Europoslanec Hojsík: Putin nám možno už tento týždeň vypne plyn. Je to reálna hrozba (KOMENTÁR)

Autor je poslanec Európskeho parlamentu a podpredseda Progresívneho Slovenska
Už možno tento týždeň Putin Európe, a teda aj Slovensku, vypne plyn. To nie je strašenie, ale reálna hrozba. Všetky doterajšie vlády ignorovali varovania, že jeho režim použije energetické suroviny ako zbraň proti nám.
Terajšia vlna zdražovania energií je presne o tom. Od leta minulého roku priškrcoval kohútiky, znervózňoval trh, a tak zvyšoval cenu. Sme ako narkomani závislí od ruských fosílnych palív a škodí to nielen klíme a planéte, ale aj našej bezpečnosti a peňaženkám. A vymeniť, takpovediac, dílera nie je riešením. Tým je zbaviť sa závislosti a peniaze nechať doma.
Táto závislosť sa však nedá vyliečiť zo dňa na deň. A vysoké ceny ohrozujú mnohých a mnohé prepadom do takzvanej energetickej chudoby. Stavu, keď nemajú na to, aby mali doma teplo. A to, samozrejme, treba riešiť.
Klimatický šek
Ja som na Slovensku prišiel s návrhom klimatického šeku, finančnej podpory pre všetkých ľudí na Slovensku s cieľom zmierniť dopady rastúcich finančných nákladov. O prospešnosti návrhu sa doteraz snažím presvedčiť vládu aj parlament, tí však voči odborne zdôvodneným opatreniam ostávajú hluchí.
No aj keby moje návrhy prijali, dlhodobý nárast cien plynu a fosílnych energií to nezastaví. Dlhodobo sme sa v Európe tvárili, že obchod s plynom či ropou je proste biznis ako každý iný. Plyn je predsa komodita ako každá iná, aká by v tom bola politika? V našom pohľade sme však boli veľmi naivní.
Ruská energetická politika
Spomínaný rast cien v Európe bol do značnej miery vyvolaný politikou ruského plynového gigantu Gazprom, ktorého hlavným vlastníkom je samotná ruská vláda na čele s Vladimirom Putinom.
Gazprom obmedzoval krátkodobé predaje plynu do EÚ a pred touto vykurovacou sezónou takmer vôbec nenaplnil kapacity zásobníkov plynu na úroveň z predošlých rokov, ktoré si v Európe zazmluvnil, čím výrazne prispel k prudkému nárastu cien energií pre domácnosti a podniky v EÚ.
Energetická politika Ruska je (aj podľa jeho oficiálnych dokumentov!) jedným z hlavných nástrojov zahraničnej politiky Ruska, najmä vo vzťahu k EÚ a má posilniť jeho vplyv na svetové procesy. Vladimir Putin vyhlásil už v roku 2000, že Rusko musí pri exporte surovín vychádzať zo svojich geostrategických záujmov.
Načúvanie Putinovi
Mali sme pozorne počúvať a veriť tomu, čo nám Putin celý čas odkazoval. Aká by mala byť teraz naša reakcia a čo sa s tým musíme urobiť? Jedinou šancou je urýchlený prechod na zelené energie a podpora zelených inovácií. Kto vám bude tvrdiť opak, úmyselne zavádza. Dôvody sú rôzne, od politických až po finančné. Ale vo výsledku to je jedno.
Novú realitu už pochopili takmer všetci. Po začiatku ruského útoku proti Ukrajine prišla Európska komisia s návrhom „REPowerEU“ s cieľom spraviť Európu nezávislou od ruských fosílnych palív ešte pred rokom 2030, návrh však rieši aj klimatickú krízu a rastúce ceny energií.
To je dôležité, pretože čiastkové riešenia nám už nepomôžu. Nebudem vám tvrdiť, že to bude ľahké. A ani to nedokážeme spraviť zo dňa na deň.
Keď padá strecha
Ale ak zistíte, že vám padá strecha a povedia vám, že jej oprava bude trvať týždne, nepoviete si, že na to teda kašlete. Jednoducho sa pustíme do práce a budete sa usilovať ukončiť opravu čím skôr.
To isté musíme my spraviť s koncom fosílnych palív. Bude to zložité a náročné. Ale v konečnom dôsledku nám to pomôže. Peniaze, ktoré sme doteraz posielali Putinovi za plyn do Ruska, budú viac zostávať v našich regiónoch a pomáhať ľudom tu a teraz.
Podporia zelené inovácie, vytvoria nové pracovné miesta a najmä nám pomôžu v našom boji proti klimatickej kríze.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.
Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre