Európa plánuje „sťažiť život“ fajčiarom: Klasické cigarety môžu byť čoskoro minulosťou

  • Cigaretové ohorky podľa WHO spôsobujú našej planéte mnoho problémov
  • Navrhuje, aby sa zakázali ako jednorazový plast
  • Odborníci súhlasia a krajiny o tom uvažujú
fajčenie
Unsplash/Brett Jordan, Blogging Guide
  • Cigaretové ohorky podľa WHO spôsobujú našej planéte mnoho problémov
  • Navrhuje, aby sa zakázali ako jednorazový plast
  • Odborníci súhlasia a krajiny o tom uvažujú

Cieľom Európskej únie, ale aj mnohých iných krajín, ako je Nový Zéland, je vychovať generácie nefajčiarov. Okrem toho, že sú cigarety a iné tabakové výrobky škodlivé pre ľudské zdravie, sú jedným z najväčším producentom odpadkov v Európe.

Jednotlivé európske krajiny preto uvažujú o zákaze ich dôležitého komponentu – filtrov. Podľa odborníkov je to dobrý nápad, ktorý môže pomôcť odradiť ľudí od fajčenia a zároveň znížiť odpad po cigaretách.

Ohorky sú obrovským problémom pre prírodu 

Práve cigaretové ohorky patria podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) k druhému najčastejšiemu odpadu, ktorý sa nachádza na európskych plážach. WHO uvádza, že sa na celom svete vyhodí každoročne 4,5 bilióna ohorkov.

Zvyšky cigariet obsahujú mikroplasty a 7 000 rôznych chemikálií.

„Ohorky môžu byť obzvlášť škodlivé na plážach a vo vodných tokoch: okrem znečistenia plastmi môžu byť chemikálie unikajúce z ohorkov cigariet smrteľné pre morské a sladkovodné druhy rýb,“ uvádza WHO.

Dodáva, že okrem nebezpečenstva, ktoré predstavujú ohorky, majú tabakové výrobky viaceré negatívne dôsledky pre životné prostredie od spotrebiteľského odpadu, odlesňovania, dezertifikáciu až po emisie skleníkových plynov a znečistenia plastami.

WHO preto navrhuje, aby ohorky rátali medzi jednorazové plasty a boli zahrnuté do zákazu Európskej únie, ktorý zakazuje napríklad plastové slamky či riad.

Euronews uvádza, že niektoré štáty, ako napríklad Holandsko, nad týmto zákazom uvažujú.

„Úplný zákaz jednorazových cigaretových filtrov sa javí ako najúčinnejšia možnosť, ako čeliť škodlivým vplyvom tohto typu odpadu na životné prostredie,“ cituje Euronews holandskú ministerku infraštruktúry Vivianne Heijnenovú.

„Neexistujú žiadne preukázané zdravotné výhody fajčenia cigariet s filtrom,“ dodala.

Ministerka ale priznáva, že zákaz iba v Holandsku by spôsobil rozpor medzi zákonom a Európskou dohodou o voľnom obchode. Navrhuje preto celoeurópsku reguláciu. Podľa nej by sa dala zahrnúť do smernice o jednorazových plastov, ktorá je plánovaná na rok 2026.

Belgicko aj Dánsko vyzývajú k zákazu 

Holandská ministerka nie je jediná, ktorá si myslí, že prijatý by mal byť celoeurópsky zákaz. Minulý mesiac tiež Rada pre zdravie v Belgicku navrhla celoeurópsky zákaz cigaretových filtrov.

V správe, ktorú vypracovala, uvádza, že cigaretové filtre zákazníkom dodávajú „falošný pocit bezpečia“.

Výzvy sa hromadia aj v Dánsku, kde opakujú, že ľudia sa presvedčení, že keď fajčia cigarety s filtrom, zbavujú sa zdravotného rizika, čo nie je pravda.

ohorky
zdroj: Unsplash/Trần Toàn

Navyše, filtre robia fajčenie atraktívnejším pre nových užívateľov.

„Pre deti a mladých ľudí je jednoduchšie začať fajčiť, ak je na cigarete filter. Vyhnete sa tomu, že sa vám tabak dostane do úst, a fajčiť cigaretu s filtrom je jednoducho príjemnejšie,“ povedal Niels Them Kjær, ktorý je zodpovedný za kontrolu tabaku v Dánskej rakovinovej spoločnosti.

Zakázanie filtrov sa ale nepáči tabakovým gigantom, ktorí sú známi svojím lobingom.

„Je to čisto symbolický a hlúpy návrh, ktorý má urobiť život fajčiarov menej príjemným,“ povedal Christopher Arzrouni zo spoločnosti Philip Morris Denmark.

Obchodné reťazce sa tiež pripravujú na bezfajčiarsku budúcnosť, napríklad Lidl plánuje do roku 2029 ukončiť predaj tabakových výrobkov. A už teraz chce zredukovať 20 % tabakových výrobkov z regálov.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Euronews, WHO

Najnovšie videá

Trendové videá