Európa sa pripravuje na vojnu s Ruskom. Tajné plány odhaľujú prípravu 5 pozemných medzištátnych koridorov
- Vážnosť situácie ilustrujú plány, ktoré zostavuje Severoatlantická aliancia
- Podľa nich sa majú vytvoriť viaceré logistické trasy na presun aliančných vojsk a techniky v prípade ruského útoku
- Vážnosť situácie ilustrujú plány, ktoré zostavuje Severoatlantická aliancia
- Podľa nich sa majú vytvoriť viaceré logistické trasy na presun aliančných vojsk a techniky v prípade ruského útoku
Americký generál vo výslužbe Ben Hodges nedávno šokoval, keď uviedol, že v prípade ruského útoku sa napadnutá krajina na východnom krídle Severoatlantickej aliancie (NATO) bude musieť brániť sama približne dva týždne. Tento časový rámec má platiť pre Poľsko, Pobaltie, ale aj Rumunsko, ktoré by sa potencionálne mohli stať ďalšou obeťou ruskej agresie.
Dva týždne sú podľa generála, ktorý v minulosti velil americkej armáde v Európe, čas, kým by na východné krídlo dorazila ťažká technika a pomoc zo západnej Európy a USA. Práve logistiku a presun vojakov na východné krídlo v prípade útoku Ruska riešia aj utajené plány Aliancie, ku ktorým sa dostali novinári z britského The Telegraph.
NATO pripravuje viaceré trasy
Podľa denníka Aliancia vyvíja viaceré „pozemné koridory“, pomocou ktorých by prepravovala techniku a americké jednotky po starom kontinente v prípade útoku.
Aliancia sa poučila zo situácie na Ukrajine, kde Rusi mierili pomocou striel s dlhým doletom na vojenskú logistiku. V súčasnosti nemá Aliancia dostatok protivzdušných kapacít, aby dokázala ochrániť všetky vojenské zariadenia.
NATO preto pripravuje týchto trás viac, konkrétne ich má byť päť.
Trasy pre presun techniky a vojsk
- Holandsko – Nemecko – Poľsko
- Taliansko – Slovinsko – Chorvátsko – Maďarsko
- Grécko – Bulharsko – Rumunsko
- Turecko – Bulharsko – Rumunsko
- Nórsko – Švédsko – Fínsko
Ak by napríklad Rusko zaútočilo na prístav v Holandsku, Aliancia by presunula transporty do prístavov v Taliansku, Grécku či Turecku. Zmeniť sa má aj štruktúra týchto logistických základní, ktorých zrejme bude viac a budú pritom menšie.
„To musí viesť k záveru, že je jasné, že obrovské logistické základne, ako ich poznáme z Afganistanu a Iraku, už nie sú možné, pretože budú napadnuté a zničené veľmi skoro v konfliktnej situácii,“ uviedol generálporučík Alexander Sollfrank, ktorý je šéfom veliteľstva logistiky NATO Jsec.
Veľa byrokratických prekážok by zbrzdilo pomoc
Americká armáda je známa svojou precíznou logistikou, ktorá funguje ako dobre namazaný stroj. Problémom je však starý kontinent, kde platia rôzne reštrikcie a množstvo byrokracie.
Napríklad Paríž sa v minulosti sťažoval, že jeho tanky ostali uväznené na prieč hranicami v Európe, keď mierili na nasadenie do bojovej skupiny v Rumunsku. Dôvodom bola práve byrokracia a fakt, že každá krajina, po ktorej sa technika presúva musí s presunom súhlasiť. Ďalšej existujú rôzne predpisy ako napríklad aká dlhá môže byť dĺžka vojenskej kolóny.
Práve tieto konkrétne plány Aliancie majú odstrániť tieto byrokratické prekážky a výrazne uľahčiť presun vojakov NATO a techniky po starom kontinente. Logistika sa stala prioritou po minuloročnom samite Aliancie vo Vilniuse.
Sollfrank už v minulý rok varoval, že veľa byrokracie by spôsobilo zdržanie cennej pomoci, a s tým by sa prehĺbili aj problémy pri obrane aliančných partnerov. Šéf logistiky tvrdí, že čo neurobíme v mierovom čase sotva napravíme v čase vojny.
Členské krajiny NATO sa však nechcú spoliehať len na samotnú Alianciu. Holandsko, Nemecko a Poľsko už v januári podpísali dohodu, ktorá má uľahčiť presun vojenských jednotiek a vojakov, informuje agentúra Reuters.
Aj prekonanie byrokracie a budovanie logistických ciest svedčí o tom, že NATO berie vojenskú hrozbu Ruskej federácie vážne. Viacerí predstavitelia aliančných vojsk či NATO samotného sa vyjadrili, že čas na prípravu ruského útoku sa výrazne skrátil.
Vojna Ruska a NATO by mohla nastať už za pár rokov, niektoré odhady hovoria o dvoch až troch rokoch. Predstaviteľov nato najviac znepokojuje nárast produkcie ruského vojenského priemyslu, ktorý presahuje potreby vojny na Ukrajine.
Podľa expertov tento nárast a rekonštrukcia armády svedčí o tom, že sa Rusko pripravuje na vojenský stret s NATO. Zabrániť mu môže len zvýšenie vojenských kapacít členských krajín a účinné odstrašenie.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Telegraph, Reuters