Európa sa v lete doslova varila zaživa, teploty lámali rekordy. Bude horšie, varujú vedci

  • V Európe sa v lete zvýšili teploty viac ako dvojnásobne v porovnaní s globálnym priemerom za posledné tri dekády
  • Globálne emisie sa stále zvyšujú
globálne oteplovanie
Climate/NASA
  • V Európe sa v lete zvýšili teploty viac ako dvojnásobne v porovnaní s globálnym priemerom za posledné tri dekády
  • Globálne emisie sa stále zvyšujú

Či už patríš medzi popieračov klimatickej zmeny alebo nie, asi nespochybňuješ to, že letá sú podstatne teplejšie, než boli pred desiatimi či dvadsiatimi rokmi, a zimy sú menej chladné, a čo je azda ešte badateľnejšie, napadne počas nich oveľa menej snehu.

Ďalším nesporným dôkazom o tom, že naša planéta je čoraz teplejšia, sú najnovšie zistenia európskych vedcov z Copernicus Climate Change Service (C3S), čo je inštitúcia spadajúca pod Európsku úniu.

Táto inštitúcia meria teploty od roku 1950 a podľa agentúry Reuters bol rok 2022 piatym najteplejším v histórii meraní a európsky kontinent zaznamenal dokonca druhý najteplejší rok od roku 1950.

Viac ako dvojnásobný teplotný nárast v porovnaní s globálnym priemerom

Portál Euronews uvádza, že v Európe bol teplejší len rok 2020. Avšak čo sa týka letných mesiacov, starý kontinent zaznamenal najteplejšie leto v histórii. Severnú a západnú Európu zasiahli dlhotrvajúce intenzívne vlny horúčav.

Mnohé krajiny zaznamenali sucho a požiare, keďže teploty prudko stúpali a zrážky boli nízke. Úroda trpela, rieky vyschli a extrémne počasie spôsobilo tisíce úmrtí, údajne až viac ako 20-tisíc nadbytočných úmrtí.

Teploty v Európe sa za posledných tridsať rokov zvýšili viac ako dvojnásobne v porovnaní s celosvetovým priemerom. Podľa C3S zozbierané údaje ukazujú, že planéta je teraz o 1,2 °C teplejšia ako v pred-industriálnych časoch v dôsledku zmeny klímy spôsobenej človekom.

„Rok 2022 bol ďalším rokom klimatických extrémov v Európe a na celom svete. Tieto udalosti zdôrazňujú, že už teraz zažívame ničivé dôsledky nášho otepľovania sveta,“ povedala zástupkyňa riaditeľa CS3 Samantha Burgessová, ktorá vyzvala k urgentnému zníženiu emisií oxidu uhličitého a prispôsobeniu sa klimatickej zmene.

Írsko s dvanástym najteplejším rokom v rade

Čo sa týka jednotlivých krajín, britský The Guardian podotýka, že až dvanásť (z 27 skúmaných) európskych krajín v predchádzajúcom roku zlomilo teplotné rekordy minimálne v priebehu jedného mesiaca.

Najvyššie teplotné prírastky boli zaznamenané koncom leta, v októbri a decembri. Napríklad v Rakúsku bola priemerná teplota v októbri 2022 o 3,3 °C vyššia ako priemerná októbrová teplota zaznamenaná v rokoch 1991 až 2020. 

Euronews dodáva, že Veľká Británia, ktorá je preslávená nie práve prívetivým počasím, zaznamenala v roku 2022 vôbec najteplejší rok a všetkých desať priemerne najteplejších rokov v histórii tejto ostrovnej krajiny nastalo po roku 2003.

Ešte viditeľnejší je príklad jej suseda, Írska. To zaznamenalo už dvanásty rok za sebou ako najteplejší. Na druhej strane, aj pre Španielsko, známe dobrým počasím, bol rok 2022 najteplejším v histórii, pričom priemerná teplota sa prvýkrát dostala nad úroveň 15 °C. 

Napriek veľkým sľubom emisie stále rastú

Reuters zdôrazňuje, že globálne teploty prestanú rásť iba v tom prípade, ak krajiny znížia svoje emisie na „čistú nulu“, čo znamená, že do atmosféry nevypustia viac skleníkových plynov, ako odstránia.

27 členských krajín EÚ, Veľká Británia, Kanada, Japonsko a ďalšie krajiny sa zaviazali dosiahnuť tento cieľ do roku 2050, pričom Čína a India sa ho budú snažiť dosiahnuť neskôr.

Napriek týmto dlhodobým prísľubom globálne emisie naďalej rastú. Koncentrácie oxidu uhličitého v atmosfére boli v roku 2022 v priemere okolo 417 ppm (počet častíc v milióne, parts per million), čo predstavuje najvyššiu úroveň za viac ako 2 milióny rokov.

Zdroje: Reuters, Euronews, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá