Európa dostane od fenoménu El Niño „nečakaný úder“. V týchto mesiacoch čakaj mimoriadne teploty

  • Vrchol vplyvu zvyčajne dosahuje rok po svojom vzniku
  • Teraz to pripadá na rok 2024
  • WMO pripomenula, že El Niňo postupne slabne
Na snímke el nini a jeho pôsobenie na svet
Na snímke oblasti v Európe, teplotný rekord Reprofoto/FB/Jozef Pecho
  • Vrchol vplyvu zvyčajne dosahuje rok po svojom vzniku
  • Teraz to pripadá na rok 2024
  • WMO pripomenula, že El Niňo postupne slabne

Klimatický jav El Niño, ktorý stojí za otepľovaním, vyvrcholil ešte v decembri 2023. Svetová meteorologická organizácia (WMO) ho považuje za jeden z piatich najintenzívnejších zaznamenaných v histórii, no od marca do mája 2024 prinesie opäť nadpriemerné teploty.

V utorok to vyhlásila Svetová meteorologická organizácia (WMO). TASR správu prebrala od agentúry AFP.

WMO pripomenula, že El Niňo teraz postupne slabne. Teplo uväznené v atmosfére skleníkovými plynmi však bude teploty ovzdušia ovplyvňovať aj v nasledujúcich mesiacoch. El Niňo je klimatický jav prejavujúci sa zvyšovaním teploty povrchu oceánu v rozsiahlych oblastiach centrálnej a východnej časti rovníkového Tichého oceánu. Cyklicky sa objavuje po dvoch až siedmich rokoch a zvyčajne trvá 9 až 12 mesiacov.

Na juhu Južnej Ameriky, juhu USA, v oblasti Afrického rohu a v strednej Ázii zvyčajne spôsobuje výdatné zrážky, kým v Austrálii, Indonézii a niektorých oblastiach južnej Ázie, strednej Ameriky a severu Južnej Ameriky spôsobuje suchá.

Vrchol vplyvu zvyčajne dosahuje rok po svojom vzniku, čo teraz pripadá na rok 2024. Jeho protipólom je klimatický jav La Niňa prinášajúci ochladenie. Medzi oboma javmi sa vyskytujú obdobia neutrálnych podmienok.

Nastúpi po El Niño La Niña?

Podľa WMO je približne 60-percentná šanca, že El Niňo potrvá od marca do mája a asi 80-percentná šanca, že od apríla do júna budú podmienky neutrálne. Organizácia dodáva, že neskôr počas roka sa môže objaviť aj La Niňa, pravdepodobnosť výskytu javu však organizácia nekonkretizovala.

„Každý mesiac od júna 2023 stanovil nový teplotný rekord a rok 2023 bol jednoznačne najteplejším zaznamenaným rokom. El Niňo k rekordným teplotám dopomohol, hlavnými vinníkmi sú však jednoznačne skleníkové plyny,“ vyhlásila šéfka WMO Celeste Saulová. WMO preto nalieha na drastické zníženie množstva skleníkových plynov v atmosfére, ktoré by pomohlo v boji proti klimatickej zmene.

Prvé jarné búrky sú tu

Ako píše portál iMeteo.sk, utorok (5. 3.) aj naďalej ovplyvňuje teplý vzduch a okrajovo k nám zateká tlaková níž, no od severu vo vyšších vrstvách ovzdušia zasahuje do karpatskej oblasti ďalšia tlaková níž a vďaka tomu sa k nám dostáva chladnejší vzduch. Toto všetko znamená, že sa k nám hrnú prvé jarné búrky.

Už poobede sa na rozhraní stredného a východného Slovenska začali tvoriť prehánky a z nich sa následne vytvorili aj prvé búrky. Je to na rozhraní Banskobystrického a Košického kraja. Búrky sprevádza zosilnenie zrážok a silnejší vietor.

Detekcie bleskov zatiaľ ich na našom území zaznamenali doposiaľ 15, avšak ich číslo sa môže v najbližších hodinách zvýšiť. Napriek tomu sa neočakáva, že by mohli búrky spôsobiť výraznejšie škody.

Na západe Ukrajiny či v Maďarsku sa však dá hovoriť o silnejších búrkach, udreli tam už desiatky bleskov a stále ich počet pribúda.

Nadpriemerný február

Február skončil na Slovensku ako mimoriadne až extrémne teplý. Najvyššia priemerná mesačná teplota bola 9,1 stupňa Celzia v Hurbanove a Bratislave – Mlynskej doline. Najnižšia priemerná mesačná teplota bola 2,9 stupňa Celzia v obci Stratená. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

„Najvyššia odchýlka priemernej mesačnej teploty vzduchu od normálu 1991 až 2020 bola 7,3 stupňa Celzia na staniciach Kuchyňa, Hurbanovo a Sliač. Najnižšia odchýlka teploty vzduchu bola 4,8 stupňa Celzia na Lomnickom štíte,“ priblížili meteorológovia.

Najnižšia teplota vzduchu do 1 000 metrov nad morom bola nameraná 1. februára v obci Torysky, a to -8,5 stupňa. Na Lomnickom štíte bolo -14,4 stupňa 2. februára.

„Absolútne najvyššia teplota vzduchu bola 19,4 stupňa Celzia nameraná dňa 27. februára v obci Veľké Trakany,“ uviedlo SHMÚ. Teplota 19 stupňov alebo vyššia bola na staniciach Orechová, Mužla, Žiar nad Hornom, Klenová, Milhosť Bystričany, Somotor, Hurbanovo a Vysoká nad Uhom.

„Február 2024 bol na väčšine územia Slovenska zrážkovo suchý až mimoriadne vlhký. Percento normálu 1991 až 2020 mesačného úhrnu zrážok bolo najvyššie 238,6 percenta v Telgárte a najnižšie 55,7 percenta v Kuchyni,“ skonštatovalo SHMÚ.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: TASR, FB/Jozef Pecho, iMeteo

Najnovšie videá

Trendové videá