Europol aktualizoval zoznam najhľadanejších osôb: Sú v ňom dvaja Slováci
- Nedávno vyšiel nový zoznam najhľadanejších ľudí v Európe
- Europol doň zaradil dvoch Slovákov a jednu Češku, ktorú súdia na SR
- Majú dokonca nálepku „nebezpeční“
- Nedávno vyšiel nový zoznam najhľadanejších ľudí v Európe
- Europol doň zaradil dvoch Slovákov a jednu Češku, ktorú súdia na SR
- Majú dokonca nálepku „nebezpeční“
Europol nedávno aktualizoval zoznam najhľadanejších osôb v Európe. Medzi zločincami na úteku sa nachádzajú aj dvaja Slováci a jedna Češka, ktorú však súdia na Slovensku.
Na zozname figurujú ľudia obvinení z vážnych trestných činov, vrátane vrážd, obchodovania s ľuďmi, predaja drog, ozbrojených lúpeží a ďalších závažných zločinov.
Organizovaný predaj drog
Martin Šmatlák je jedným z dvoch Slovákov na zozname najhľadanejších osôb Europolu. Má na sebe dokonca nálepku „nebezpečný“, ako aj Róbert Okoličány.
Podľa informácií Europlu bol členom organizovanej skupiny so špecifickými úlohami. Podieľal sa na výrobe metamfetamínu v obci Priechod od januára 2019 do 17.07.2020. Túto látku predávali rôznym zákazníkom ako dílerom, tak aj konečným spotrebiteľom.
Na výrobu metamfetamínu údajne nakúpili v Poľsku prekurzory, konkrétne liečivá, a následne drogu vyrobili. Šmatlák tiež dovážal potrebné prekurzory, aktívne sa podieľal na výrobe a látku predával za účelom osobného finančného zisku.
V období od júna 2012 do marca 2013, najmä v okrese Zlaté Moravce a ďalších lokalitách Slovenska, mali Martin Šmatlák, Emília Schvarcová a Elena Polonská v úmysle neoprávnene získať finančné prostriedky z rozpočtu Slovenskej republiky. Prostredníctvom podnikateľov, ktorí sú platcami DPH, požiadali o nezákonné daňové priznania k DPH v celkovej výške najmenej 369 356,39 eur.
Tieto fyzické osoby v období od mája 2012 do decembra 2012 neoprávnene znížili daňové povinnosti na DPH iným podnikateľom o minimálne 57 486,77 EUR, pričom porušili 25 konkrétnych trestných činov.
Mafiánsky „boss“
Druhým hľadaným Slovákom je Róbert Okoličány, na ktorého bol vydaný medzinárodný zatýkací rozkaz za založenie, organizáciu a podporu zločineckej skupiny a teroristickej skupiny.
Štruktúra „Okiho“ skupiny bola dobre organizovaná a pevná. Okiho pravou rukou bol Róbert Nigut, mal na starosti zbrane. Okoličány si vyberal osobných ochrankárov zo svojich radov a vytvoril výjazdovú skupinu, ktorá riešila náhle problémy.
Ďalšiu dôležitú úlohu zohrával Jozef Leško, ktorý sa špecializoval na vyberanie peňazí od podnikateľov. Skupina Okoličányho sa však nezaoberala len výpalným a úžerníctvom.
Niektorí jej členovia strávili noci v kluboch a herniach, čakajúc, kým hráči prehrajú všetky peniaze. Potom im veľkoryso požičali peniaze, ale s obrovským úrokom. Ak mal dlžník problémy s vrátením peňazí, skupina ho rýchlo presvedčila palicami a sekerami.
Neskôr sa Okiho gang rozhodol uberať krvavou cestou. Skupina Okoličányho mala na svedomí viacero obetí.
Prvou obeťou Okoličányho gangu bol vyhadzovač v e*otickom salóne Jozef Ferenc. 7. apríla 2001 ho zastrelil sám Okoličány ranou do zátylku. Aj napriek tomu, že si o ňom všetci mysleli, že je policajt v utajení, prijali ho do gangu. Urobili to kvôli tomu, aby sa ho mohli zbaviť.
Okoličány je naďalej na úteku, orgány činné v trestnom konaní spoliehajú na medzinárodnú spoluprácu pri jeho dolapení.
„Obyčajná“ kvetinárka
Treťou hľadanou osobou je Češka, Eva Zámečníková, ktorú obvinili z pokusu o vraždu. Podľa obžaloby si objednala vraždu svojho manžela a bola ochotná za ňu zaplatiť 50 000 eur.
Momentálne sa údajne skrýva na neznámom mieste v Česku. Celý prípad sa začal, keď si podľa rozsudku objednala vraždu svojho manžela, Slováka, 15. januára 2014. Manžel sa však obrátil na políciu, akonáhle jej úmysel odhalil.
Zámečníková mala potenciálnemu vykonávateľovi poskytnúť strelnú zbraň a dať mu inštrukcie na vykonanie vraždy dňa 17. januára 2014. Jej motiváciou bolo údajne získať časť manželovho majetku, keďže po dvoch rokoch nezvestnosti by ho súd vyhlásil za mŕtveho.
Polícia ju zadržala 24. januára 2014 a sudca ju vzal do väzby 27. januára z dôvodu plánovania úkladnej vraždy, za čo jej hrozil doživotný trest. Počas väzby zistila, že je tehotná s iným mužom, a preto ju v auguste 2014 vo vysokom štádiu tehotenstva prepustili.
Kvetinárka zmizla v roku 2020, keď sa vyhla pojednávaniu Najvyššieho súdu SR. Senát Najvyššieho súdu ju nakoniec odsúdil na 8 rokov väzenia. Od tej doby sa stala jednou z najhľadanejších žien v Európe.
Zdroje: Europol, Europol, Redakcia, Nitranoviny