Európou sa šíri nová „epidémia“. Má horšie následky ako choroby

  • Osamelosť je čoraz väčším problémom v spoločnosti
  • Prispela k tomu aj epidémia
  • Veľa Európanov sa cíti izolovane, ukázal prieskum
Osamelosť je vážny problém v celej Európe
Osamelosť je vážny problém v celej Európe Unsplash/Sara Kurfess, Sinitta Leunen
  • Osamelosť je čoraz väčším problémom v spoločnosti
  • Prispela k tomu aj epidémia
  • Veľa Európanov sa cíti izolovane, ukázal prieskum

Osamelosť je čoraz viac prítomným fenoménom v životoch jednotlivcov rôznych skupín spoločnosti. Je uznávaná ako rizikový faktor pre duševné aj fyzické zdravie. Spája sa s vyššou mierou chorôb a úmrtnosťou.

Okrem toho môže mať osamelosť ďalekosiahle sociálne a ekonomické dôsledky. Európska komisia spolu s ďalšími organizáciami uskutočnila prieskum s názvom „Monitorovanie osamelosti v Európe“, aby zistila, či sa Európania cítia osamelí.

Ako merali osamelosť v Európe

Spoločné výskumné centrum v spolupráci s Európskym parlamentom a Generálnym riaditeľstvom Európskej komisie pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie uskutočnilo pilotný projekt monitorovania osamelosti v Európe.

Projekt sa zaoberá vplyvom osamelosti na ľudí a komunity v Európskej únii. Jeho cieľom je predovšetkým nájsť účinné stratégie a intervencie na riešenie tohto problému. Výsledky projektu majú slúžiť ako podpora pre politiky a aktivity Európskej únie, a tiež pomôžu pri zdieľaní poznatkov či spolupráci medzi krajinami v oblasti osamelosti, sociálnej izolácie a celkového blahobytu v Únii.

Nedávna správa vydaná Európskou komisiou odhalila, že najmenej jeden z 10 obyvateľov Európskej únie sa cíti väčšinu času osamelý. Projekt „Monitorovanie osamelosti v Európe“ hovorí o takzvanej „epidémii osamelosti“, píše Euronews.

mapa európy
zdroj: Európska komisia, Unsplash/Sara Kurfess

Kde je najviac osamelých ľudí

Prvý celoeurópsky prieskum osamelosti na vzorke 25 000 ľudí ukázal, že približne 13 percent respondentov sa cíti osamelých väčšinu času alebo dokonca neustále. Pocit samoty podľa prieskumu zhoršili dlhodobé blokády a izolácia počas pandémie COVID-19.

Zistilo sa, že osamelosť je najrozšírenejšia v Írsku, pričom pocity samoty uvádzalo približne 20 percent respondentov. Na druhej strane, najnižšiu mieru osamelosti mali Holandsko, Česká republika, Chorvátsko a Rakúsko, kde zažíva pocit osamelosti menej ako 10 percent opýtanej populácie.

V správe s výsledkami experti zdôraznili, že u jedincov, ktorí sa často cítia osamelí, je asi o 20 percentuálnych bodov vyššia pravdepodobnosť, že budú mať depresívne symptómy. Podľa nich by sa osamelosť mala vnímať ako vážny sociálny problém, ktorý môže brániť spoločenskej súdržnosti, a podľa toho by sa mala riešiť.

Podľa výsledkov prieskumu zohrávajú kľúčovú úlohu pri predchádzaní osamelosti najmä priaznivé ekonomické podmienky spolu s množstvom a kvalitou sociálnych interakcií. Naopak, intenzívne používanie sociálnych médií má negatívny vplyv na psychiku jednotlivca. Online interakciám totiž často chýba intimita a hĺbka offline spojení.

Odborníci prišli aj na to, že osamelosť je častejšia medzi mladšími respondentmi. Mladí ľudia nedokážu adekvátne reagovať na veľké životné situácie v reálnom svete, a preto sú náchylnejší na pocity izolácie.

Je však zrejmé, že osamelosť postihuje jednotlivcov všetkých vekových skupín. Globálne prieskumy v skutočnosti poukázali na vysokú mieru osamelosti medzi staršími dospelými v európskych krajinách, ako je Taliansko.

Riešenie problému osamelosti predstavuje veľkú výzvu v dôsledku sociálnej stigmy a nedostatočného povedomia. Správa prieskumu odhalila, že 57 percent respondentov nevedelo o existencii intervenčných metód a politík na boj proti osamelosti.

Zdroje: Európska komisia, Euronews

Najnovšie videá

Trendové videá