Európa čelí akútnemu nedostatku pracovnej sily. V týchto krajinách sa idú o nových ľudí potrhať najviac
- Počet voľných pracovných miest sa v Európe neustále zvyšuje
- Problémom je hlavne nedostatok kvalifikovaných odborníkov
- Počet voľných pracovných miest sa v Európe neustále zvyšuje
- Problémom je hlavne nedostatok kvalifikovaných odborníkov
Hoci európsky trh práce dosiahol v minulom roku rekordne vysokú úroveň zamestnanosti, stále musí čeliť výzvam v podobe nedostatku pracovnej sily a kvalifikovaných pracovníkov. Štatistiky síce ukazujú známky zlepšenia, ale situácia stále nie je celkom ideálna.
Miera voľných pracovných miest klesla z 2,8 % v prvom štvrťroku na 2,7 % v druhom štvrťroku. Avšak ako uvádza Eurostat, tieto krátkodobé zmeny nie sú hlavným ukazovateľom. Od roku 2020, kedy pandémia zasiahla trh práce, sa miera voľných pracovných miest v EÚ neustále zvyšuje.
Mieru voľných pracovných miest zvyšuje nedostatok pracovnej sily
Podľa správy Európskej komisie čelíme nedostatku pracovnej sily a problémom v oblasti kvalifikácie. Dôvodmi týchto nedostatkov sú najmä vytváranie nových pracovných pozícií a potreba nahradiť pracovníkov, ktorí odchádzajú do dôchodku. K tomu prispieva aj nižšie zastúpenie žien, ľudí so základným vzdelaním, migrantov, ako aj starších a mladých ľudí na trhu práce.
Ako sa ďalej uvádza v správe: „86 % povolaní s nedostatkom pracovnej sily nie je rodovo vyvážených. Odzrkadľuje to aj rodovú segregáciu v príslušnom študijnom odbore vedúcu k určitému povolaniu, čím sa obmedzuje okruh ľudí na obsadenie voľných miest.“
„Tieto nedostatky sa budú pravdepodobne zvyšovať s predpokladaným poklesom produktívneho veku obyvateľov z 265 miliónov v roku 2022 na 258 miliónov do roku 2030.“
Ktorá krajina má najviac voľných pracovných miest
V rámci členských štátov EÚ malo Holandsko v druhom štvrťroku 2023 najvyššiu mieru voľných pracovných miest, ktorá sa pohybovala na úrovni 4,7 %. Po ňom nasledovalo Belgicko so 4,6 % a Rakúsko so 4,4 %.
Na druhej strane Bulharsko a Rumunsko mali v rovnakom období len 0,8 % voľných pracovných miest, Španielsko a Poľsko 0,9 % a na chvoste sa ocitlo aj Slovensko s 1 % voľných pracovných miest.
V porovnaní s druhým štvrťrokom 2021 sa počet voľných pracovných miest na Slovensku zvýšil o 0,1 %. Miera neobsadených pozícií v EÚ sa v tomto období pohybovala na úrovni 2,2 %. O rok neskôr, v druhom štvrťroku 2022, stúpla na 3 % avšak odvtedy začala postupne klesať.
O aké profesie je najväčší záujem
Najžiadanejšími profesiami na trhu práce sú softvéroví vývojári a obchodní asistenti. Vysoký dopyt je aj po systémových analytikoch, manipulačných pracovníkoch, odborníkoch v strojárstve, pracovníkoch vo výrobe, účtovníkoch, manažéroch výskumu a vývoja, administratívnych pracovníkoch a odborníkoch v oblasti reklamy a marketingu.
Nedostatok pracovnej sily v EÚ sa niektoré krajiny ako Nemecko alebo Dánsko snažia vyriešiť novými legislatívnymi opatreniami.
Napríklad nemecká vláda schválila nový imigračný zákon, ktorý má prilákať kvalifikovaných pracovníkov z krajín mimo EÚ. Dánska vláda zas prijala opatrenia v podobe trojročného víza pre zahraničných študentov, ktorí po ukončení štúdia zostanú pracovať v Dánsku, aby obsadili voľné pracovné miesta.
Avšak ako sa ukázalo, existuje aj skupina ľudí v rámci pracovnej sily EÚ, ktorí sú buď nezamestnaní, hľadajú prácu, ale nie sú okamžite k dispozícii, alebo sú dostupní, ale nie sú ochotní pracovať.
Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily brzdí rast firiem a hospodárstva ako celku. Preto je dôležité, aby vlády a podniky aktívne spolupracovali na riešení tohto problému. Podľa správy Európskej komisie to môže zahŕňať investície do vzdelávania a odbornej prípravy, zlepšenie pracovných a platových podmienok či podporu cielenej pracovnej migrácie z krajín mimo EÚ.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Eurostat, Európska komisia