Európa potajme čerpá ruskú ropu za miliardy. Za všetkým je strategický partner Slovenska
- Ruská ropa naďalej potajme prúdi do Európskej únie
- Kremeľ tak získava miliardy, prezradila štúdia
- Ruská ropa naďalej potajme prúdi do Európskej únie
- Kremeľ tak získava miliardy, prezradila štúdia
V súčasnosti sa kopia dôkazy o tom, že do Európskej únie sa naďalej vo veľkom dováža ruská ropa. Konkrétne k nám prúdi cez Turecko, ktoré produkty z Ruska jednoducho označí iným názvom a reexportuje ich do Európy. Vyplýva to z novej štúdie Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA) a Centra pre štúdium demokracie (CSD).
Ako upozorňujú portály Intellinews či Politico, ukázalo sa, že z Turecka sa stáva len zastávka pre palivové produkty, ktoré koniec-koncov z Ruska smerujú do EÚ. Pravdepodobne to generuje stovky miliónov daňových príjmov pre Kremeľ, varuje Martin Vladimirov, hlavný energetický analytik CSD.
Výskumníci odhalili, že od 5. februára minulého roku do konca februára tohto roka, kedy vstúpil do platnosti zákaz ruských ropných produktov, sa do EÚ dostalo ruské palivo v hodnote troch miliárd eur. Šlo o dodávky z troch prístavov v Turecku.
Prístavy Ceyhan, Marmara Ereglisi a Mersin nemajú žiadne rafinérske uzly. V analyzovanom období dovážali 86 % svojich ropných produktov z Ruska.
Turecko pod dozorom
Turci sa stali v tomto ohľade stredobodom pozornosti už v januári 2023. USA vtedy tvrdili, že Turecko sa dopúšťalo rovnakého škandálu, ako v súčasnosti hlásia CREA a CSD.
Dovoz ruskej ropy do Turecka za posledné desaťročie v skutočnosti vzrástol takmer päťnásobne, píše Intellinews. V roku 2023 sa Turecko stalo najväčším svetovým nákupcom ruských ropných produktov. Dovážalo spolu 18 percent celkového ruského vývozu ropných produktov.
Podľa CREA a CSD zvýšilo svoju závislosť od Ruska v oblasti morských rafinovaných ropných produktov a najmä nafty, plynového oleja a leteckého paliva. Ich pomer sa z 52 % v roku 2022 zvýšil na 72 % v roku 2023.
„Vyšetrovanie CREA a CSD konkrétnych zásielok naznačuje, že európske subjekty mohli dovážať ruské ropné produkty zmiešané alebo reexportované z terminálov na skladovanie ropy v Turecku,“ podotýka štúdia.
„Uvoľnená legislatíva Európskej únie v kombinácii s jej nedostatočne prísnym presadzovaním znamená, že dovoz krajín EÚ či G7 môže stále obsahovať značné objemy ropných produktov ruského pôvodu. Najmä pre ich dovozy pochádzajúce z Turecka, ktoré nezaviedlo sankcie na Moskvu,“ píše sa v štúdii.
Palivo z Ruska pred a po invázii
Politico píše, že pred inváziou Moskvy na Ukrajinu sa EÚ spoliehala na Rusko až z pohľadu štvrtiny dovozu ropy a 40 percent nákupov nafty. To sa drasticky zmenilo po zákaze oboch produktov v roku 2022. Približne v rovnakom čase začalo Turecko potichu zvyšovať svoj vlastný dovoz palív z Ruska a zároveň zvyšovať vývoz palív do EÚ.
Za posledný rok sa čísla takmer zhodovali, odhaľuje výskum. Od februára 2023 do februára 2024 Turecko zvýšilo svoje ruské nákupy o 105 percent v porovnaní s predchádzajúcimi 12 mesiacmi. V tom istom úseku vzrástol turecký vývoz palív do EÚ o 107 percent.
Slovenské posilňuje spolupráce s Tureckom
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí chce s Tureckom nadviazať na konzultácie štátnych tajomníkov rezortov diplomacií v apríli 2022 v Bratislave. Za cieľ si stanovili zintenzívniť vzájomné vzťahy a stretnutia na vysokej úrovni, píše TASR.
Na ministerstvo 15. mája prišiel veľvyslanec Tureckej republiky na Slovensku Erkan Özoral. S tajomníkom Marekom Eštokom diskutoval o pokračovaní a záujme o rozvoj spolupráce v oblasti obranného priemyslu a súčasne v cestovnom ruchu, nakoľko, Turecko je strategickým partnerom Slovenskerj republiky, podotýka agentúra.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CREA, Intellinews, Politico, TASR