame a závažné porušenie novinárskeho práva, ktoré hovorí o slobode uverejňovať informácie bez strachu z následkov.
Na situáciu už zareagovala aj Európska únia, uvádza BBC. Európsky zákon o digitálnych službách totižto vyžaduje rešpektovanie mediálnej slobody. Jeho porušenie môže vyústiť do uvalenia sankcií.
„Elon Musk by si to mal uvedomiť. Existujú hranice. A taktiež sankcie,“ uviedla v tweete európska komisárka Věra Jourová. „Správy o svojvoľnom suspendovaní novinárov na Twitteri sú znepokojujúce,“ doplnila.
News about arbitrary suspension of journalists on Twitter is worrying. EU’s Digital Services Act requires respect of media freedom and fundamental rights. This is reinforced under our #MediaFreedomAct. @elonmusk should be aware of that. There are red lines. And sanctions, soon.
— Věra Jourová (@VeraJourova) December 16, 2022
Samotný digitálny zákon hovorí o rešpektovaní základných slobôd, ktoré sú podchytené v európskom zákone o mediálnej slobode. Porušovanie zákona v súčasnosti nie je možné trestať sankciami, no europarlament v súčasnosti pracuje na presadení aktualizovaného zákona o digitálnych službách, ktorý by umožňoval aj uvalenie sankcií.
Podľa BBC by nový zákon mohol nabrať účinnosť už budúci rok. V prípade, že by sa preukázalo, že Elon Musk sa skutočne dopustil nelegálnej aktivity, by mohla európska komisia sociálnu sieť pokutovať finančne a to až vo výške 6 % z celkových globálnych zárobkov spoločnosti.
V najextrémnejšom prípade by mohla komisia taktiež požiadať súdy o kompletné zrušenie sociálnej siete. Takejto situácii by však muselo predchádzať opakované odmietanie fungovať v súlade so zákonnými povinnosťami digitálnej služby.
Kafkovská nočná mora
Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) odsúdila „svojvoľný spôsob“ spravovania sociálnej siete Twitter, ktorý začal uplatňovať jej nový majiteľ Elon Musk. Svoje kritické stanovisko zverejnila po tom, ako Twitter zrušil účty viacerým novinárom.
„Rozhodnutie Twitteru zakázať účty viacerých novinárov dokazuje, že svojvoľný spôsob spravovania tejto platformy predstavuje vážnu hrozbu pre demokraciu,“ uvádza sa vo vyhlásení RSF, organizácie monitorujúcej slobodu tlače vo svete. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Podľa Reportérov bez hraníc sa niektorí z novinárov, ktorým boli zrušené twitterové účty, nedopustili ničoho zlého, len kritizovali konanie Elona Muska. On sám však tvrdí, že títo žurnalisti monitorovali jeho rodinu a tým ohrozovali jej bezpečnosť.
Len v priebehu piatka boli bez predchádzajúceho varovania z Twitteru odstránené účty niekoľkých novinárov z televízie CNN a denníkov The New York Times and The Washington Post. Títo novinári predtým zverejnili príspevky, v ktorých informovali o odstránení ďalšieho z účtov, ktorý monitoroval lety Muskovho súkromného lietadla.
Generálny tajomník RSF Christophe Deloire vyzval na okamžité obnovenie uvedených novinárskych účtov, ktorých zrušenie označil za „kafkovskú nočnú moru“. Zdôraznil, že internetové sociálne siete treba dostať pod kontrolu prostredníctvom demokratických mechanizmov skôr, než sa demokracia stane obeťou ich „rozmarov“.
Spôsob, akým Elon Musk pristupuje k spravovaniu Twitteru, označil RSF za „katastrofu“ pre uplatňovanie práva na informácie. „Cenzúra novinárov a vytvorenie nových pravidiel, ktoré vychádzajú v ústrety rozmarom šéfa, nie sú prejavmi zdravého internetového informačného prostredia,“ píše sa vo vyhlásení Reportérov bez hraníc.
Zdroje: The Guardian, CNN, BBC, TASR