Európa zažíva drogovú krízu. Kokaín k nám dopravujú podomácky vyrobené ponorky, prúdi až na Slovensko

  • Do Európy prúdia stovky ton kokaínu na palube ponoriek
  • Je veľmi zložité ich vystopovať
  • Z prístavov v západnej Európe prúdi aj k nám
ponorka prášok
Ilustračná fotografia Unsplash/Leighann Blackwood, Darren Halstead
  • Do Európy prúdia stovky ton kokaínu na palube ponoriek
  • Je veľmi zložité ich vystopovať
  • Z prístavov v západnej Európe prúdi aj k nám

V Španielsku na parkovisku policajnej akadémie v Ávile sa dá nájsť pozoruhodná atrakcia. Je ňou pomerne malá, podomácky vyrobená ponorka, do ktorej by si neprinútil vojsť zrejme žiadneho skúseného námorníka. Pravidlo je stiesnené a už na prvý pohľad vyrobené amatérsky.

Napriek tomu však do Európy takmer úspešne prepašovalo kokaín v hodnote stoviek miliónov eur. O problematike informuje spravodajský web BBC. Cieľom pašeráckej ponorky bola krajina, z ktorej drogy bežne prúdia aj na Slovensko.

Milióny eur na palube

Túto konkrétnu drogovú ponorku sa podarilo zaistiť ešte v roku 2019 počas toho, ako jej posádka narazila na problémy a musela núdzovo zakotviť na pobreží španielskej Galície. Drogová jednotka španielskej štátnej polície však tvrdí, že podobné plavidlá sú populárnym spôsobom pašovania drog do Európy a tento stav pretrváva už 20 rokov.

Ponorky je totiž ťažké zaznamenať a v súčasnosti zrejme popod Atlantický oceán plávajú rekordné množstvá pašerákov. Európa je totiž pre dílerov z Južnej Ameriky atraktívnym trhom. Hneď po USA do Európy prúdi najväčšie množstvo kokaínu, pričom sa rast zrýchlil po dočasnom prepade počas pandémiu Covidu-19.

Jedna cesta k západnému pobrežiu Európy trvá približne mesiac, pričom sa v ponorke dokážu schovať 2-3 pašeráci. Počas cesty musia žiť v skutočne skromných podmienkach. Živiť sa musia len konzervovaným jedlom, pričom im toalety nahrádzajú obyčajné plastové vrecúška. Na palube je teplo a hluk, to vychádza zo spaľovacieho motora umiestneného vzadu.

Strastiplná cesta sa však, v prípade úspechu, pašerákom vyplatí. Na palube ponorky zaistenej políciou v roku 2019 pašeráci prepravovali až 3 tony kokaínu, ktorý by v Európe dokázali predať za približne 140 miliónov eur.

Zaistený je ročne len zlomok

Protidrogové jednotky dokážu ročne zaistiť stovky ton drogy, no ide len o malý zlomok z celkového množstva, ktoré sa do Európy napokon dostane. Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) uvádza, že v roku 2019 sa podarilo v západnej Európe zadržať 14,8 % globálnej kvantity kokaínu. V centrálnej a východnej Európy zase išlo len o 0,4 %.

kokaín
zdroj: Unsplash/Colin Davis

Ide, samozrejme, len o percentil vzťahujúci sa na odhadovanú ročnú celkovú výrobu kokaínu, no dokazuje, že Európa v zaisťovaní drogy nedosahuje vysokú efektivitu. Oveľa väčší podiel látok je zaistený v USA či priamo v Južnej Amerike. Podľa ďalšej štatistiky Monitorovacieho centra len v roku 2021 užilo kokaín 3,5 milióna Európanov.

Prúdi aj k nám

Drogy nie sú žiadnou neznámou ani na Slovensku. Podľa Správy o stave a vývoji drogovej scény na území Slovenskej republiky z roku 2016 je kokaín na našom území jednou z najpoužívanejších drog, aj keď ho stále dlhodobo prevyšuje marihuana. Ročne sa však podarí zaistiť stovky gramov.

Zaujímavosťou je, že kokaín na území Slovenska je zrejme tou istou drogou, ktorú v súčasnosti drogové kartely z Južnej Ameriky prenášajú popod Atlantik v ponorkách. Slovenský kokaín totiž pochádza z prístavov v Španielsku, Taliansku, Holandsku, Spolkovej republiky Nemecko a vo Veľkej Británii. Po prerozdelení putujú menšie dodávky kokaínu do ostatných európskych krajín.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: BBC, EMCDDA, MINV SR

Najnovšie videá

Trendové videá