Európa má obrovský problém s nedostatkom liekov, pacienti čakajú aj 100 dní

  • Takmer každá krajina EÚ čelila nedostatkom v zásobovaní liekmi
  • Priemerná dĺžka nedostatku liekov je okolo 100 dní
žena a lieky
Ilustračný obrázok Freepik/DCStudio
  • Takmer každá krajina EÚ čelila nedostatkom v zásobovaní liekmi
  • Priemerná dĺžka nedostatku liekov je okolo 100 dní

Európa má problém s dostupnosťou viacerých liekov. Dôvodom pritom nie je len vojna na Ukrajine či doznievajúca pandémia Covid-19. Už od konca roku 2022 členské krajiny EÚ hlásia vážne problémy pri získavaní niektorých dôležitých liekov, píše Politico

MIIR dokonca píše, že 15. decembra 2022 Európska lieková agentúra (EÚ) oznámila, že takmer každá krajina EÚ čelila nedostatkom v zásobovaní liekmi. Bolo zjavné, že obyvateľov nášho kontinentu čaká tuhá zima. To, čo sa však naozaj stalo, prekonalo všetky prognózy.

Úprimne povedané, túto zimu európske krajiny zostali zaskočené takým veľkým nesúladom medzi ponukou a dopytom, najmä po antibiotikách,“ povedal Steffen Thirstrup, hlavný lekár EMA.

Aj preto investigatívne novinárske siete, spomínaný MIIR (The Mediterranean Institute for Investigative Reporting) spolu s EDJNet (European Data Journalism Network), vydali v týchto dňoch novú štúdiu, ktorá sa zameriava na stav európskych lekární a jeho príčiny.

Najväčšie problémy sú v Taliansku či Nemecku

TVP World uvádza, že podľa výsledkov tejto štúdie asi 20 % všetkých nedostatkov liekov, ktoré sa vyskytli medzi rokmi 2018 a 2023, súviselo s liekmi používanými na liečbu porúch nervového systému. Okrem toho, viac ako 25 % celkového nedostatku liekov bolo pripísaných liečbe kardiovaskulárnych problémov a antibiotikám.

Nedostatok liekov predstavuje značnú záťaž pre zdravotnícke systémy a odborníkov, čo sa pochopiteľne odzrkadľuje na kvalite života pacientov. EÚ čelí čoraz väčším tlakom zo strany všeobecných lekárov, lekárnikov a pacientov, aby prijala opatrenia a zabránila ďalšiemu zhoršovaniu situácie.

„Pracujeme na tom, aby sme mali silnejšiu liekovú agentúru, ktorá sa na tento problém bude môcť pozrieť,“ komentovala vzniknutú situáciu Stella Kyriakidesová, európska komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín.

Na čo vlastne výskumníci prišli? Euronews zdôrazňuje, že vo vybraných deviatich krajinách EÚ (Nemecko, Taliansko, Španielsko, Slovinsko, Česká republika, Grécko, Rumunsko, Rakúsko, Belgicko) vedci zistili, že v prípade určitých farmaceutických výrobkov môže nedostatok trvať 72 až 130 dní. 

MIIR dopĺňa, že najväčší nedostatok v absolútnom počte (10 843) humánnych liekov zaznamenalo Taliansko, s veľkým náskokom pred druhým Českom (2 699) a tretím Nemeckom (2 355). Azda ešte lepším ukazovateľom je medián (stredná hodnota) trvania nedostatku.

V tejto štatistike je na tom najhoršie Grécko (130 dní), po ktorom nasleduje Nemecko (120 dní). Zaujímavé je, že v tejto relevantnejšej štatistike je Česko najlepšie, „iba“ 41 dní.

Vox Europ tiež píše, že aktuálny stav je, že neuveriteľných 28 z 30 krajín Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) hlási nedostatok liekov.

Príčiny nie sú iba vojna a Covid-19

Avšak na ešte väčší problém poukazuje EDJNet, pretože ten hovorí o tom, že síce vojna na Ukrajine a predtým celosvetová pandémia Covidu-19 prispeli k súčasnej nelichotivej situácii, avšak korene problému sú siahajú ďalej do histórie. 

Ide o kombináciu ekonomických, štrukturálnych a regulačných príčin. Medzi hlavné patria: globalizácia farmaceutickej výroby (s výrobou sústredenou v menšom počte závodov); cenové stratégie a regulačné zmeny, ktoré majú vplyv na ponuku; zavedenie pevných kvót na lieky zo strany farmaceutického priemyslu či zrušenie a neúčinnosť záväzkov verejnej služby a minimálnych národných požiadaviek na skladovanie v niektorých krajinách.

Výsledkom je, že medzi rokmi 2000 a 2018 narástol počet prípadov nedostatku liekov až 20-násobne a vyhliadky sú ešte horšie.  

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TVP World, Vox Europ , Politico, Euronews, European Data Journalism, Miir

Najnovšie videá

Trendové videá