Európa sa ocitla v kríze. Ceny energií vyskočili na dvojnásobok (GRAF)
- Energetická drahota zasiahla celú Európu
- Ceny energií prudko vzrástli

- Energetická drahota zasiahla celú Európu
- Ceny energií prudko vzrástli
Takmer celá Európa vrátane Slovenska, okolitých krajín strednej Európy a Nemecka zápasí s prudko rastúcimi cenami elektriny. Táto informácia zrejme nikoho neprekvapuje, no tentoraz máme k dispozícii aj znázorňujúci graf.
Údaje projektu Dáta bez Pátosu, čerpajúce z Energy Charts, ukazujú, že spotové ceny v prvom štvrťroku 2025 narástli oproti predchádzajúcemu roku na takmer dvojnásobok.
Projekt Dáta cez Pátosu informujú, že bez dostatočného množstva spoľahlivých a cenovo dostupných zdrojov elektriny bude ďalší rozvoj energetického sektora výrazne obmedzený.
Graf znázorňuje nárast energií
Stabilizáciu situácie už tretí rok podporujú Francúzi zvyšovaním produkcie z jadrových elektrární. K zlepšeniu by mali prispieť aj nemecké plány na rozšírenie kapacít plynových elektrární, no tieto opatrenia stále neposkytujú dostatočné riešenie.
Kľúčovým problémom nie je ani tak nedostatok obnoviteľných zdrojov ako skôr nedostatočná kapacita jadrových a fosílnych elektrární. Tento stav je výsledkom predčasného odstavovania existujúcich zariadení bez adekvátnej náhrady novými kapacitami.
K nepriaznivej situácii prispeli aj poveternostné podmienky. Odborníci spomínajú zimné obdobie s nedostatkom slnečného žiarenia aj sucho spôsobujúce nízke hladiny vody. Nepriaznivé veterné podmienky tiež obmedzili produkciu z obnoviteľných zdrojov.
Nároky na elektrickú energiu rastú
Situáciu na trhu s elektrickou energiou ďalej komplikuje prudký nárast dopytu zo strany dátových centier. Ako informuje TASR, Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) vo štvrtok oznámila, že celosvetový dopyt po elektrickej energii pre dátové centrá sa do roku 2030 viac ako zdvojnásobí. Hlavným motorom tohto rastu bude umelá inteligencia (AI).
Parížska organizácia predpokladá, že globálny dopyt sa vyšplhá na 945 terawatthodín (TWh), čo zodpovedá približne spotrebe celého Japonska. V Spojených štátoch by dátové centrá mohli do konca desaťročia spotrebovať viac elektrickej energie než výroba všetkých energeticky náročných odvetví vrátane cementu, chemikálií a ocele.
Nádej na stabilizáciu cien do roku 2030
Podľa novej štúdie Univerzity v Cambridge však existuje nádej. Je ňou splnenie národných kvót pre solárnu a veternú energiu do roku 2030. To by mohlo znížiť volatilitu trhov s elektrinou v priemere o 20 % v 29 európskych krajinách. Profesorka Laura Diaz Anadon z Univerzity v Cambridge uvádza: „Volatilita cien energií je hlavnou príčinou poškodenia národných ekonomík. Spotrebitelia sa stále spamätávajú z prudkého nárastu cien elektriny spôsobeného nedostatkom zemného plynu po ruskej invázii na Ukrajinu.“
Štúdia predpovedá, že intenzita cenových výkyvov by mala klesnúť v každej krajine do konca desaťročia. Stane sa tak, len ak budú splnené záväzky v oblasti zelenej energie. Najväčšími príjemcami by boli Spojené kráľovstvo a Írsko so 44 % a 43 % znížením závažnosti cenových výkyvov elektriny do roku 2030 v porovnaní s minulým rokom.
Výskumníci z Cambridge použili výpočtové zariadenia univerzity na modelovanie širokej škály faktorov, od výkyvov v poveternostných podmienkach a energetických požiadavkách až po palivovú kapacitu. Zmapovali tak súčasné a budúce siete všetkých 27 krajín EÚ plus Spojené kráľovstvo a Švajčiarsko.
Ich analýza naznačuje, že veľkoobchodné ceny elektriny by mohli do konca desaťročia klesnúť v priemere o viac ako štvrtinu vo všetkých krajinách zahrnutých do štúdie, ak sa budú držať súčasných národných cieľov v oblasti obnoviteľných zdrojov.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: FB/Dáta bez Pátosu, Energy Charts, TASR, University of Cambridge