Európa má novú obľúbenú destináciu. Letiská odbavujú rekordné milióny pasažierov
- Po pandémii počet dovolenkárov stále narastá
- Ľudia chcú objavovať svet
- Letiská v zahraničí hlásia rekordné počty pasažierov
- Po pandémii počet dovolenkárov stále narastá
- Ľudia chcú objavovať svet
- Letiská v zahraničí hlásia rekordné počty pasažierov
V prvých štyroch mesiacoch tohto roka bolo na portugalských letiskách evidovaných takmer 19 miliónov cestujúcich, čo predstavuje nový rekord v počte prepravených osôb.
Prispel k tomu vysoký záujem ľudí o dovolenky, ktorý tak umožnil letiskám prekonať výsledky spred nástupu pandémie nového koronavírusu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá zverejnila údaje portugalského štatistického úradu.
O koľko za zvýšil počet cestujúcich po pandémii
Štatistici uviedli, že portugalské letiská vybavili v apríli 5,9 milióna cestujúcich. To je o 19 % viac než v rovnakom mesiaci pred rokom a 11 % viac než v apríli 2019, teda poslednom apríli pred nástupom pandémie nového koronavírusu.
Ešte výraznejší rast počtu vybavených cestujúcich zaznamenali portugalské letiská za štyri mesiace od začiatku roka. Od januára do konca apríla vybavili rekordných 18,7 milióna pasažierov.
V medziročnom porovnaní to predstavuje rast o 41 % a oproti prvým štyrom mesiacom roka 2019 o 14 % viac. Najväčší podiel na tom malo letisko v hlavnom meste Lisabon, ktoré za štyri mesiace vybavilo zhruba 10 miliónov pasažierov.
Pod rast biznisu na európskych letiskách sa podpisuje takmer výhradne zotavovanie cestovného ruchu, v dôsledku čoho sú aj výsledky letísk v rámci Európy odlišné, uviedla nedávno Medzinárodná rada letísk (ACI).
Omnoho viac sa darí letiskám v Portugalsku a Španielsku, ktoré sú závislé od cestovného ruchu, než napríklad letiskám v Nemecku, vo Francúzsku či v Británii, kde nemalú časť biznisu tvorili pred pandémiou firemné lety.
Podobne ako pre Španielsko aj pre Portugalsko je cestovný ruch kľúčovým zdrojom príjmov. Pred pandémiou sa na celkovom hrubom domácom produkte (HDP) Portugalska podieľal zhruba 15 %.
Portugalský štatistický úrad zároveň zverejnil, že počet zahraničných turistov, ktorí navštívili krajinu za prvé štyri mesiace roka, presiahol 4,5 milióna. To je o 44 % viac než za rovnaké obdobie minulého roka.
Boeing čelí dopytu po nových lietadlách
Boeing v nedeľu zverejnil, že letecké spoločnosti budú do roku 2042 potrebovať 42 595 nových lietadiel. Pred rokom očakával, že do 20 rokov nakúpia 41 170 strojov. Na porovnanie, Airbus v stredu (14. júna) uviedol, že do roku 2042 očakáva dopyt po 40 850 nových lietadlách, pričom svoj odhad zlepšil z 39 490 lietadiel uvádzaných pred rokom.
Napriek zlepšeniu odhadu je však prognóza Boeingu stále horšia než v roku 2021, keď do prognózy bol zapracovaný aj dopyt ruských aerolínií. Vtedy Boeing odhadoval, že svetové aerolínie budú v nasledujúcich dvoch dekádach potrebovať 43 610 nových strojov.
Obidve spoločnosti však zhodne uvádzajú, že najväčší dopyt bude po úzkotrupých lietadlách, teda strojoch s jednou uličkou. Americká spoločnosť odhaduje, že dodávky úzkotrupých lietadiel ako jeho 737 MAX alebo A320neo od Airbusu dosiahnu do roku 2042 celkovo 32 420.
Airbus vo svojej prognóze uviedol, že aerolínie budú na osobnú prepravu potrebovať v budúcich 20 rokoch celkovo 39 930 lietadiel, z toho 80 % budú predstavovať úzkotrupé lietadlá. Dopyt budú ťahať najmä nízkonákladové letecké spoločnosti, povedal viceprezident Boeingu pre marketing Darren Hulst. Ako dodal, očakáva sa, že nízkonákladové aerolínie v sledovanom období zvýšia svoje flotily zhruba dvojnásobne.
Zdroj: TASR