Európa investuje miliardy do záchrany automobilového priemyslu. Komisia predstavila ambiciózny plán
- Automobilky získajú podporu
- Batérie sa budú vyrábať v Európe
- Elektroautá sa stanú dostupnejšími

- Automobilky získajú podporu
- Batérie sa budú vyrábať v Európe
- Elektroautá sa stanú dostupnejšími
Európsky automobilový priemysel čelí bezprecedentným výzvam. Technologický vývoj, požiadavky na znižovanie uhlíkovej stopy a stále silnejšia konkurencia zo zahraničia nútia celé odvetvie k rýchlej transformácii.
Európska komisia preto predstavila komplexný akčný plán, ktorý pomôže európskym výrobcom áut udržať si konkurencieschopnosť a podporí inovácie v oblasti čistej mobility, informuje o tom portál openiazoch.
Päť kľúčových priorít a výroba batérií
Európska komisia zverejnila rozsiahly dokument s akčným plánom zameraným na päť hlavných oblastí: podporu inovácií, prechod na čistú mobilitu, zabezpečenie konkurencieschopnosti dodávateľského reťazca, zlepšovanie zručností pracovníkov a vytvorenie rovnakých podmienok v konkurenčnom prostredí.
Komisia vyčlení až 1,8 miliardy eur na vytvorenie stabilného dodávateľského reťazca surovín pre batérie. Vznikne špeciálny subjekt pre prístup k surovinám, zrýchlia sa povoľovacie procesy pre rafinérie materiálov a zvýši sa podpora recyklácie. Cieľom je znížiť strategickú závislosť Európy od dovozu a podporiť domácu produkciu.
Emisné normy a podpora elektromobility
Komisia navrhuje flexibilnejší mechanizmus plnenia emisných cieľov – automobilky budú môcť spriemerovať svoje emisie za obdobie rokov 2025 – 2027. Celkové ambície v oblasti znižovania emisií sa nemenia a cieľ nulových emisií pre nové osobné autá od roku 2035 zostáva v platnosti.
Zaujímavou novinkou je plán na zavedenie systémov sociálneho lízingu, ktoré umožnia širším vrstvám obyvateľstva prenajať si elektrické vozidlo za dostupnejších podmienok. Členské štáty budú motivované vytvárať daňové úľavy a dotácie na podporu prechodu na elektromobilitu.
Autonómne vozidlá a nabíjacia infraštruktúra
Kľúčovým prvkom plánu je vytvorenie Európskej aliancie pre autonómne a prepojené vozidlá, ktorá spojí výrobcov, vývojárov softvéru a regulačné orgány. Zavedú sa „sandboxy“ pre testovanie nových technológií v reálnych podmienkach a zjednoduší sa homologizácia. Na modernizáciu nabíjacej infraštruktúry Komisia vyčlení 2,2 miliardy eur.
Dôraz kladie na budovanie rýchlonabíjacích bodov pre nákladné vozidlá a rozšírenie vodíkovej infraštruktúry. EÚ chce tiež zjednodušiť povoľovacie procesy na výstavbu nabíjacích staníc a podporiť inteligentné nabíjanie.
Ochrana trhu a podpora pracovných miest
Rastúca konkurencia zo strany čínskeho a amerického automobilového priemyslu vytvára tlak na európske automobilky. Európska komisia bude dôraznejšie využívať obchodnú ochranu a zavedie antisubvenčné opatrenia voči výrobcom, ktorí zneužívajú nekalé praktiky.
Plánuje aj prísnejšie kontrolovať zahraničné investície do európskeho automobilového priemyslu. Keďže prechod na elektromobilitu a digitalizáciu prináša zmeny na trhu práce, posilní sa podpora pre rekvalifikáciu zamestnancov.
Financovanie zabezpečia európske fondy a vznikne Európske stredisko pre monitorovanie spravodlivej transformácie, ktoré bude navrhovať opatrenia na zmiernenie negatívnych dopadov.
Budúcnosť európskeho automobilového priemyslu
Tento komplexný plán Európskej komisie má udržať konkurencieschopnosť európskych výrobcov áut kombináciou investícií do výskumu, podpory výroby batérií, rozvoja autonómnych vozidiel a ochrany domáceho trhu. Zásadnou výzvou ostáva rovnováha medzi ekologickými cieľmi a ekonomickou realitou.
Pre spotrebiteľov tieto zmeny znamenajú širšiu ponuku ekologických vozidiel, lepšiu infraštruktúru a potenciálne dostupnejšie ceny.
Úspešná transformácia automobilového priemyslu je kľúčová aj pre ekonomiku Slovenska, kde toto odvetvie tvorí významnú časť hospodárstva a zamestnanosti.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: openiazoch, Európska komisia, Európska komisia