Krízy u našich susedov môžu destabilizovať celý región. Musíme zabrániť tomu najhoršiemu, varuje Pentagón
- V Európe sa v súčasnosti odorávajú dve krízy, ktoré môžu ovplyvniť bezpečnosť celej EÚ
- Jedna sa odohráva na poľsko-bieloruských hraniciach, druhá na ukrajinských
- Hovorca Pentagónu John Kirby uviedol, že obe majú schopnosť destabilizovať celý región
- Kirby vyjadril podporu spojencom a uviedol, že USA sa budú snažiť zabrániť ďalšej eskalácii
- V Európe sa v súčasnosti odorávajú dve krízy, ktoré môžu ovplyvniť bezpečnosť celej EÚ
- Jedna sa odohráva na poľsko-bieloruských hraniciach, druhá na ukrajinských
- Hovorca Pentagónu John Kirby uviedol, že obe majú schopnosť destabilizovať celý región
- Kirby vyjadril podporu spojencom a uviedol, že USA sa budú snažiť zabrániť ďalšej eskalácii
Európa v súčasnosti čelí dvom výrazným krízam, pričom obidve sa odohrávajú v blízkosti Slovenska. Susedné Poľsko čelí tisícom migrantov, ktorí sa chcú dostať do Európy. Poľskí politici varujú, že ohrozená je celá Európska únia.
Podľa poľského premiéra Mateusza Morawieckého je migračná vlna organizovaná zámerne ruským prezidentom Vladimirom Putinom a bieloruským prezidentom Alexanderom Lukašenkom.
„Tento útok, ktorý vykonáva Lukašenko, bol zosnovaný v Moskve a jeho osnovateľom je prezident Putin,“ vyhlásil Morawiecki počas krízového zasadnutia poľského parlamentu, uvádza TASR. Lukašenko vinu odmieta a nepodložene tvrdí, že migračná kríza je vina Západu.
Destabilizácia celého regiónu
Situáciu si všimlo aj americké ministerstvo obrany (DOD). Jeho hovorca John F. Kirby na tlačovej konferencii uviedol, že migračná kríza na poľsko-bieloruských hraniciach, spolu s presunom ruských vojakov a techniky v blízkosti ukrajinských hraníc majú schopnosť destabilizovať celý región.
„Sme znepokojení, týmito akciami a uvedomujeme si potenciálne destabilizujúce účinky týchto migračných akcií v regióne,“ povedal Kirby.
Poľsko a Bielorusko v utorok oznámili, že v provizórnom tábore neďaleko poľskej dediny Kužnica sa v súčasnosti nachádza 3 000 až 4 000 migrantov.
Pentagón tvrdí, že zdieľa rovnaký názor ako ministerstvo zahraničia, ktoré tvrdí, že Lukašenko využíva na nátlak na Európsku úniu a Západ zraniteľných a zúfalých ľudí a migračnú krízu naschvál zosilňuje. Kirby zároveň vyzval na „okamžité zastavenie týchto neprijateľných akcií“.
Z Poľska zatiaľ žiadosť o vojenskú pomoc vo Washingtone nezaregistrovali.
Treba zabrániť eskalácii, kedy môže dôjsť nesprávnemu vyhodnoteniu a konfliktu
Kirby zároveň vyjadril podporu spojencom. „Musíme sa sústrediť na podporu našich spojencov a partnerov a na to, že nechceme, aby táto ani žiadna iná situácia na európskom kontinente eskalovala do bodu, keď môže dôjsť k nesprávnemu vyhodnoteniu a konfliktu,“ vysvetlil Kirby.
Hovorca dodal, že aj situáciu na Ukrajine „stále to sledujeme“.
„Minister (obrany Lloyd Austin) je naďalej znepokojený týmito nahromadeniami (ruských vojakov a techniky) a naďalej ich veľmi pozorne sledujeme a sme v kontakte s vysokými vojenskými predstaviteľmi tu v Pentagóne, ako aj ako aj v Európe,“ dodal Kirby.
V súčasnosti sa v blízkosti hraníc nachádza celkovo 90 000 ruských vojakov, informovala agentúra Reuters.
Spojené štáty mali svoje znepokojenie vyjadriť aj pri telefonáte ruského prezidenta Vladimira Putina a riaditeľa americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Williama Burnsa. Podľa televízie CNN mali Spojené štáty vyjadriť „vážne“ znepokojenie nad hromadením ruskej armády pozdĺž ukrajinských hraníc.
„Bolo by hlúpe, keby sme nezvažovali možnosť invázie alebo útoku,“ povedal dobre informovaný zdroj o ruskej motivácii na zhromaždenie vojska pri ukrajinských hraniciach.
Na motivácii Rusov sa nevedia zhodnúť ani v administratíve Joea Bidena. Niektorí poradcovia tvrdia, že by sa Rusko mohlo pripravovať na prípadnú inváziu na Ukrajinu alebo na útok. Ďalší tvrdia, že Kremeľ len chce vystrašiť Kyjev, aby upustil od pokusov vstupu do Severoatlantickej aliancie (NATO).
Zdroje: TASR, DOD, Reuters, CNN