Europarlament odhlasoval súd pre Putinove vojnové zločiny. Proti boli dvaja Slováci
- Iba 19 europoslancov hlasovalo proti tomu, aby sa Putinov režim postavil pred súd
- Medzi nimi boli aj slovenskí europoslanci Uhrík a Radačovský
- Iba 19 europoslancov hlasovalo proti tomu, aby sa Putinov režim postavil pred súd
- Medzi nimi boli aj slovenskí europoslanci Uhrík a Radačovský
Ruské politické a vojenské vedenie musí byť brané na zodpovednosť za zločiny páchané proti Ukrajine. Rozhodol o tom Európsky parlament (EP). Za bola drvivá väčšina poslancov. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.
V uznesení, za ktoré zahlasovalo 472 poslancov, 19 bolo proti a 33 sa hlasovania zdržali, sa uvádza, že zverstvá spáchané ruskými silami v Buči, Irpini a mnohých ďalších ukrajinských mestách odhaľujú brutalitu vojny a podčiarkujú význam koordinovaných medzinárodných opatrení na to, aby boli zodpovedné osoby súdené podľa medzinárodného práva.
Spomedzi 19 poslancov, ktorí hlasovali proti, boli aj dvaja slovenskí europoslanci, konkrétne Milan Uhrík a Miroslav Radačovský. Proti hlasoval napríklad aj český europoslanec Hynek Blaško.
Poslanci vyzvali EÚ, aby v úzkej spolupráci s Ukrajinou a medzinárodným spoločenstvom presadzovala vytvorenie osobitného medzinárodného súdu na stíhanie politického a vojenského vedenia Ruska a jeho spojencov.
Zákonodarcovia tvrdia, že zriadenie takéhoto súdu by zaplnilo vákuum v medzinárodnom trestnom súdnictve a doplnilo by vyšetrovacie úsilie Medzinárodného trestného súdu (ICC), ktorý v súčasnosti nemôže vyšetrovať trestný čin agresie proti Ukrajine.
Hoci poslanci skonštatovali, že presné podmienky a zloženie osobitného tribunálu musia byť ešte stanovené, zároveň zdôraznili, že takýto súd musí mať právomoc stíhať nielen ruského prezidenta Vladimira Putina a politické a vojenské vedenie Ruska, ale aj bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a jeho spolupracovníkov v Bielorusku.
Zdôraznili tiež, že prípravné práce EÚ na novom súde by sa mali začať okamžite a mali by sa zamerať na budovanie podmienok pre súd v spolupráci s Ukrajinou. Ukrajinské i medzinárodné orgány musia mať podporu pri zbieraní a zabezpečovaní dôkazov, ktoré môžu byť použité v budúcnosti.
Poslanci EP vyjadrili presvedčenie, že zriadenie osobitného súdu by vyslalo ruskej spoločnosti a medzinárodnému spoločenstvu jasný signál, že prezidenta Putina a ruské vedenie vo všeobecnosti možno súdiť za zločin agresie proti Ukrajine. Poukázali aj na to, že už nie je možné, aby Ruská federácia pod Putinovým vedením nadviazala na svoje predchádzajúce vzťahy s EÚ a Západom.
Kremeľ ešte pritvrdil
Kremeľ vo štvrtok varoval pred eskaláciou vojny na Ukrajine, ak Západ poskytne Kyjevu viac zbraní schopných zasiahnuť územie Ruska. Urobil tak v predvečer stretnutia dôležitých spojencov Kyjeva, ktorí budú v Nemecku rokovať o dodaní účinnejších zbraní pre ukrajinskú armádu. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
„Potenciálne je to (dodanie zbraní Ukrajine) veľmi nebezpečné, keďže to celý konflikt posunie na kvalitatívne novú úroveň. A to neveští nič dobré pre globálnu a európsku bezpečnosť,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Peskov to uviedol po tom, čo ruský veľvyslanec v Spojených štátoch Anatolij Antonov povedal, že ak bude Ukrajina zbraňami z krajín Západu útočiť na Rusko alebo anektovaný polostrov Krym, Moskva podnikne odvetné opatrenia. AFP pripomína, že nezákonná anexia Krymu z roku 2014 nie je medzinárodne uznaná.
„Malo by byť všetkým jasné, že nezáleží na tom, aké zbrane Američania a NATO pošlú Kyjevu, aj tak ich zničíme. Je nemožné poraziť Rusko,“ vyhlásil Antonov a dodal, že „rétorika Spojených štátov v súvislosti s Ukrajinou je čoraz agresívnejšia“.
Washington podľa ruského veľvyslanca tým, že trvá na tom, že Krym je súčasťou Ukrajiny a posiela jej zbrane na ochranu svojho územia, „Kyjev fakticky núti k tomu, aby v Rusku páchal teroristické činy „.
Zdroj: TASR