Európa sa zmenila na obrovskú pec na pizzu, tvrdí klimatologička. A toto je len začiatok

  • Extrémne horúčavy sužujú Európu
  • Spôsobujú kolapsy, úmrtia aj lesné požiare
  • Vedci varujú, že toto je len začiatok toho, čo nás čaká a neminie
požiare v Grécku
TASR/AP, Thanassis Stavrakis, Petros Giannakouris
  • Extrémne horúčavy sužujú Európu
  • Spôsobujú kolapsy, úmrtia aj lesné požiare
  • Vedci varujú, že toto je len začiatok toho, čo nás čaká a neminie

Nová vlna horúčav zachvátila Európu. Viaceré krajiny už hlásia zlomenie rekordov, úmrtia spojené s teplom, kolapsy, požiare, ale aj vyprázdnené turistické mestá. Extrémne horúčavy pritom ešte stále nie sú na ústupe. Na niektorých miestach, ako je Praha, majú rekordy padnúť až v sobotu.

„Bublina horúceho vzduchu, ktorá sa nafúkla nad južnou Európou, zmenila Taliansko a okolité krajiny na obrovskú pec na pizzu,“ cituje CNN klimatologičku Hannah Clokeová z Univerzity v Readinge.

„Horúci vzduch, ktorý sa tlačil z Afriky, teraz zostáva na mieste, s ustálenými podmienkami vysokého tlaku, čo znamená, že teplo v mori, zemi a vzduchu sa naďalej hromadí,“ vysvetlila vedkyňa.

Padali rekordy, výstrahy platia aj pre Poľsko či Nemecko

V utorok rekordné teploty zaznamenalo Taliansko a Katalánsko. Rím zaznamenal nový teplotný rekord 41,8 stupňa Celzia. Predchádzajúci rekord 40,7 stupňa Celzia bol v Ríme zaznamenaný v júni 2022, uvádza TASR.

V Katalánsku bol rekord pokorený, keď sa teploty v utorok podľa predbežných údajov vyšplhali nad 45 stupňov Celzia na hraniciach s Francúzskom.

Údaje regionálnej meteorologickej služby ukázali, že ortuť teplomera dosiahla v utorok 45,1 stupňa Celzia v katalánskej obci Darnius – stúpla teda oveľa vyššie než pri predchádzajúcom rekorde 43,8 stupňa Celzia nameranom v katalánskej obci Alcarras počas vlny horúčav v júni 2019.

Prekonanými rekordami nekončí nočná mora južnej Európy. Odhaduje sa, že v najbližších dňoch by mohli padnúť rekord 48,8 stupňa Celzia aj na Sicílii. Teploty v Sardínii sa môžu tiež vyšplhať na 46 stupňov Celzia.

horúčavy v Taliansku
zdroj: TASR/AP, Gregorio Borgia

Nie je to len juh Európy, ktorý trápia extrémne horúčavy. Varovanie vydala Európska vesmírna agentúra aj pre Poľsko, Francúzsko, Česko Nemecko a s horúčavami zápasia aj obyvatelia Veľkej Británie. V Prahe by mohli teploty v sobotu dosiahnuť 36 stupňov Celzia.

„Je zrejmé, že táto mimoriadne teplá epizóda bude pokračovať aj v nasledujúcich dňoch. Prispieva k nej zosilňujúci skleníkový efekt atmosféry, ale aj práve nastupujúca teplá epizóda El Niňo v rovníkovom Pacifiku,“ povedal pre TASR klimatológ Milan Lapin.

Uviedol, že priemerná globálna teplota vzduchu vo výške 2 metrov nad zemským povrchom na celej Zemi v júli počas pätnástich dní od 3. do 17. júla dosiahla rekordy. Pohybovala sa medzi 16,94 až 17,23 stupňa Celzia. Tieto hodnoty prekonali doterajší rekord 16,92 °C z 24. júla 2022.

Zabíjajú požiare aj samotné extrémne horúčavy 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: CNN, TASR, TA NEA, News.com.au, Sky News

Najnovšie videá

Trendové videá