Európa čelí Pirole: Nový variant sa prejavuje na tvári a prstoch na nohách
- Nova mutácia koronavírusu Pirola prechádza Európou
- Zisti, aké sú nové príznaky
- Nova mutácia koronavírusu Pirola prechádza Európou
- Zisti, aké sú nové príznaky
So zimou sa začala aj chrípková sezóna, ktorú tentokrát sprevádza aj nový variant covidu nazývaný Pirola. Podľa portálu CNN Prima News nejde o obávanú mutáciu, no zdravotníci aj napriek tomu odporúčajú ľuďom, aby boli na pozore.
Ostražití by mali byť predovšetkým seniori a ľudia s oslabenou imunitou. Pirolu sprevádzajú nové príznaky, o ktorých ľudia netušia.
Nové príznaky
Nový variant koronavírusu sa Európou šíri už od júla. Pirola vznikla z veľmi rozšíreného variantu omikron. Zdravotníci pred možnými komplikáciami varujú najmä ľudí s oslabenou imunitou a staršie osoby.
Výskyt nového variantu potvrdil aj Štátny zdravotný ústav, ktorý o ňom informoval v správe Národného referenčného laboratória.
Pirolu zaznamenávajú lekári u pacientov už niekoľko mesiacov, preto dokázali určiť aj nové príznaky. Podľa zahraničných expertov je nutné, aby boli ľudia v strehu. Tou najväčšou zmenou, ktorú prináša Pirola, je podráždenie očí alebo kožné vyrážky.
Český vládny Covid Portál varuje ešte pred napuchnutými a začervenanými prstami na nohách detí.
„Vyskytujú sa aj prípady tzv. bezpríznakového priebehu ochorenia covidom-19. V takýchto prípadoch sa u osôb nevyskytujú žiadne klinické príznaky a prítomnosť vírusu preukáže iba testovanie. Tieto osoby však môžu byť infekčné a nakaziť ostatných,“ varuje portál.
Vírusová nálož v odpadových vodách
Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v 45. kalendárnom týždni mierne stúpla v Bratislavskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji. Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd, ktoré na webe zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Počas spomínaného obdobia sa vyšetrilo 22 vzoriek.
„V 45. kalendárnom týždni 2023 bolo vyšetrených spolu 22 vzoriek. Všetky vyšetrené vzorky boli pozitívne na prítomnosť RNA SARS-CoV-2. V desiatich vzorkách (45,45 percenta) došlo k miernemu vzostupu počtu kópií RNA SARS-CoV-2, v ostatných 12 vzorkách ostal počet kópií nezmenený alebo došlo k jeho poklesu,“ priblížil úrad.
Prítomnosť nového koronavírusu v odpadových vodách sa na týždennej báze monitoruje od mája 2021. Od začiatku vlaňajška sa monitoring rozšíril na viaceré okresy, v rámci Slovenska sa doposiaľ zapojilo 62 čistiarní odpadových vôd. Pre zlepšenú epidemiologickú situáciu sa od 19. júna pristúpilo k redukcii odberov a vyšetrovania vzoriek odpadových vôd.
ÚVZ priblížil, že do 45. kalendárneho týždňa sa celkovo vyšetrilo 4 603 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. „Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 4 486 (97,46 percenta) vzoriek,“ dodal.
Očkovanie u všeobecných lekárov
Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) žiada rezort zdravotníctva o zmenu v logistike očkovania proti ochoreniu COVID-19, Chce, aby bolo možné aj v ambulanciách všeobecných lekárov. Upozornila, že zraniteľné skupiny ľudí majú k očkovaniu obmedzený prístup.
„Slovensko je aktuálne konfrontované s denne sa zvyšujúcim počtom ochorení na COVID-19 predovšetkým v zraniteľných skupinách obyvateľstva. Ide najmä o seniorov, vylúčené komunity a polymorbídnych pacientov. Títo pacienti majú záujem o očkovanie, nemajú však možnosť sa zo vzdialeného vidieka dostať do vakcinačných centier. Následkom tejto situácie je zvyšujúci sa počet komplikovaných priebehov ochorenia, ako aj zvyšujúci sa počet hospitalizácií,“ uviedla prezidentka spoločnosti Monika Palušková.
Podotkla, že vakcinačné centrá sú desiatky kilometrov vzdialené od dedín a menších miest, kde žijú seniori, ľudia, ktorí majú problém s koordináciou a pohybom, sú polymorbídni alebo žijú vo vylúčených komunitách.
„V súčasnosti môžu očkovať proti tomuto ochoreniu iba lôžkové zdravotnícke zariadenia, aj to iba vo vybraných mestách. Čo však budeme robiť práve s touto skupinou ľudí? Očkovať sa chcú, ale vzdialenosť do vakcinačného centra je pre nich neprekonateľná,“ dodala Palušková.
SVLS žiada Ministerstvo zdravotníctva SR, aby urgentne zmenilo logistiku očkovania a umožnilo ho aj v ambulanciách zmluvných všeobecných lekárov.
„Ministerstvo zdravotníctva SR by týmto krokom ušetrilo následne vynaložené finančné prostriedky, ktoré bude musieť z verejného zdravotného poistenia vyčleniť na hospitalizácie a komplikovanú liečbu pre pacientov s ťažkým covidom,“ skonštatovala spoločnosť. Dodala, že tak zároveň bude možné zaočkovať všetkých záujemcov v ústavoch a domovoch sociálnej starostlivosti, a to bez zbytočného odkladu.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: CNN Prima News, TASR, szu.cz, Covid Portál