Európa je nová India, variant delta z nej urobil megaohnisko. Ak sa situácia nezlepší, čaká nás temná budúcnosť

  • S príchodom zimy sa pandemická situácia vo svete zhoršuje
  • Problémom je nízka zaočkovanosť, no aj uvoľnenie opatrení
  • Odborníci sa obávajú, že z Európy sa stáva nové ohnisko
pjimage – 2021-11-04T192307.039
Unsplash/Richard Catabay Unsplash/Anthony Da Cruz
  • S príchodom zimy sa pandemická situácia vo svete zhoršuje
  • Problémom je nízka zaočkovanosť, no aj uvoľnenie opatrení
  • Odborníci sa obávajú, že z Európy sa stáva nové ohnisko

Počet nakazených koronavírusom pribúda čoraz viac. V tomto prípade sa však nebavíme iba o Slovensku, ale o celej Európe. V dôsledku narastajúceho počtu nakazených varujú odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie, že z Európy sa pomaly, ale isto, stáva nové ohnisko obrovských rozmerov. Môže za to variant delta, ktorý v lete spravil superohnisko nákazy z Indie.

Doktor Hans Kluge, regionálny riaditeľ WHO pre Európu, varuje, že prírastok denných prípadov sa blíži k rekordnej úrovni. Zároveň dodáva, že nie len Európa, ale aj stredná Ázia, čelia veľkej hrozbe rýchleho šírenia vírusu. 

„Súčasné tempo šírenia vírusu vyvoláva vážne obavy,“ konštatuje odborník.

Ako uvádza CNBC, počas predošlého týždňa pribudlo celosvetovo takmer 1,8 milióna nakazených a 24-tisíc nových úmrtí. V Európe a strednej Ázii bol zaevidovaný 6 percentný nárast nakazených a 12 percentný nárast úmrtí.

Tieto čísla vznikli na základe porovnania s predošlým týždňom. Hrozivý je aj fakt, že Európa a stredná Ázia predstavovali 59 % celkového počtu nových prípadov a 48 % celkového počtu úmrtí.

Netrápia sa iba Slováci 

V Spojenom kráľovstve začalo mnoho nakazených pribúdať už pred niekoľkými týždňami, no v súčasnosti tento problém trápi aj Slovensko, Francúzsko, Nemecko a ďalšie krajiny. V Spojenom kráľovstve sa denné prírastky pohybujú na úrovni 40-tisíc až 50-tisíc, čo sú extrémne vysoké čísla. 

pandemia, koronavirus
zdroj: TASR/AP/Efrem Lukatsky

V Nemecku odborníci varujú, že krajina vstupuje do štvrtej vlny a vyzývajú občanov, aby využili možnosť vakcinácie. Ako uvádza nemecký portál Duetsche Welle, zdravotníci Nemcov varujú, že pandémia nie je v žiadnom prípade na konci.

Dodávajú však, že táto vlna sa od predošlých líši tým, že sa dotýka predovšetkým nezaočkovaných. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa obávajú, že táto vlna bude krutejšia a prinesie veľa utrpenia v podobe nakazených, obetí a preplnených nemocníc. 

Temná budúcnosť

V prípade, že tieto regióny budú aj naďalej pokračovať v tomto extrémne prudkom tempe, hrozí, že do februára 2022 by mohlo pribudnúť 500-tisíc ďalších úmrtí spojených s koronavírusom. 43 európskych krajín bude zároveň čeliť extrémnej vyťaženosti nemocníc.

Dôvod tohto vznikajúceho a nebezpečného problému nie je vôbec prekvapivý. Prudký nárast nových prípadov je úzko spojený s nízkou zaočkovanosťou. WHO však podotýka, že dôvodom je aj uvoľnenie opatrení vo viacerých krajinách. 

Odborníci sa obávajú nového podvariantu mutácie delta, ktorý v súčasnosti prevláda napríklad v Spojenom kráľovstve. Zároveň sa obávajú slabých očkovacích kampaní a nástupu zimnej sezóny, počas ktorej sa ochorenia šíria rýchlejšie. To platí najmä v prípade preplnených priestorov.

V Británii v súčasnosti dominuje variant s názvom AY.4.2, ktorý sa postupne začína šíriť po celej Európe vrátane Slovenska

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNBC, Deutsche Welle

Najnovšie videá

Trendové videá