Európska komisia vyšetruje TikTok. Tentokrát ide o deti

  • Najrýchlejšie rastúca platforma čelí niekoľkým vážnym obvineniam
  • Za porušenie zákona bola už v minulom roku dvakrát pokutovaná
Sociálne siete
Unsplash/Swello
  • Najrýchlejšie rastúca platforma čelí niekoľkým vážnym obvineniam
  • Za porušenie zákona bola už v minulom roku dvakrát pokutovaná

Európska komisia zahájila oficiálne vyšetrovanie TikToku s cieľom zistiť, či spoločnosť podniká dostatočné kroky na ochranu mladistvých, pričom má skúmať aj možné porušenie Zákona o digitálnych službách v rámci EÚ.

Komisia bude hodnotiť, či platforma patriaca pod čínsku spoločnosť ByteDance dodržiava normy stanovené pre sociálne siete, aby sa minimalizovalo riziko závislosti užívateľov od poskytovaného obsahu a zároveň chránilo súkromie neplnoletých používateľov.

„Dnes začíname toto formálne konanie o porušení, aby sme zabezpečili, že sa prijmú primerané opatrenia na ochranu fyzického a emocionálneho blaha mladých Európanov,“ uviedol pre The Guardian Thierry Breton, komisár EÚ pre vnútorný trh.

TikTok čelil pokutám aj v minulom roku

Spoločnosti sociálnych médií pôsobiace v EÚ musia dodržiavať povinnosti stanovené v Zákone o digitálnych službách, ktorý nadobudol účinnosť v auguste a kladie prísnejšie požiadavky na veľké technologické firmy – teda spoločnosti s viac ako 45 miliónmi mesačných používateľov v EÚ – v snahe ochrániť práva ľudí. Podľa Európskej komisie má TikTok v EÚ takmer 136 miliónov aktívnych používateľov mesačne.

Minulý rok írsky regulačný úrad udelil spoločnosti TikTok pokutu 345 miliónov eur za porušovanie pravidiel EÚ o ochrane údajov pri spravovaní účtov detí na ich platforme. V rovnakom období britský úrad pre ochranu údajov uložil TikToku pokutu 14,8 miliónov eur za nelegálne spracovávanie osobných údajov detí mladších ako 13 rokov, ktoré nesplnili minimálny vekový limit pre používanie aplikácie. Informuje o tom The Guardian.

Európska komisia poukázala na to, že nástroje TikToku na overovanie veku, ktoré majú brániť deťom v prístupe k nevhodnému obsahu, „nemusia byť dostatočne premyslené, primerané a efektívne“. Vyšetrovanie sa tiež zameria na to, či bola spoločnosť TikTok dostatočne transparentná ohľadom reklám na svojej platforme a či poskytla výskumníkom adekvátny prístup k svojim dátam.

Termín ukončenia vyšetrovania nebol stanovený. Brusel uviedol, že trvanie vyšetrovania závisí od rôznych faktorov, vrátane komplexnosti prípadu a miery spolupráce zo strany vyšetrovanej spoločnosti. Spoločnosti, u ktorých sa preukáže porušovanie pravidiel, budú čeliť pokutám až do výšky 6 % ich ročného globálneho príjmu.

Problémy má aj americká spoločnosť

Ako ďalej informuje The Guardian, DSA v decembri minulého roka prešetrovalo aj platformu X, predtým známu ako Twitter, pričom sa zameriavalo na problémy týkajúce sa šírenia nelegálneho obsahu a neúčinné opatrenia proti dezinformáciám.

Aktuálne čelí vysokej pokute aj spoločnosť Apple za svoje postupy na trhu so streamovacími aplikáciami. Európska komisia skúma, či Apple bránilo hudobným streamerom informovať používateľov o lacnejších možnostiach predplatenia mimo App Store.

Podľa informácií Financial Times, Brusel plánuje uložiť Apple pokutu vo výške 500 miliónov eur. Americká spoločnosť ešte nebola zo strany Európskej komisie pokutovaná za hospodársku súťaž, hoci jej v roku 2020 Francúzsko uložilo pokutu 1,1 miliardy eur, ktorá bola po odvolaní znížená na približne 370 miliónov eur, za protikonkurenčné dohody s dvoma veľkoobchodníkmi.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: The Guardian, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá