Europoslanec Radačovský: Byť na kandidátke Smeru alebo Sme rodina by pre mňa bola urážka
- Stal sa mediálne známym kvôli svojmu výroku o prezidentovi
- Dnes je poslancom Európskeho parlamentu a zakladateľom strany Slovenský Patriot
- Stal sa mediálne známym kvôli svojmu výroku o prezidentovi
- Dnes je poslancom Európskeho parlamentu a zakladateľom strany Slovenský Patriot
Europoslanec Miroslav Radačovský rozhodoval o kauze prezidenta Kisku, ktorý sa sporil o pozemok. Na vtedajšie okolnosti a rozhodnutie sa pozerá takýmto spôsobom: „Nerozhodoval som vo veci pána Kisku, rozhodoval som v mene Slovenskej republiky ako sudca a v mene všetkých občanov. Rozhodol som sa správne a v súlade so zákonom.“
Do relácie Startitup Diskusný Klub prijal pozvanie europoslanec a bývalý sudca Miroslav Radačovský. S moderátorom Šimonom Žďárským sa pozreli aj do minulosti, a to práve na uvedený spor bývalého prezidenta Andreja Kisku.
Témou debaty bola aj domáca politika a politická scéna, no nezabudli ani na blížiace sa voľby.
Miroslav Radačovský sa stal mediálne známy najmä pre svoj výrok, ktorý vyriekol po samotnom pojednávaní. Vtedy povedal, že on by ako prezident odstúpil a odišiel do Ameriky alebo do Izraela.
Priznal, že ak by bol ministrom spravodlivosti, takéto odôvodnenie by mu u niekoho nestačilo. „Pokiaľ by som ja bol ministrom spravodlivosti alebo predsedom súdnej rady a takýto výrok by použil iný sudca, tak by mi nestačilo len takéto emočné zdôvodnenie, ktoré som povedal. Ale je to tak, ako to je.“
Slovenský politik bol presvedčený, že sa konkrétny Kiskov prípad skončí predbežným pojednaním sporu, to sa však nestalo.
„Termín predbežného pojednania sporu sudca určuje vtedy, keď verí a predpokladá, že účastníci konania sa vzhľadom na intelektuálne schopnosti a situáciu dokážu dohodnúť bez toho, aby bol súdny spor. Neskončilo to takto. Pán inžinier Kiska nebol ochotný sa po porade so svojím právnym zástupcom dohodnúť korektne. Bolo to pre mňa prekvapením.“
Bývalý sudca v rozhovore taktiež priznal, že ľuďom zvykol dávať po súdnom pojednávaní odporúčania. Tie sa snažil dávať v súkromí a bez prítomnosti médií. „Keď sa napríklad jednalo o užívanie alkoholu, tak som dotyčného vyzval, aby prestal piť. Spýtal som sa, či chce stráviť celý život za mrežami.“
Politikom sa stať nechcel
O politike neuvažoval, hoci pozícia poslanca Európskeho parlamentu sa mu zdala atraktívna. „Zaujímalo ma hlavne spotrebiteľské právo, cítil som sa dobre odborne aj fyzicky, tak som uvažoval o tom, že sa stanem poslancom.“
Napriek tomu, že sa do parlamentu svojho času dostal na kandidátke strany ĽSNS, tvrdí, že nekandidoval za stranu a jej názory nikdy nezdieľal.
„Nekandidoval som za ĽSNS, ale kandidoval som na kandidátke. Ja som najskôr oslovil niektoré iné politické strany, niektoré oslovili mňa. Chceli odo mňa členstvo v strane, to som ja odmietal, chcel som byť nezávislý. Vzhľadom na to, že som sa poznal s bývalou manželkou pána Kotlebu a náhodou som ju stretol, požiadal som ju, nech sa opýta manžela, či by ma neodporučil do Európskeho parlamentu.“
Politické názory ĽSNS nezdieľal
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako sa europoslanec pozerá na svoj výrok z minulosti
- Čo si myslí o názoroch strany ĽSNS
- Ako sa takmer dostal do jednej z frakcií Európskeho parlamentu
- Prečo by pre neho bolo hanbou byť na kandidátke Smeru či Sme rodina
- Čo považuje za riešenie rómskej otázky
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity