Európa zažíva najteplejšiu zimu. V Rusku vďaka tomu klesla úmrtnosť spôsobená alkoholom
- Uplynulá zima bola v Európe najteplejšou od začiatku meraní v roku 1981
- Európa zažila najmiernejšiu zimu od začiatku merania
- Uplynulá zima bola v Európe najteplejšou od začiatku meraní v roku 1981
- Európa zažila najmiernejšiu zimu od začiatku merania
Uplynulá zima bola v Európe najteplejšou od začiatku meraní v roku 1981. Informovali o tom experti z európskej služby Copernicus, ktorá monitoruje počasie a klimatické zmeny. Priemerná teplota počas uplynulej meteorologickej zimy, ktorá začala 1. decembra a skončila 29. februára, prekonala doterajší rekord zimy z prelomu rokov 2015 a 2016 o takmer 1,4 stupňa Celzia.
V porovnaní s priemernou zimnou teplotou rokov 1981 až 2010 bolo od začiatku decembra do konca februára teplejšie dokonca o 3,4 stupňa. Obzvlášť na severe a východe Európy boli teploty výrazne vyššie, než je obvyklé. Vysoké teploty tento rok zaznamenali tiež na Sibíri a v Strednej Ázii.
The past #winter was by far the warmest on record for Europe, according to Copernicus.
Matt goes through the figures and explains what is behind them https://t.co/drgkiHYySs pic.twitter.com/HQSfVZ6Nd3
— BBC Weather (@bbcweather) March 5, 2020
„Európa zažila najmiernejšiu zimu od začiatku merania,“ zdôraznil riaditeľ služby Copernicus Carlo Buontempo. Svoj podiel majú podľa Buontempa na rekordných teplotách klimatické zmeny.
Uplynulý február bol v Európe druhým najteplejším v záznamoch štatistík Copernicus. Za najteplejším druhým mesiacom roka, ktorým bol február 2016, zaostal len o 0,1 stupňa Celzia. Prvý mesiac tohto roka bol najteplejším januárom v Európe, ale aj na svete od roku 1981.
V Rusku vďaka teplu klesla spotreba alkoholu
Tohtoročná mierna zima sa napríklad v Rusku pozitívne prejavila tým, že došlo k veľkému zníženiu úmrtnosti, ktorá bola zavinená nadmernou spotrebou alkoholických nápojov. V januári kvôli alkoholu zomrelo „len“ 619 ľudí, čo je v porovnaní s prvým vlaňajším mesiacom o 37,3 percenta menej. Podľa agentúry Interfax to uviedlo špecializované stredisko zaoberajúce sa problematikou alkoholu.
Experts are attributing a sharp drop in the number of deaths from alcohol poisoning in Russia to the unseasonably warm winterhttps://t.co/OjS1KFq5ol
— The Moscow Times (@MoscowTimes) March 6, 2020
Národný zväz ochrany práv spotrebiteľov informoval, že v Rusku v januári poklesol predaj vodky a koňaku a namiesto toho sa predalo viac vína. Predseda zväzu Pavel Šapkin túto zmenu vysvetlil neobvykle, teplou zimou v značnej časti krajiny.
„Zvýšenie priemernej teploty o desať stupňov nad klimatickú normu o rovnakých desať stupňov znížilo alkoholovú záťaž pre zdravie obyvateľstva. Výsledkom je, že sa prudko znížili negatívne následky spotreby alkoholu,“ uviedol podľa Interfaxu Šapkin.
Zdroj: ČTK