Európa sa pripravuje na zimu bez plynu. Hrozí, že Rusko neobnoví dodávky
- EÚ prichádza s plánom pre prípad akejkoľvek odstávky plynu
- Gro je znižovanie spotreby
- Putin sa naďalej vyhráža znižovaním dodávok surovín
- EÚ prichádza s plánom pre prípad akejkoľvek odstávky plynu
- Gro je znižovanie spotreby
- Putin sa naďalej vyhráža znižovaním dodávok surovín
Európska únia (EÚ) pripravila plán, aby zabezpečila, že akékoľvek ruské prerušenie dodávok zemného plynu do Únie zásadne nenaruší priemysel a nespôsobí ďalšie ochladenie v európskych domácnostiach počas budúcej zimy.
Európska komisia v stredu predložila svoje návrhy, ktoré by ministri energetiky mali prerokovať na mimoriadnom zasadnutí, ktoré sa uskutoční na budúci utorok.
Stratégia
Výkonný orgán EÚ navrhuje, aby členské štáty v období od 1. augusta 2022 do 31. marca 2023 znížili spotrebu plynu o 15 %.
„Všetci spotrebitelia, orgány verejnej správy, domácnosti, vlastníci verejných budov, dodávatelia energie a priemysel môžu a mali by prijať opatrenia na úsporu plynu,“ uviedla EK na svojom webe a dodáva, že chce urýchliť úsilie súvisiace s diverzifikáciou dodávok a spoločným nákupom plynu.
Komisia taktiež požiadala o právomoc zaviesť povinné zníženie spotreby plynu v prípade celoeurópskeho varovania, keď bude existovať značné riziko vážneho nedostatku plynu alebo výnimočne vysokého dopytu po plyne, čo by malo za následok výrazné zhoršenie situáciu v dodávkach plynu.
„Pracujeme s najhorším možným scenárom. A tým je predpoklad, že Gazprom už nebude do Európy dodávať žiadny plyn,“ povedal hovorca Európskej komisie Eric Mamer.
EÚ prichádza s týmto plánom v čase, keď Medzinárodný menový fond (MMF) varoval pred škrtením dodávok plynu v podaní Moskvy.
„Čiastočné odstavenie dodávok plynu už ovplyvňuje európsky rast a úplné odstavenie môže byť podstatne závažnejšie,“ varoval MMF.
Dodal, že hrubý domáci produkt v členských krajinách ako Maďarsko, Slovensko a Česko by sa mohol znížiť až o 6 %, a významným negatívnym vplyvom by čelilo i Taliansko.
Čím ďalej, tým menej
Kým EÚ vytvára stratégiu pre situáciu bez ruského plynu, Putin ho naďalej využíva vo svoj prospech. Západ varuje pred postupným znižovaním množstiev prúdiacich cez plynovod Nord Stream 1, prípadne Nord Stream 2.
Podľa tlačovej agentúry AP Putin však tiež povedal, že je to chyba Západu, že sa tok ruského zemného plynu k európskym zákazníkom zmenšil, a varoval, že dodávky môžu slabnúť aj ďalej.
Putinove výroky vytvárajú ešte väčší tlak na Európsku úniu, ktorá sa obáva, že Rusko môže zastaviť dodávky plynu, aby spôsobilo v zime v Európe ekonomickú a politickú spúšť.
Putin povedal ruským novinárom v utorok v Teheráne, kde mal rozhovory s lídrami Iránu a Turecka, že ak sa rýchlo nevráti opravená turbína pre kompresorovú stanicu plynovodu Nord Stream 1, množstvo plynu prúdiaceho cez tento plynovod do Nemecka klesne ďalej zo 60 miliónov na 30 miliónov kubických metrov denne, teda približne o jednu pätinu kapacity.
Ruský líder tiež varoval Západ, že jeho plán zastropovať ceny ruskej ropy, v rámci sankcií uvalených za inváziu na Ukrajine, destabilizuje svetový trh s ropou a spôsobí prudké zvýšenie cien.
Vraj nie sú na vine
Ruský, štátom ovládaný plynárenský podnik Gazprom však minulý mesiac znížil dodávky plynu cez plynovod Nord Stream 1 do Nemecka o 60 percent a ako dôvod uviedol technické problémy, keďže turbína, ktorú firma Siemens poslala do Kanady na opravu, sa nemohla Rusku vrátiť kvôli sankciám.
Kanada a Nemecko sa potom dohodli na návrate turbíny, ale Putin v utorok vyhlásil, že Gazprom stále nedostal príslušné dokumenty.
Putin tiež povedal, že Gazprom musí koncom júla odstaviť ďalšiu turbínu kvôli oprave, a ak sa tá, ktorú poslali do Kanady, nevráti včas, tok plynu sa ešte viac zmenší.
Poukázal aj na ďalší dôvod zníženia dodávok plynu – Ukrajina podľa neho zatvorila vetvu tranzitného plynovodu, dopravujúcu ruský plyn na Západ cez územie ovládané promoskovskými separatistami.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: SITA, TASR