Európa stratila lesk a schudobnela, píšu Američania. Európania toto nezažili desaťročia

  • Problémy začali už dávnejšie
  • Siahame po lacnejších potravinách
Inflácia zasiahla slovenské peňaženky dosť výrazne
Európania zažívajú bezprecedentnú situáciu, pretože v porovnaní s USA sa stávame čoraz chudobnejšími DPA/Hendrik Schmidt
  • Problémy začali už dávnejšie
  • Siahame po lacnejších potravinách

Európa bola dlhé roky kontinentom, ku ktorému cudzinci z iných častí sveta vzhliadali s obdivom k nášmu životnému štýlu a taktiež pomerne vysokému životnému štandardu. Americký The Wall Street Journal však píše, že podľa všetkého sa lesk nášho kontinentu vytráca.

Dôvodom je skutočnosť, že Európania zažívajú niečo, čo na vlastnej koži nezažili už niekoľko desaťročí. Strácajú kúpnu silu, inými slovami stávame sa chudobnejšími. Ako sa to prejavuje a v čom tkvejú príčiny tohto nepriaznivého stavu?  

Výsledok je hromadenie rôznych problémov

Aktuálna zložitá situácia Európy visela vo vzduchu už dlhý čas. Starnúce obyvateľstvo uprednostňujúce voľný čas a istotu zamestnania pred zárobkami predznamenalo roky nevýrazného ekonomického rastu a rastu produktivity.

Následne prišli dva mimoriadne silné údery, teda pandémia Covidu-19 a vojna na Ukrajine, ktorej koniec je stále v nedohľadne. Keďže energetická a ekonomická kríza spôsobila zásadné zvýšenie cien energií a potravín, problémy, s ktorými náš kontinent bojuje desaťročia sa ešte viac prehĺbili.

Reakcie európskych vlád tento problém len znásobili. S cieľom zachovania pracovných miest nasmerovali svoje dotácie predovšetkým na zamestnávateľov, pričom spotrebiteľov po príchode takzvaného cenového šoku nechali bez peňažného vankúša. Američania, naopak, ťažili z lacnej energie a vládnej pomoci zameranej predovšetkým na občanov, aby peniaze utratili.

Ako sa finančné problémy prejavujú v praxi? Global Insolvency uvádza hneď niekoľko príkladov, týkajúcich sa prevažne potravín. Francúzi jedia menej foie gras a pijú menej červeného vína, teda dvoch položiek, ktoré symbolizujú francúzsky spôsob života.

Fínov vyzývajú štátne orgány, aby využívali saunu počas veterných dní, kedy je energia lacnejšia. V rámci celého Nemecka klesla spotreba mäsa a mlieka na najnižšiu úroveň za posledné tri dekády a niekdajší prosperujúci trh s biopotravinami sa zastavil.

Taliansky minister pre hospodársky rozvoj Adolfo Urso dokonca v máji zvolal krízové stretnutie o cenách cestovín, ktoré sú obľúbenou surovinou krajiny, po tom, čo vyskočili o viac ako dvojnásobok národnej miery inflácie. Azda najzarážajúcejšie je porovnanie Európy s USA, podotýka portál Outside the Beltway.

Porovnanie s USA je desivé

Podľa údajov Medzinárodného menového fondu vzrástla ekonomika eurozóny za posledných 15 rokov približne o 6 %, čo v porovnaní s 82 % v USA je zanedbateľné číslo.

Podľa správy Európskeho centra pre medzinárodnú politickú ekonómiu, nezávislého think-tanku so sídlom v Bruseli, je priemerná krajina EÚ na obyvateľa chudobnejšia ako všetky štáty USA, s výnimkou Idaha a Mississippi.

https://twitter.com/disclosetv/status/1681236139909283841

The Wall Street Journal dodáva, že podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, známejšou pod skratkou OECD, klesla súkromná spotreba v 20-člennej eurozóne od konca roka 2019 po očistení o infláciu približne o 1 %.

V USA, kde sa domácnosti tešia silnému trhu práce a rastúcim príjmom, vzrástla o takmer 9 %. Európska únia v súčasnosti predstavuje približne 18 % všetkých celosvetových výdavkov na spotrebu v porovnaní s 28 % v prípade Spojených štátov. Pritom ešte pred pätnástimi rokmi predstavovali EÚ a USA približne štvrtinu tohto celkového počtu.

https://www.youtube.com/watch?v=SHJqsvsgthQ&ab_channel=IONInternational

Čo sa týka príjmov, po úprave o infláciu a kúpnu silu sa mzdy od roku 2019 v Nemecku, teda jednej z najsilnejších ekonomík Európy, znížili o približne 3 %, v Taliansku a Španielsku o 3,5 % a v Grécku o 6 %.

Na druhej strane, reálne mzdy v USA sa za rovnaké obdobie zvýšili približne o 6 %. Predkladaná správa predpovedá, že ak bude súčasný trend pokračovať, bude v roku 2035 rozdiel medzi HDP na obyvateľa v USA a v EÚ rovnako veľký, ako je dnes rozdiel medzi Japonskom a Ekvádorom.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: The Wall Street Journal, Global Insolvency, Outside the Beltway

Najnovšie videá

Trendové videá