EÚ zavádza novú povinnosť pre vodičov: Ak nesplníš toto nariadenie, prídeš o vodičský preukaz
- Európska únia uvažuje o zavedení prísnej požiadavky pre vodičov
- Jej dodržiavanie bude zásadné na zlepšenie bezpečnosti cestnej premávky
- Európska únia uvažuje o zavedení prísnej požiadavky pre vodičov
- Jej dodržiavanie bude zásadné na zlepšenie bezpečnosti cestnej premávky
Európska únia plánuje zmeniť spôsob hodnotenia zdravotnej spôsobilosti vodičov. Namiesto doterajších povinných lekárskych prehliadok, ktoré sa vyžadujú pri dosiahnutí určitého veku, zvažuje zavedenie nového prístupu. Tento pôvodný návrh však nezískal dostatočnú podporu naprieč krajinami EÚ. Preto sa teraz zameriava na alternatívu, ktorá by kládla väčší dôraz na osobnú zodpovednosť vodičov za svoje zdravie.
Ako informuje portál Techbyte, podľa nového návrhu zákona by vodiči mali sami zhodnotiť, či sú zdravotne schopní šoférovať.
Zodpovedný každý sám za seba
Nový systém sa zameriava na to, aby vodiči pravidelne hodnotili svoj zdravotný stav. Tento prístup znamená, že každý motorista musí zvážiť, či je zdravotne schopný bezpečne šoférovať.
Ak vodič zistí pochybnosti o svojej schopnosti bezpečne viesť vozidlo, mal by sám rozhodnúť, či môže pokračovať v jazde. Ak dospeje k záveru, že nie je schopný bezpečne šoférovať, musí túto skutočnosť nahlásiť príslušným úradom.
Tento prístup je postavený na myšlienke, že zodpovednosť vodičov zohráva zásadnú úlohu v bezpečnosti na cestách. Hoci dnes vodiči absolvujú povinné lekárske prehliadky, ich zdravotný stav sa môže nečakane zhoršiť krátko po nich. V takýchto situáciách musia sami posúdiť, či je pre nich a ostatných bezpečné pokračovať v jazde.
Nový zdravotný dotazník
Významnú zmenu by malo priniesť zavedenie nového zdravotného dotazníka.Ten by motoristi vypĺňali pri predlžovaní platnosti vodičského preukazu. Táto povinnosť, ktorá sa dnes týka len profesionálnych vodičov a osôb nad 65 rokov, by sa rozšírila na všetkých vodičov. Dotazník by bol jednoduchý a vodiči by ho vyplňovali na základe vlastného uváženia, čo by im pomohlo zhodnotiť svoju schopnosť bezpečne šoférovať.
Ak členské štáty EÚ schvália nové nariadenia bez väčších úprav, môžu si ponechať povinné lekárske prehliadky pre starších vodičov ako doplnkové opatrenie. Na Slovensku by to znamenalo, že systém sebaohodnotenia by mohol fungovať popri súčasných pravidlách, čo by mohlo zvýšiť bezpečnosť na cestách. Všetko však závisí od toho, ako sa jednotlivé krajiny rozhodnú politicky a aké konkrétne opatrenia zavedú na implementáciu tohto systému.
Hlavným cieľom týchto zmien je zlepšiť bezpečnosť na cestách a prispôsobiť pravidlá súčasným podmienkam, kde sa kladie väčší dôraz na osobnú zodpovednosť a zdravý úsudok vodičov. Motoristi si musia uvedomiť, že ich zdravotný stav priamo ovplyvňuje bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky.
Nárast dopravných nehôd
Zvyšujúci sa počet dopravných nehôd na slovenských cestách podčiarkuje dôležitosť zmeny prístupu k hodnoteniu zdravotnej spôsobilosti vodičov.
Od začiatku roka zaznamenala polícia na slovenských cestách nárast dopravných nehôd. K pondelku eviduje celkovo 6889 dopravných nehôd, čo je o 55 nehôd viac ako za rovnaké obdobie vlani. Zahynulo pri nich 149 ľudí. Polícia SR o tom informuje na sociálnej sieti. Spúšťa tiež kampaň, ktorou chce poukázať na kolízne situácie.
„Pri týchto nehodách sa ťažko zranilo 454 osôb a zahynulo 149 účastníkov cestnej premávky – 87 vodičov a spolujazdcov, 23 motocyklistov, 32 chodcov a 7 cyklistov. V tomto roku bol najkritickejším 26. týždeň, na cestách vtedy zomrelo 10 osôb. 9 osôb prišlo o život v 21. a 19. týždni,“ priblížili policajti tohtoročnú bilanciu nehôd.
Polícia upozorňuje, že do každodennej premávky sa často prenášajú aj agresivita a hnev, ktoré komplikujú situáciu na cestách a riešenie kolíznych situácií. Nevraživosť v kombinácii s nedostatočnou pozornosťou účastníkov cestnej premávky môžu mať podľa polície fatálne následky.
Nová kampaň s názvom Jazdime v pohode má predovšetkým ukázať, že sa na slovenských cestách dá jazdiť, bicyklovať alebo pohybovať akýmkoľvek iným spôsobom s ohľaduplnosťou a úsmevom.
Zdroje: Techbyte, TASR