Európska komisia stopla Slovensku 27 miliónov z plánu obnovy: Dôvodom je krok Tomáša Tarabu

  • Slovensku zastavili 27 miliónov z plánu obnovy
  • Vláda má mesiac na to, aby reagovala
Tomáš Taraba
Tomáš Taraba TASR/Martin Baumann
  • Slovensku zastavili 27 miliónov z plánu obnovy
  • Vláda má mesiac na to, aby reagovala

Slovenskej republike zastavili 27 miliónov z Plánu obnovy. Ako informuje portál Denník N, slovenská vláda má teraz približne mesiac na to, aby reagovala na Európsku komisiu, ktorá milióny zastavila. Vláda má predložiť doplnkové vyjadrenie.

Slovensku zastavili 27 miliónov

Hlavným problémom je, že sa neuskutočnil výkup pozemkov od súkromných vlastníkov v národných parkoch. Tento krok mal zabezpečiť rezort životného prostredia, avšak minister Tomáš Taraba (nominant SNS) celý proces pozastavil.

Podpredseda vlády pre Plán obnovy Peter Kmec (Hlas) uviedol, že Európska komisia znížila pôvodne plánovaný rozpočet na výkup pozemkov o 27 miliónov eur, z pôvodných 68 miliónov. Podľa jeho slov však Slovensko o tieto financie nepríde. Vláda má s Európskou komisiou rokovať o ich alternatívnom využití. „Peniaze budú presunuté do revízie Plánu obnovy,“ informoval.

„Slovensko splnilo 20 z 21 míľnikov potrebných k tejto žiadosti,“ dodal Peter Kmec. 

Kmec informoval, že súkromní vlastníci nemali záujem predávať pozemky za vopred určenú sumu. Denník N však informuje, že toto tvrdenie nie je pravdivé. Podľa ich informácií existovali prípady, keď ľudia kvôli predaju prišli na Slovensko aj zo zahraničia a mali so sebou notársky pripravené zmluvy.

„Zníženie financií na ochranu biodiverzity je veľké zlyhanie ministra Tarabu. Zmaril tak veľmi dôležitý finančný mechanizmus, ktorý mal šancu reálne zlepšiť manažment našich národných parkov. Týmto zlým rozhodnutím sme prišli o financie, ktoré nemáme ako nahradiť, a tie, čo nám zostali, sa použijú na opatrenie, ktorého reálny prínos pre ochranu prírody je veľmi sporný,“ informoval Rastislav Mičaník, riaditeľ mimovládnej organizácie Aevis, na ktorého sa odvoláva agentúra SITA

Prostriedky z Plánu obnovy ako jedinečná šanca na adaptáciu 

Mičaník uviedol, že štát premrhal príležitosť vyriešiť časť sporov týkajúcich sa súkromného vlastníctva pôdy a obmedzení, ktoré pre majiteľov z toho vyplývajú. Na odkúpenie týchto pozemkov bolo pôvodne vyčlenených 65 miliónov eur. Majitelia tak mohli získať finančnú kompenzáciu, pričom pôda by po prevode prešla do vlastníctva štátu a správy národných parkov, píšu. 

„Opatrenia na ochranu klímy a biodiverzity v Pláne obnovy a odolnosti meškajú a namiesto ich plnenia ministerstvo životného prostredia improvizuje, stále iba niečo mení a opakovane vyjednáva s EK ústupky,“ dodal. 

Podľa mimovládnych organizácií predstavujú prostriedky z Plánu obnovy jedinečnú šancu na adaptáciu Slovenska na klimatickú zmenu.

„Riskujeme, že prídeme o ďalšie financie, alebo budú vyplytvané na opatrenia, ktoré neprispievajú k ochrane klímy a obyvateľstva pred ich následkami. Kvalitná ochrana prírody a krajiny je niečo, v čom Slovensko zaostáva. Zároveň je však potrebná pre dosiahnutie klimatických cieľov, ale aj pre lepšie zvládanie dôsledkov, ako sú extrémne suchá, povodne, degradácia biodiverzity a celková kvalita života obyvateľstva,“ uviedla pre agentúru Dana Mareková z Klimatickej koalície.

Predbežný súhlas k piatej platbe z Plánu obnovy

Európska komisia (EK) v utorok oznámila, že schválila predbežné posúdenie 20 z 21 míľnikov a cieľov súvisiacich s piatou žiadosťou Slovenska o platbu vo výške 516,8 milióna eur vo forme grantov (bez predbežného financovania) v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti (RRF), ktorý je ústredným prvkom ozdravného plánu EÚ budúcej generácie (NGEU). Informuje o tom spravodajca TASR.

Exekutíva EÚ pripomenula, že žiadosť o platbu sa vzťahuje na plnenie dôležitých krokov pri realizácii 14 reforiem a piatich investícií. Tie prinesú pozitívnu zmenu pre občanov a podniky na Slovensku v oblasti vzdelávania, zelenej transformácie, verejného zdravia, sociálnej a zdravotnej starostlivosti, výskumu a inovácií, boja proti korupcii a digitalizácie.

Hlavné opatrenia v žiadosti Slovenska o piatu platbu zahŕňajú napríklad ukončenie výroby elektriny z uhlia v elektrárni Nováky na hornej Nitre. Taktiež aj novú reformu učebných osnov, keď sa podarilo vyškoliť vyše 49 000 učiteľov s cieľom pomáhať pri rozvíjaní nového obsahu výučby, inkluzívneho vzdelávania a zlepšenia ich digitálnych zručností.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Denník N, SITA, TASR 

Najnovšie videá

Trendové videá